Wśród wielu znanych i popularnych gwiazd muzyki tylko niektórzy artyści zyskują miano króla albo królowej muzyki. Bez wątpienia Tina Turner zasłużyła na miano królowej rock and rolla. Ponad 200 mln sprzedanych płyt, setki koncertów i bardzo długa i udana kariera. Tina Turner zmarła 24 maja 2023 roku, ale jej muzyczna legenda będzie trwać nadal.

Tina Turner, a właściwie Anna Mea Bullock urodziła się 26 listopada 1939 roku w Brownsville w stanie Tennessee w USA. Była jedną z trzech córka Zelmy Currie i Floyda Richarda Bullocków. Miała dwie starsze siostry. W 1950 roku jej matka opuściła rodzinę, a dwa lata później to samo zrobił ojciec. Od tego czasu wraz z siostrami mieszkała u swojego kuzynostwa w babki. Później przeniosła się do Saint Louis.

Tina Turner  i Ike Turner (1971 rok) (fot. Wikimedia Commons)
Tina Turner i Ike Turner (1971 rok) (fot. Wikimedia Commons)

Karierę muzyczną zaczęła jeszcze jako nastolatka od śpiewania w chórach kościelnych muzyki gospel. W wieku 17 lat zauważył ją Ike Turner, który zaczął jej pomagać w rozwoju kariery i umiejętności muzycznych. Krótko później zmienił nawet nazwę swojego zespołu na Kings of Rhythm na The Ike and Tina Turner Revue. Tym samym Anna Mea Bullock zyskała swój pseudonim artystyczny Tina Turner. Wspólne występy nie tylko budowały ich tradycję ale również ich związek – w 1962 roku wzięli ślub.

Początki kariery Tiny Turner wiązały się głównie z licznymi drobnymi występami oraz występami jako support przed koncertami The Rolling Stones w ramach trasy po Wielkiej Brytanii w 1966 i 1969 roku. Ich wspólna kariera rozwijała się bardzo dobrze, ale w 1978 rozwiedli się, a kariera Tiny stanęła pod znakiem zapytania. Przez 8 lat ograniczał się do małych występów i nagrywania płyt bez rozgłosu. Odrzuciła propozycję zagrania w filmie Kolor purpury Stevena Spielberga, ale wystąpiła za to w filmie Mad Max pod Kopułą Gromu George’a Millera. W 1985 roku odebrała 3 nagrody Grammy, a jej kariera nie tylko przyśpieszyła, ale wręcz rozpędziła się.

Tina Turner  i Ike Turner (fot. Heinrich Klaffs)
Tina Turner i Ike Turner (fot. Heinrich Klaffs)

Wyruszyła w swoją pierwszą solową trasę koncertową po Ameryce Północnej, Europie, Australii i Azji, obejmującą 180 koncertów. W tym samym czasie nagrała jeden ze swoich największych przebojów – The Best, będący coverem utworu Bonnie Tyler. W 1988 roku podczas koncertu na stadionie Maracanã w Brazylii zebrało się 180 tys. widzów, a sam koncert zapisał się w księdze rekordów Guinnessa.

W 1991 roku Tina Turner została wprowadzona do St. Louis Walk of Fame. W 1995 roku nagrała utwór GoldenEye, będący motywem filmu o Jamesie Bondzie o tym samym tytule. Kontynuowała bardzo udaną karierę nagrywając kolejne przeboje aż do 2009 roku, kiedy to ogłosiła zakończenie kariery muzycznej, ale nie wycofała się z działalności artystycznej, którą kontynuowała do końca życia. W 2021 roku sprzedała prawa do swojej muzyki BMG Rights Management oraz została wpisana do Rock and Roll Hall of Fame.

Tina Turner (fot. Les Zg/Wikimedia Commons)
Tina Turner (fot. Les Zg/Wikimedia Commons)

Tina Turner była specjalizowała się w różnych gatunkach muzyki, m.in. pop, rock, R&B oraz muzyka filmowa. Odbyła 12 tras koncertowych, sprzedała na pewno 180 mln płyt (niektóre źródła mówią o ponad 200 mln płyt), nagrała 9 albumów studyjnych, wystąpiła w 17 filmach i programach. Jej muzyka i charakterystyczny styl jaki prezentowała podczas występów sprawiły, że zapisała się w historii muzyki i miała olbrzymi wpływ na muzykę lat 80. i 90.

Była buddystką. Miała dwóch biologicznych synów oraz dwóch adoptowanych synów Ike Turnera. Od 1994 roku mieszkała w Küsnacht w Szwajcarii. Zmarła 24 maja 2023 roku z przyczyn naturalnych w wieku 83 lat.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.