Zbudowana w latach 1967-1969 koparka zgarniakowa Big Muskie była przez lata największą koparką jednonaczyniową na świecie. Wykorzystywano ją do 1991 roku, jednak z powodu wysokich kosztów eksploatacji, zmian prawnych oraz protestów ekologów musiała zostać wycofana i ostatecznie zezłomowana.

Big Muskie była jedyną koparką typu Bucyrus-Erie 4250w jaka powstała. Zbudowaną ją w latach 1967-1969 nakładem 200 000 roboczogodzin, a jej koszt wyniósł 25 mln dolarów (współcześnie około 167 mln dolarów). Wykorzystywano ją w odkrywkowych kopalniach węgla brunatnego w stanie Ohio, w USA.

Big Muskie

Big Muskie

Koparka ważyła 13 500 ton i miała 68,7 m wysokości i łączną długość 148,4 m. Jej cechą charakterystyczna był fakt, że w całości zasilana była energią elektryczną. W trakcie pracy zużywała tyle samo energii ile 27 500 gospodarstw domowych (sic!). Dzięki swojej konstrukcji mogła poruszać się z prędkością 162 m/h, co z jednej strony umożliwiało jej zmienianie miejsca pracy, ale w praktyce ograniczano się do pokonywania odległości nie większych niż 1,6 km (co zajmowało około 10 godzin). Co istotne, Big Muskie dosłownie chodziła, wykorzystując specjalną podstawę z “nogami” zamiast gąsienic. Zgarniak koparki miał pojemność 168,2 m³.

Koparka pracowała całą dobę, przy czym ze względu na olbrzymie zużycie energii skupiano się na pracy nocnej, kiedy koszty były niższe niż w środku dnia. Po 23 latach pracy i usunięciu 465 000 000 m³ nadkładu i wydobyciu 20 000 000 ton węgla brunatnego, w 1992 roku Big Muskie została wycofana z eksploatacji. Głównym powodem były olbrzymie koszty eksploatacji oraz zmiany w przepisach, które zmniejszały opłacalność prowadzenia kopalni odkrywkowych.

Big Muskie

Big Muskie

Przez kolejnych 8 lat koparka stała nieużywana, a jej właściciel – Central Ohio Coal Company bezskutecznie szukała chętnego do jej kupienia. Brak zainteresowania podyktowany był przede wszystkim kosztami eksploatacji i stosunkowo małą wydajnością, zwłaszcza w porównaniu do koparek wielonaczyniowych używanych m.in w Europie. W 1999 roku władze Ohio wymusiły na firmie usunięcie sprzętu z terenu zamkniętej już kopalni. Nie mogąc sprzedać koparki, Big Muskie została rozebrana i zezłomowana. Pozostał po niej jedynie zgarniak, który znajduje się obecnie w parku The Wilds, utworzonym na terenie dawnej kopalni. W swoim czasie Big Muskie była największą na świecie koparką jednonaczyniową.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.