Kto z nas nigdy nie przegrzał laptopa do takiego stopnia, że niemożliwe było trzymanie go na kolanach? Wysokie temperatury potrafią być niebezpieczne dla podzespołów, dlatego wskazane jest ich odpowiednie chłodzenie. Poniżej omówiliśmy kilka sposobów na przegrzewający się laptop.

Dlaczego laptop się przegrzewa?

Rozwiązywanie problemu warto zacząć od diagnozy. Dlaczego Twój laptop się przegrzewa? Czy dzieje się to zawsze, gdy jest włączony, czy tylko podczas intensywnego obciążenia?

Jeśli dużo czasu spędzasz grając w wymagające gry czy montując filmy w rozdzielczości 4K, to nieco wyższa temperatura laptopa nie jest powodem do obaw. Problem pojawia się wówczas, gdy laptop przegrzewa się nawet w stanie spoczynku, lub też temperatura jego podzespołów przekracza 70 stopni. Wtedy konieczne będzie dodatkowe chłodzenie.

Jak sprawdzić temperaturę laptopa?

Najbardziej fachowym rozwiązaniem jest sprawdzenie temperatury procesora CPU. Służy do tego specjalne oprogramowanie, na przykład HWMonitor, SpeedFan czy Core Temp. Pamiętaj, że jeśli temperatura będzie często przekraczać 60-70 stopni, możesz na stałe uszkodzić swój procesor.

W praktyce jednak często wystarczają same ludzkie zmysły. Jeśli obudowa laptopa jest tak gorąca, że nie możesz swobodnie położyć jej na kolanach — to zły znak. Tak samo, gdy praca chłodzącego wentylatora zaczyna przypominać startujący śmigłowiec.

Laptop się przegrzewa? Te sposoby mogą pomócSposoby na przegrzewający się laptop

Poniżej przeczytasz o 3 najpopularniejszych sposobach na przegrzewający się laptop. Jest to:

  • Podstawka chłodząca. Wystarczy podpiąć ją do portu USB laptopa, a wentylatory już mogą chłodzić Twój sprzęt. Na dodatek taka podstawka jest po prostu wygodna, na przykład podczas pracy w łóżku. Dobry model będzie w stanie zbić temperaturę Twojego laptopa przynajmniej o kilkanaście stopni.
  • Fizyczne czyszczenie. To normalne, że po kilku latach użytkowania sprzętu zacznie pojawiać się w nim kurz. Jeśli zbyt duża jego ilość osiądzie na systemie chłodzącym, to zaczną pojawiać się efekty uboczne pod postacią gorącego laptopa. Możesz fizycznie wyczyścić sprzęt sprężonym powietrzem przez otwory w obudowie lub rozbierając laptopa (rób to tylko, gdy jesteś obeznany w temacie).
  • Czyszczenie dysku. Tutaj miotełka do kurzu będzie zbędna, gdyż mamy na myśli czyszczenie dysku za pośrednictwem systemu operacyjnego. Świetnie przy tej operacji sprawdza się program CCleaner, dzięki któremu usuniesz zbędne pliki i aplikacje ze swojego laptopa. W szczególnie trudnych przypadkach możesz rozważyć powrót do ustawień fabrycznych (formatowanie).

Na sam koniec zostawiliśmy jeszcze jeden, najlepszy sposób na przegrzewający się laptop.

Laptop się przegrzewa? Te sposoby mogą pomócPasta termoprzewodząca do laptopów

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie pasty termoprzewodzącej. Nakłada się ją na procesor, kartę graficzną lub pamięć RAM, a jej zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru ciepła. Na rynku znajduje się pełno past, które różnią się między sobą składem i maksymalną temperaturą.

Praktycznie każda pasta termoprzewodząca w sklepie Komputronik składa się z materiałów najwyższej jakości, które dobrze zadbają o Twoje podzespoły. Przedział cenowy jest spory. Warto w nie zainwestować — zwłaszcza, jeśli chodzi o zdrowie Twojego sprzętu.

Czym grozi wysoka temperatura w laptopie?

Jeśli przez długi czas będziesz bagatelizować wysoką temperaturę laptopa, to możesz narazić się na wiele przykrych konsekwencji. Jedną z nich jest zmniejszenie wytrzymałości baterii, a drugą — trwałe uszkodzenie całego procesora. To skrajne przypadki, jednak nie warto ryzykować dodatkowymi kosztami.

Ostateczny sposób na zbicie temperatury laptopa

Najskuteczniej będzie… wykorzystać wszystkie sposoby, które omówiliśmy powyżej. Zacznij od czyszczenia dysku programem i pozbycia się kurzu z wnętrza laptopa. Później nanieś na podzespoły trochę pasty termoprzewodzącej, a na koniec zainwestuj w podstawkę chłodzącą. Z takim zestawem nie ma mowy o ponownym przegrzaniu się sprzętu.

Pamiętaj też, żeby nie panikować. Chwilowe skoki temperatury do 60 stopni są normalne, gdy laptop pracuje pod sporym obciążeniem. Jeśli jednak dzieje się to notorycznie — zabezpiecz swój sprzęt i zbij kilka stopni.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.