W Polsce wymóg posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dotyczy niektórych typów budynków i jest obowiązkowy w przypadku nowych, obecnych konstrukcji i ważniejszych renowacji. Kiedy konieczne jest otrzymanie takiego dokumentu?

Świadectwo energetyczne – kiedy jest konieczne?

W Polsce obowiązek uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej często kojarzony jest z budownictwem nowym, ponieważ zachęca do praktyk energooszczędnych w sektorze budowlanym.

Warto jednak wskazać, że świadectwo energetyczne Wrocław – www.energov.pl/swiadectwo-energetyczne-wroclaw także wymagane jest w przypadku istniejących już nieruchomości, zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych.

Budynki mieszkalne

Chociaż wymóg ten może nie mieć zastosowania do każdej istniejącej nieruchomości mieszkalnej, może być konieczny w przypadku ich najmu oraz sprzedaży. Właśnie dlatego w przypadku sprzedaży lub wynajmu nieruchomości właściciel może być zobowiązany do dostarczenia kupującemu lub najemcy świadectwa charakterystyki energetycznej.

Dodatkowo należy uzyskać go w przypadku znaczących zmian w konstrukcji budynku lub renowacji. Na przykład, jeśli właściciel domu przeprowadza poważne remonty, które mają wpływ na charakterystykę energetyczną budynku, może być wymagane świadectwo energetyczne.

Budynki komercyjne i publiczne

Budynki komercyjne i publiczne także podlegają wymogom dotyczącym świadectw charakterystyki energetycznej. Dotyczy to biur, sklepów i innych obiektów niemieszkalnych.

Świadectwo charakterystyki energetycznej – czy każdy dom musi je posiadać?

Dlaczego świadectwo energetyczne jest konieczne?

Wymóg posiadania dokumentu takiego jak świadectwo energetyczne jest powiązany z przepisami unijnymi, które obowiązują także w Polsce. Na gruncie polskiego prawa wymóg ten odnosi się do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która od 28 kwietnia 2023 roku wymaga od właścicieli i zarządców budynku posiadania takiego świadectwa oraz udostępniania go kupującym i najemcom.

Warto wskazać, że wymogi dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej mogą ulec zmianie w zależności od aktualizacji legislacyjnych. Rządy mogą dostosowywać przepisy, aby dostosować je do dyrektyw Unii Europejskiej lub uwzględnić pojawiające się cele w zakresie efektywności energetycznej.

Kiedy świadectwo energetyczne nie jest potrzebne?

W myśl obecnych przepisów prawa świadectwo energetyczne dla domu jednorodzinnego nie jest wymagane wtedy, gdy jest on używany na cele mieszkaniowe przez obecnego właściciela. Gdy zatem mieszka się w danym domu i nie planuje się jego sprzedaży albo najmu, wtedy świadectwo energetyczne nie będzie konieczne.

Dodatkowo świadectwo energetyczne nie jest wymagane w przypadku wybranych budynków, na przykład obiektów zabytkowych.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.