Według oficjalnych danych średnia temperatura na Ziemi wynosi około 15 °C. W Polsce średnia roczna temperatura wynosi 9,5 °C (dane z 2022 roku), a najwyższa zanotowana w naszym kraju temperatura wynosiła 40,2 °C, a zanotowano ją 29 lipca 1921 roku w mieście Prószków. W jednym z najgorętszych miejsc nas Ziemi, czyli na pustyni Dasht-e Lut zanotowano natomiast temperaturę dwukrotnie wyższą – 80,8 °C.

Pustynia Dasht-e Lut znajduje się we wschodnim Iranie i ma powierzchnię około 50 tys. km² (około 480 km na 320 km) i znajduje się na 500-600 m n.p.m. Mimo olbrzymich rozmiarów plasuje się jednak dopiero na 33 miejscu na liście największych pustyń na Ziemi. Nazwa pustyni składa się z połączenia perskich słów Lut (pol. pusty) i Dasht (pol. równina).

Pustynia Dasht-e Lut (fot. Thorsten/Wikimedia Commons)
Pustynia Dasht-e Lut (fot. Thorsten/Wikimedia Commons)

Większość obszaru pustyni zajmują wydmy o wysokości do 300 m oraz równiny solne, a w centralnej części znajdują się skały tworzące niewielkie wzniesienia o wysokości do 75 m. Chociaż nie znajdują się tutaj żadne istotne szlaki komunikacyjne ani większe źródła wody, archeolodzy odkryli dziesiątki ruin starożytnych miast, założonych ponad 3500 lat p.n.e. Na obszarze pustyni prowadzone są liczne wykopaliska archeologiczne, dzięki którym odnajdywane są dalsze pozostałości starożytnych miast i osad.

Ze względu na swoje położenie pustynia Dasht-e Lut jest jednym z najgorętszych miejsc na świecie. W latach 2003-2010 satelity regularnie mierzyły w tym rejonie temperatury około 70,7 °C przy powierzchni (temperatura powietrza była jednak niższa). W tym okresie pustynia Dasht-e Lut oficjalnie była najgorętszym miejscem na Ziemi.

Pustynia Dasht-e Lut
Pustynia Dasht-e Lut

W maju 2021 roku satelity zmierzyły natomiast temperaturę przy gruncie wynoszącą aż 80,8 °C – w tym samym roku taką temperaturę zmierzono również na pustyni Sonoran w Meksyku. Nie jest to jednak rekord, ponieważ w 2011 roku w Sudanie zanotowano temperaturę gruntu wynoszącą 84 °C. Warto w tym miejscu dodać, że najwyższą zanotowaną temperaturą było 93,9 °C w Dolinie Śmierci w USA. Zanotowano ją przy użyciu satelitów 15 lipca 1972 roku. Ze względu na specyfikę ówczesnych satelitów, rekord ten jest jednak podważany.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.