Książka kojarzy nam się przede wszystkim z czytaniem powieści czy romansów. Zazwyczaj książki historyczne wydają nam się ciężkie, nieciekawe, poważne. Czy ciekawe książki historyczne w ogóle istnieją? Niektórzy z nas mogą nie mieć świadomości, że istnieją powieści historyczne, czy nie wiedzieć, że najlepsze książki historyczne są wydawane obecnie. To już nie jest czas wielkich, nudnych monografii pisanych przez historyków dla historyków. Dobre książki historyczne nie są dziś ewenementem, a wręcz przeciwnie – możemy kupić tanie książki, w których znajdziesz różne ciekawostki, napisane przystępnym językiem. Po co nam zatem książki historyczne? Jakie książki możemy znaleźć? Gdzie szukać dobrych pozycji?

Zalety czytania historii

Książka to narzędzie, przenoszące nas w czasie. Wiele mówi się o tym, że książki dają nam wiedzę, wzbogacają nasze horyzonty i słownictwo, relaksują. Ich zalety nie są już dla nas tajemnicą. Jednak książka to nie tylko powieść. Książki historyczne to dział niedoceniany poprzez nomen omen – ich historię. Dawniej służyły do przedstawiania faktów z przeszłości i przekazywania wiedzy w sposób nieco arbitralny. Dziś, autorzy prześcigają się w tym, by ich tytuły intrygowały czytelników. Historie mają przedstawiać fascynujący świat naszych przodków, mają zainteresować czytelnika czymś niezwykłym, ciekawostkami. Dobre lektury historyczne to nie opasłe podręczniki, w których nie znajdujemy nic dla siebie.

Współcześnie pisane książki historyczne są ciekawe, pisane prostym językiem, czasem rubasznym. Dobry autor poprzez wybranie historii, a nie dat, wciąga nas do świata dawnych wydarzeń, czyniąc nas jego uczestnikami. Oddaje klimat epoki, pozwala nam lepiej zrozumieć świat oraz rozbudza naszą ciekawość. Po lekturze książki historycznej nie tylko możemy „błysnąć” wiedzą w towarzystwie, ale budujemy świadomość. Uczymy się, jak dawne czasy wpływają na świat dzisiejszy. Czy nauczyliśmy się czegoś, czy pewne mechanizmy wciąż widać współcześnie?

Książki historyczne

Książka historyczna i jej treść

Dobra książka historyczna to nie same suche fakty, ale stopniowe poznawanie danej epoki czy zagadnienia. Dobra książka pozwala nam przeżyć przygodę wraz z naszymi dziadkami czy przodkami. Książki historyczne to nie tylko historia polski, potop szwedzki, wojna czy komunizm. To nie tylko zapis wojny światowej, jej konfliktów czy przebiegu. Historia może opisywać nadal wydarzenia wojenne, ale teraz robi to, intrygując czytelnika. Pozwólcie podać sobie kilka przykładów.

„Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady” to pozycja opowiadająca o tym, że Żydzi w gettach nie pozostawali bierni. Walczyli z oprawcami nawet wówczas, gdy nie było już nadziei. Dwa z nich nawet odniosły sukces. To książka o heroizmie.

„Czas wilka. Powojenne losy Niemców” mówi o tym, że ofiarami wojny byli nie tylko Żydzi, ale sami Niemcy. Czas po wojnie wymagał od narodu przewartościowania, radzenia sobie z emocjami, postawami, ale także z gospodarczymi i rzeczywistymi ruinami.

„Trzecia Rzesza na haju. Narkotyki w hitlerowskich Niemczech” to z kolei książka podsycająca ciekawość. Opowiada o dostępności heroiny w aptekach jak leków przeciwbólowych, o tym, jak władze rzeszy były uzależnione od narkotyków i jak owe preparaty pozwoliły Niemcom na efektywne wykorzystanie wojny błyskawicznej.

„My Naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych” to książka podejmująca analizę, czy archetypiczne, nowoczesne jak na lata ich utworzenia, idee USA zostały wykorzystane w jej historii. Czy równość, suwerenność i prawa naturalne rzeczywiście zbudowały Państwo Amerykańskie i czy pozostały zrealizowane?

„Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa” mówi o tym, że etos szczęśliwego chłopa pańszczyźnianego to fikcja. Opowiada o krzywdzie, poddaństwie i podziałach. Autor zadaje pytanie „Czy w oczach polskiej elity chłopi byli w ogóle ludźmi? O tej najliczniejszej i najważniejszej części społeczeństwa pisano: bydło, psy, chodzące rzeczy.”

„Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy dbać o siebie” pokazuje drogę, jaką przeszedł człowiek. Czy jaskiniowcy dbali o siebie? Dlaczego starożytne toalety wiele mówią o przeszłości? Kiedy zaczęliśmy o siebie dbać, a mycie rąk stało się czymś naturalnym? To książka z gatunku tych, które zainteresują każdego z nas.

„To nie przystoi. Nieprzyzwoite nawyki znanych i szanowanych” to kolejna pozycja dla ciekawych świata. Autor pyta „A gdyby okazało się, że wielki wynalazca nałogowo dłubał w nosie, mąż stanu bawił się ołowianymi żołnierzykami, zapominając o świecie, a największy zbrodniarz kochał zwierzęta?” To opowieść o wielkich i znanych, którzy mieli swoje wady i sekrety.

Książki historyczne

Wydaje nam się, że znaleźliśmy dobry dyskont

Historię warto znać, dlatego na naszej stronie dostępne są książki tanie i wartościowe. Oferta obejmuje różne tytuły i przedstawia czytelnikom książki, które wzbogacą jego wiedzę. Różni autorzy, wielorakie tytuły. Nie ważne czy wybierzesz pozycję z obwolutą, która jest twarda czy miękka. Przecież to nie oprawa czyni książkę wartościową!

Zakup książek historycznych w naszym dyskoncie to dobre rozwiązanie także, gdy nie masz czasu na wizytę w stacjonarnej księgarni. Dzięki temu, tanio kupisz pozycje, które wzbogacą twoją wiedzę.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.