Podczas II wojny światowej czołgi całkowicie zmieniły sposób prowadzenia walk na wszystkich frontach. W ciągu kilku lat trwania konfliktu powstało bardzo wiele różnych typów czołgów, z których wiele zapisało się w historii. W książce Czołgi II wojny światowej, Andrzej Zasieczny przedstawia wszystkie najważniejsze czołgi II wojny światowej.

Można śmiało powiedzieć, że książka Czołgi II wojny światowej wydawnictwa Almapress ma już własną historię. Pierwsze wydanie tej publikacji pojawiło się w 2005 roku. Od tego czasu książka ta ze względu na swoją popularność jest regularnie wznawiana, a do sprzedaży trafiają kolejne jej wydania. Na początku 2024 roku do sprzedaży trafiło 10 wydanie tej książki.

Czołgi II wojny światowej

Chociaż książka ta jest częścią serii wydawniczej Panorama techniki wojskowej a swoim układem przypomina typowe leksykony uzbrojenia, w praktyce jest w niej zdecydowanie więcej niż tylko kilka krótkich opisów czołgów z czasów II wojny światowej. Znajdziemy w niej opis 57 najważniejszych czołgów zaprojektowanych przed wojną lub w jej trakcie. Opisane zostały pojazdy niemieckie, radzieckie, brytyjskie, amerykańskie, włoskie, francuskie, węgierskie, polskie, japońskie, czechosłowackie, australijskie i kanadyjskie.

Każdemu z pojazdów poświęcono kilka stron tekstu, w zależności od historii danego pojazdu – ciężko bowiem rozpisać się w tego typu publikacji na temat niektórych czołgów, których kariera podczas wojny nie należała do zbyt emocjonujących. Każdy z opisów wzbogacony jest o rysunek, plany i przynajmniej jedno zdjęcie danego czołgu. Ponadto najważniejsze informacje techniczne zostały zawarte w tabeli.

Czołgi II wojny światowej

Opisy poszczególnych pojazdów są zwięzłe, ale zawierają najważniejsze informacje. W niektórych przypadkach brakuje nieco informacji o genezie danych pojazdów, bądź bardziej szczegółowych informacji o ich eksploatacji, ale z drugiej strony wymagałolby to znaczącego rozbudowania książki. Cieszy fakt, że autor wymienił również kilka mniej znanych pojazdów jak choćby australijski AC1 Sentinel czy też kanadyjski czołg RAM. Nie zabrakło również najważniejszych polskich czołgów z początku wojny, czyli tankietek TK/TKS oraz czołgu lekkiego 7tp. Listę opisanych pojazdów można śmiało uznać za pełną, ponieważ opisano wszystkie istotne czołgi II wojny światowej. Pominięte zostały pojazdy prototypowe bądź produkowane w bardzo małych ilościach (np. IS-3, niektóre francuskie przedwojenne czołgi, amerykańskie czołgi ciężkie czy też niezbyt udane brytyjskie czołgi szturmowe).

Książka Czołgi II wojny światowej wydawnictwa Almapress to bez wątpienia solidna pozycja przeznaczona dla osób, które szukają podstawowych informacji na temat czołgów, które wzięły udział w II wojnie światowej. Oczywiście nie jest to najbardziej rozbudowana publikacja i na pewno można by ją poszerzyć o wiele opisów mniej znanych pojazdów, które nie miały większego wpływu na przebieg wojny. Mimo to jeśli szukacie czegoś na dobry początek, jest to pozycja warta zainteresowania.

Czołgi II wojny światowej

Więcej informacji o książce znajdziecie na stronie wydawnictwa Almapress:

Czołgi II wojny światowej.

 

Czołgi II wojny światowej
Czołgi II wojny światowej

Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.