Rok 2015 był przełomowym w historii naszego portalu. Przede wszystkim był to pierwszy pełny rok naszej działalności, ale również najlepszy pod względem ilości odwiedzin. W trakcie mijających 12 miesięcy sporo się wydarzyło. Były zarówno wzloty jak i upadki. Na szczęście tych pierwszych było znacznie więcej. Czas na podsumowanie roku 2015.

Tak było w 2015 roku

Dla przypomnienia, nasz portal oficjalnie ruszył 1 lutego 2014 roku, a testowo strona działała od października 2013 roku. Dokładnie 1 stycznia 2015 roku uruchomiliśmy również odświeżoną i nowocześniejszą wersję naszej strony, dzięki której publikowane materiały są bardziej przejrzyste. Oczywiście nie oznacza to, że w ciągu roku nie strony. Wielokrotnie zmianie uległ wygląd strony głównej oraz sama forma wpisów. Wiele zmian miało charakter kosmetyczny, lub całkowicie techniczny, niezauważalny dla czytelników. Wszystkie prowadziły jednak do polepszenia naszej strony.

W mijającym roku odwiedziło nas ponad 270 tyś. osób, co przełożyło się na ponad 740 tyś. odsłon. Najwięcej odwiedzin pochodziło jak łatwo się domyśleć z Polski, następnie na liście znajdowały się Wielka Brytania, USA i Niemcy. W tym czasie opublikowaliśmy kilkaset artykułów, zamykając rok ponad 1050 wpisami, z których 400 to artykuły, a 220 to krótsze wpisy.

Poniżej znajdziecie listę 10 naszych najpopularniejszych tekstów opublikowanych w mijającym roku:

  1. Najgłębsze odwierty w historii
  2. Wiedźmin Bestiariusz
  3. Elephant walk – widowiskowy pokaz siły
  4. Al Mansur – jacht Saddama Husajna
  5. Darmowe gry sieciowe i MMO – 17 najciekawszych gier F2P
  6. Ził-E167 – prototypowy ciężki samochód terenowy
  7. Maunsell Forts – forty na Tamizie
  8. BMP-64 – ciężki ukraiński BWP
  9. Największy bombowiec świata – B-36 Peacemaker
  10. PT-91 Twardy – polski MBT

Znacząco wzrosła również ilość naszych fanów na Facebooku. Z nieco ponad 1890 na początku stycznia, do ponad 3850 na dzień dzisiejszy. Powoli rozwijają się również nasze fanpage na Instagramie, Twitterze oraz Tumblr i Pintereście. Zachęcamy do ich śledzenia!

W 2015 roku objęliśmy patronatem medialnym wiele wydarzeń oraz książek. Bez wątpienia największą imprezą jakiej patronowaliśmy były pokazy lotnicze Aerofestival w Poznaniu. Nie dość, że dla nas była to największa impreza w jakiej   wzięliśmy udział, ale również były to największe pokazy lotnicze w Poznaniu od początku lat 90-tych. O skali imprezy świadczy ilość wykonanych zdjęć – ponad 8000!

Turkish Stars i Northrop F-5 Freedom

Turkish Stars i Northrop F-5 Freedom

Innym ciekawym wydarzeniem były Targi Książki Historycznej w Warszawie oraz wyprawa ekipy Wole’j’maluch Eurotrip. Objęliśmy również patronatem kilkanaście książek wydawnictw Almapress i Warbook.

Bardzo ważnym wydarzeniem było również uruchomienie portalu HorizonGamer.pl. Strona ta powstała oficjalnie 11 listopada jako rozwinięcie sekcji gier komputerowych naszego portalu. Redaktorem naczelnym nowej strony został Andrzej Mazuruk, będący do tej pory szefem sekcji gier komputerowych na naszej stronie. Nowy portal dopiero się rozwija, ale jesteśmy pewni, że w 2016 roku wiele się u nich wydarzy.

Horizon Gamer

Mijający rok możemy śmiało uznać za wyjątkowo udany. Niestety było też kilka gorszych chwil. W ciągu roku przeżyliśmy dwie poważne awarie strony, z których jedna trwała kilka dni i była najpoważniejszą w naszej historii. Na szczęście wszystko udało się naprawić i wróciliśmy do działania.

Tak będzie w 2016 roku

Nowy rok oznacza nowe wyzwania i nowe plany. O ile w mijającym roku naszym głównym celem było doprowadzenie strony do docelowej formy, w tym roku chcemy pójść o krok dalej. Nasze plany są ambitne (czasami lepiej pasuje określenie “szalone”).

Przede wszystkim chcielibyśmy wydać serię ebooków, będących rozwinięciem publikacji na naszej stronie. Ebooki te będą poświęcone różnym tematom i będą zbiorem kilkunastu tekstów. Być może część tematów pokryje się z tym o czym już pisaliśmy, ale na pewno publikacje te będą znacznie obszerniejsze niż te publikowane na stronie.

Nie planujemy zmian w publikacjach na stronie. Tak jak do tej pory będziemy codziennie dostarczać Wam ciekawe informacje zarówno w formie artykułów, zdjęć jak i filmów. Co jakiś czas będziemy również przygotowywać tak jak do tej pory duże artykuły, znacznie większe od “typowych”. Na pewno zwiększy się ilość krótszych wpisów, zwłaszcza ciekawych zdjęć.

Chcielibyśmy również zacząć publikować więcej filmów naszego autorstwa. Jest to paradoksalnie najtrudniejsza z rzeczy jaką chcielibyśmy zrobić, ponieważ w ekipie póki co nie mamy filmowców. Wszystko przed nami.

Podziel się.

O autorze

SmartAge.pl

SmartAge.pl - Portal ludzi ciekawych świata powstał w 2014 roku. Na stronie znajdziecie liczne artykuły, ciekawostki, recenzje, wywiady, oraz wiele więcej. Piszemy o rzeczach znanych i nieznanych, o tym co było pierwsze, największe, najlepsze, albo też ostatnie, najmniejsze i najgorsze. Wszystko to podane w ciekawej i zwięzłej formie. SmartAge.pl jest zarejestrowany w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych i oznaczony symbolem ISSN 2391-7342