Zakup roweru może okazać się ogromnym wyzwaniem dla każdego miłośnika sportu. Szeroki wybór pojazdów sprawia, że przed zakupem warto określić swoje oczekiwania i potrzeby. Konieczne jest także sprawdzenie najważniejszych parametrów. W dzisiejszym artykule podpowiemy, o czym pamiętać podczas zakupów i jaki rower wybrać.

Jaki rodzaj roweru wybrać?

W pierwszej kolejności powinieneś określić, czy potrzebujesz roweru do codziennego poruszania się po mieście po drogach asfaltowych, czy planujesz pozamiejskie odkrywanie szlaków wycieczkowych. W pierwszym przypadku doskonale sprawdzą się rowery miejskie, które zapewniają komfort i wygodę poruszania się. Pojazd wyróżnia się większymi, 28-calowymi oponami, ramą wykonaną ze stali lub aluminium oraz profilowaną kierownicą. Podczas wyboru modelu dla siebie, zwróć uwagę na wielkość siodełka. Szersze siedziska zapewniają większy komfort i pozwalają na pokonywanie dłuższych tras w miastach. Sama konstrukcja roweru umożliwia poruszanie się w pozycji wyprostowanej, stając się świetną alternatywą dla innych środków transportu.

Jeśli jednak planujesz jazdę rekreacyjną poza miastem, zwróć się w kierunku wzmocnionych rowerów górskich. Pojazdy odznaczają się solidną ramą, szerszymi oponami z bieżnikiem oraz lepszą amortyzacją, która ułatwia poruszanie się po nierównym terenie. Rower powinien być dodatkowo wyposażony w hamulce tarczowe lub hydrauliczne, które pozwolą na szybkie hamowanie, także na śliskiej nawierzchni. Modele MTB posiadają dodatkowo prostą kierownicę. Podczas zakupów koniecznie zwróć uwagę na liczbę przerzutek. W większości przypadków najlepiej sprawdzają się rowery wyposażone w 3 biegi z przodu i 7 z tyłu. Większa liczba przekładni może znacznie podnieść cenę roweru.

Wyzwania, z którymi spotkasz się przy zakupie roweru

Rower tradycyjny czy elektryczny – który lepiej sprawdzi się w mieście?

Wielu użytkowników zastanawia się również nad zakupem roweru elektrycznego. Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które regularnie korzystają z pojazdu. Stanie się świetną alternatywą dla samochodu i komunikacji publicznej, umożliwiając sprawne poruszanie się po największych miastach bez konieczności stania w korkach. Sama obsługa jest wyjątkowo prosta, napęd działa, gdy pedałujesz. Podczas zakupu zwróć uwagę na akumulator oraz rodzaj silnika. Najlepiej sprawdzą się modele bezszczotkowe, które wyróżniają się długą żywotnością i bezawaryjnością. Uwzględnij także to, ile kilometrów przejedziesz na jednym ładowaniu. Producenci gwarantują przeważnie możliwość przejechania ok. 150 km.

Jak wybrać rower dla dziecka?

Jazda na rowerze to doskonały sposób na rozbudzenie miłości do sportu u najmłodszych członków rodziny. Szukasz pierwszego pojazdu dla swojego dziecka? Wybierz rowerek biegowy, który przyda się pomiędzy drugim a piątym rokiem życia. Pojazd pozwala na ćwiczenie koordynacji ruchowej oraz oswaja z rowerem, przyspieszając proces nauki. Rowerek dla 2-latka lub rowerek dla 3-latka stanowi przy tym świetny sposób na aktywizację i zabawę z pociechą. Ułatwi organizację czasu wolnego na świeżym powietrzu, wpływając pozytywnie na rozwój. W czasie korzystania z biegówki dziecko uczy się samodzielności, ćwiczy orientację w terenie oraz szacowanie odległości. Jest to także ciekawy sposób na odzwyczajenie malucha od jeżdżenia w wózku. Podczas zakupów weź pod uwagę hamulce, rodzaj siodełka oraz ergonomię kierownicy.

Wyzwania, z którymi spotkasz się przy zakupie roweru

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.