Na placu Strzegomskim we Wrocławiu znajduje się bardzo nietypowa rzeźba w postaci olbrzymiej lokomotywy skierowanej ku niebu znana jako „Pociąg do nieba”. Powstała w 2010 roku i jest największą rzeźbą miejską w Polsce.

Pomysł stworzenia takiego pomnika zrodził się w głowie Andrzeja Jarodzkiego już w 1994 roku, ale musiało minąć wiele lat zanim projekt mógł zostać zrealizowany. W 2010 roku wraz z zakończeniem budowy biurowców wokół placu Strzegomskiego we Wrocławiu, władze miasta ogłosiły konkurs na projekt zagospodarowania samego placu znajdującego się obok Muzeum Współczesnego. Swoją propozycję zgłosił wówczas Andrzej Jarodzki. Zaproponował on umieszczenie olbrzymiego starego parowozu na torach, ale skierowanych ku niebu.

Pomysł zyskał zainteresowanie i został zrealizowany we współpracy z firmą Archicom, która pomogła pozyskać parowóz Ty2 o numerze 1035 z kolekcji Muzeum Kolejnictwa na Śląsku – Jaworzyna Śląska. Ten konkretny egzemplarz powstał w 1944 roku w zakładach Orenstein & Koppel jako parowóz DRB 52. Lokomotywy tego typu mają 13,6 m długości i 22,9 m długości z tendrem, a masa służbowa wynosi 143,6 ton. Prędkość maksymalna wynosi około 80 km/h. Budowano je podczas II wojny światowej głównie do obsługi szlaków kolejowych na okupowanych terenach.

Parowóz dostosowano do roli rzeźby poprzez usunięcie zbędnych elementów wyposażenia. Następnie przygotowano tory, na których umieszczono pociąg. Ze względu na masę 82 ton i wysokość aż 21 m, ustawienie rzeźby było trudnym zadaniem, ale ostatecznie w październiku 2010 roku instalacja została oficjalnie odsłonięta i otrzymała nazwę „Pociąg do nieba”. Zgodnie  intencją autora, rzeźba ma symbolizować spełnienie snu, marzenia, przekroczenia niemożliwego.

Warto dodać, że miejsce umieszczenia instalacji również ma swoje znaczenie, ponieważ kiedyś w tym rejonie znajdowały się zakłady naprawy taboru kolejowego.

Obecnie „Pociąg do nieba” to najwyższa rzeźba miejska w Polsce. Wyróżnia się swoim wyglądem i częściowo położeniem z dala od głównych szlaków turystycznych w stolicy Dolnego Śląska. W 2023 roku zainstalowano nowe oświetlenie całej konstrukcji.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.