Dyski SSD to prawdziwy hit. Gdy dyski HDD były jeszcze popularne, grający nie mieli wyboru i musieli płacić wysokie ceny za dyski pierwszej generacji. Teraz to się zmieniło, a ceny SSD są dużo niższe niż wcześniej, tym bardziej że kolejne generacje przychodzą o głowę i jakość w stosunku do ceny. Czy te małe i tanie dyski stały się lepsze? Oczywiście! W zasadzie sprawdzają się one lepiej, niż można się było spodziewać.

Czym jest SSD?

W przeciwieństwie do klasycznych dysków twardych nie zawierają one miedzi. Są stworzone zaprojektowane na bazie pamięci flash, która jest dużo tańsza niż miedź. Dzięki temu cena tych urządzeń spada, podczas gdy wydajność rośnie. SSD jest to najszybsze połączenie solidnego dysku twardego i pamięci magnetycznej do laptopów, nośników danych i innych urządzeń elektronicznych. Mogą one być stosowane tam, gdzie jest, duża ilość danych, czy tam, gdzie czas pracy jest istotny. Dyski SSD dzięki swojej wydajności znacznie przewyższają dotychczas używane w komputerach dyski HDD (pamięć magnetyczna talerzowa), oraz pozwalają na odczytywanie większej ilości danych w ciągu sekundy niż dyski tradycyjne HDD.

SSD czy HDD?

Od początku rozpoczęcia produkcji SSD w 2008 roku, udowodniono, że dyski mogą być bardziej znacznie lepsze niż standardowe dyski HDD i przekraczają je w ogólnym zakresie ich działania. Jest to szczególnie widoczne, teraz kiedy popularność SSD rośnie z dnia na dzień. Dochodzi do znacznie mniej awarii w przypadku dysków SSD niż w urządzeniach HDD i okazało się, że są one stabilniejsze podczas użytkowania przez kilka lat. M.2 to najnowsza forma magistrali pamięciowych. Odchodzi od tradycyjnych rozwiązań, które polegały na stosowaniu ścieżek połączeń SATA czy IDE. M.2 może zostać zintegrowany z procesorem i ułatwia przesył danych w atrakcyjnej wielkości i niewielkiej wadze.

Dysk SSD - dlaczego jest tak ważny dla gracza?

Od czasu pojawienia się pierwszych dysków SSD, po przeprowadzeniu wielu testów i porównań, możemy dziś powiedzieć, że klasa NVMe jest ogromnym postępem. Nie chodzi o to, by po prostu znaleźć lepsze standardy techniczne umożliwiające transfer większej ilości danych w mniejszym czasie. Najważniejsze jest to, że teraz każda płyta główna zaprojektowana z myślą o pamięci NAND Flash może zapewnić Ci obsługę najwyższych prędkości transferu danych i najlepszego wydajnościowego doznania.

Czy lepsze jest M.2 czy SATA?

Dysk SSD do gier nie musi być piekielnie szybki. Szczytowe transfery standardu NVMe w codziennym życiu wobec SATA nie zmieniają wiele więc nie daj się zwariować parametrami. Kilka sekund w jedną czy drugą stronę nie jest warta dodatkowego nakładu finansowego, szczególnie z perspektywą poświęcania miejsca dla danych na jej rzecz. To prawda, że SSD jest bardziej przydatny niż ta dysk twardy klasyczny. Po pierwsze, pochłania mało energii i nie ma czasu na „przegrzewanie” HDD, po drugie, umożliwia przeprowadzanie różnorodnych taktowań zamiast zwalniania dysków, o wiele razy więcej w ciągu dnia (dyski twarde HDD są mniej elastyczne w obsłudze ciężaru i powinny być ustawione na mniejsze takty).

Zastanawiasz się jaki dysk SSD wybrać do gier? Sprawdź na stronie www.gram.pl/artykul/jaki-dysk-do-gier-ssd-hdd-czy-m2-ktory-wybrac

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.