Drony cieszą się obecnie ogromną popularnością. Te bezzałogowe statki powietrzne – bo tak określa się je prawidłowo – mają szerokie zastosowanie. Z ich pomocą można robić zdjęcia, kręcić filmy. Dostarczają niemałej rozrywki. Aby jednak sterować dronem zgodnie z obowiązującymi przepisami, należy uzyskać odpowiednie kwalifikacje. Droga do nich prowadzi przez szkolenie na drona.

Jaki rodzaj uprawnień można uzyskać, decydując się na kurs na drona?

Świadectwo Kwalifikacji operatora UAV można uzyskać, kończąc specjalistyczne szkolenie. Następnie trzeba zdać egzamin składający się z dwóch części:

  • teoretycznej;
  • praktycznej.

Szkolenie z obsługi drona

Decydując się na udział w szkoleniu, należy zastanowić się nad tym, jakie uprawnienia nas interesują. W kategorii podstawowej możemy bowiem zdecydować się na:

  • UAVO VLOS – zdobywając te uprawnienia, będziemy mogli zgodnie z prawem wykonywać loty w zasięgu wzroku;
  • UAVO BVLOS – są to uprawnienia, które pozwalają na wykonywanie lotów zarówno w zasięgu wzroku, jak i poza nim.

Decydując się na szkolenie, warto wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby. Pozwoli to na podjęcie najlepszej decyzji.

Szkolenie z obsługi drona

Co obejmuje szkolenie na drona teoretyczne UAVO VLOS?

Jest to szkolenie, które obejmuje dwa dni szkoleniowe. W trakcie zajęć kursanci muszą zmierzyć się zarówno z częścią wykładową, jak i warsztatami tematycznymi. Szkolenie trwa od 14 do 16 godzin. UWAGA: są to godziny zegarowe, a nie lekcyjne! Na tym etapie szkolenia kursanci zdobywają przede wszystkim wiedzę teoretyczną z zakresu prawa lotniczego. Dowiadują się, jakie są możliwości człowieka, ale także z jakimi ograniczeniami musi się liczyć, wykonując loty dronami. Podczas szkolenia kursanci są dokładnie zapoznawani z procedurami operacyjnymi. Bardzo ważną częścią szkolenia teoretycznego są zagadnienia dotyczące środków ograniczających ryzyko w powietrzu. W trakcie kursu uczestnikom przekazywana jest również wiedza dotycząca:

  • meteorologii;
  • środków ograniczających ryzyko na ziemi;
  • osiągów dronów w trakcie lotów.

Wszystkie te informacje są niezbędne do tego, aby możliwe było bezpieczne sterowanie bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Jak wygląda szkolenie praktyczne UAVO VLOS?

W tej części kursanci wykonują zarówno ćwiczenia naziemne, jak i ćwiczenia w locie. Ich kolejność jest zawsze ustalana przez instruktora. Część praktyczna kursu podzielona jest na kilka bloków, wśród których znajduje się:

  • przygotowanie do lotu;
  • bezpieczne wykonywanie czynności operatora bezzałogowego statku powietrznego;
  • obsługa naziemna i ocena zdolności do lotu;
  • wykonywanie procedur pilotażowych zarówno w warunkach normalnych, jak i niebezpiecznych.

Szkolenie z obsługi drona

Kurs gwarantuje więc kompleksowe przygotowanie przyszłych operatorów bezzałogowych statków powietrznych. Jego ukończenie to gwarancja zdobycia kwalifikacji niezbędnych do wykonywania lotów w sposób nie tylko zgodny z prawem, ale również bezpieczny.

Sterowanie dronami bardzo długo nie było w ogóle regulowane. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Na mocy obowiązujących przepisów niezbędne jest ukończenie specjalistycznego szkolenia i zdobycie świadectwa kwalifikacji. Ma to na celu zwiększenia bezpieczeństwa wykonywania lotów. Trzeba bowiem pamiętać, że drony nie są zwykłą zabawką.

Masz pytania? Napisz na: biuro@ironsky.pl, zadzwoń do instruktorów IRONSKY (instruktor Kuba 663 944 151, instruktor Darek 519 410 610) lub skontaktuj się z Centrum Szkoleniowym IRONSKY za pośrednictwem mediów społecznościowych: https://www.facebook.com/ironskypl/

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.