Charakterystyczne zdjęcie niewysokiego mężczyzny z cygarem i wyjątkowo wysokim cylindrze, stojącego przed olbrzymią szpulą łańcucha okrętowego widział chyba każdy, kto chociaż trochę interesował się historią. Postacią na tym zdjęciu jest Isambard Kingdom Brunel, prawdopodobnie najsłynniejszy, a już na pewno najważniejszy brytyjski inżynier.

Isambard Kingdom Brunel urodził się 9 kwietnia 1806 roku w Portsmouth. Jego ojcem był francuski inżynier, działający w Wielkiej Brytanii, Sir Marc Isambard Brunel, a matką była Sophia Kingdom. Ich syn otrzymał imię po ojcu i matce. Miał dwie starsze siostry – Sophia i Emma. Już od najmłodszych lat jego ojciec wpajał mu wiedzę na temat inżynierii i konstrukcji, którą młody Brunel z wielką chęcią zdobywał.

Zdjęcie przedstawiające Isambarda Kingdom Brunel w 1857 podczas budowy Great Eastern (fot. Robert Howlett)
Zdjęcie przedstawiające Isambarda Kingdom Brunel w 1857 podczas budowy Great Eastern (fot. Robert Howlett)

W wieku 14 lat Isambard Brunel został wysłany do Francji, gdzie kontynuował naukę inżynierii. Do Wielkiej Brytanii wrócił w 1822 roku. Mimo młodego wieku wyróżniał się na tle rówieśników spostrzegawczością, pomysłowością i umiejętnościami w zakresie inżynierii. W związku z tym, razem z swoim ojcem rozpoczął pracę nad budową tunelu pod Tamizą w Londynie. Było to bardzo niebezpieczne przedsięwzięcie, ale zbudowany wielkim kosztem tunel ukończono w 1869 roku, 10 lat po śmierci Brunela i 20 lat po śmierci jego ojca. Obecnie tunel cały czas pozostaje w użyciu jako część londyńskiego metra.

W 1831 roku Brunel rozpoczął prace nad mostem Clifton Suspension Bridge, ale budowy przeprawy nie zakończono przed śmiercią inżyniera w 1859 roku. W związku z wprowadzanymi na różnych etapach prac zmianami, projekt zmienił się tak mocno, że z oryginalnych planów Brunela niewiele wykorzystano, tym samym chociaż most przypisuje się Brunelowi, nie był on ostatecznie jego twórcą.

Clifton Suspension Bridge podczas budowy
Clifton Suspension Bridge podczas budowy

W 1833 roku młody, zaledwie 27-letni inżynier rozpoczął swój największy projekt. Była to budowa linii kolejowej Great Western Railway. Brunel był jej głównym inżynierem i twórcą większości mostów, wiaduktów, tuneli, a nawet dworców i budynków pomocniczych (np. Royal Hotel w Bath). Linia biegła z Londynu do Bristolu, a później została przedłużona do Exeter.

Isambard osobiście sprawdził całą trasę, którą linia miała przebiegać, wybierając miejsca pod budowę mostów, wiaduktów i tuneli. Również za jego namową zmieniono rozstaw szyn na tzw. szeroki, wynoszący 2140 mm (później powrócono do standardowego rozstawu). Była to kontrowersyjna decyzja, podyktowana chęcią zapewnienia pasażerom większego komfortu i szybkości poruszającym się pociągom. Brunel podjął również decyzję o poprowadzeniu linii przez Marlborough Downs, czyli rejon, w którym nie było zbyt wielu większych miast, ale z drugiej strony był to teren lepiej nadający się do budowy linii kolejowej i jej dalszej rozbudowy.

SS Great Western - pierwszy parowy transatlantyk
SS Great Western – pierwszy parowy transatlantyk

Od początku Brunel miał ambitny plan stworzenia linii, pozwalającej pasażerom na podróż z Londynu do Nowego Jorku dosłownie na podstawie jednego biletu kupionego w stolicy Wielkiej Brytanii. Pasażerowie mieli podróżować pociągiem aż do Neyland, a tam mieli przesiąść się na statek, którym popłynęliby do USA. To właśnie podczas budowy tej linii kolejowej, Brunel zbudował liczne mosty i tunele, które stały się jego wizytówką. Ponadto inżynier zaprojektował stację kolejową London Peddington, otwartą w 1854 roku.

Najważniejszymi mostami zbudowanymi przez niego podczas prac nad trasą Great Western Railway, lub równolegle z tymi pracami były Royal Albert Bridge, Somerset Bridge, Maidenhead Railway Bridge oraz Three Bridges. Ponadto zbudował m.in. będący częścią Great Western Railway Box Tunel, będący w swoim czasie najdłuższym tunelem kolejowym na świecie.

SS Great Britain
SS Great Britain

Zwieńczeniem prac nad linią kolejową Great Western Railway była budowa trzech parowców dla linii Great Western SteamShip Company, które miały przewozić pasażerów z Wielkiej Brytanii do USA oraz Australii i Nowej Zelandii. Był to Great Western, Great Britain i Great Eastern. Pierwszy z nich był pierwszym parowcem, który pokonał Atlantyk przy użyciu napędu parowego. Great Britain był pierwszym udanym parowcem z śrubą napędową, a Great Eastern był największym XIX-wiecznym statkiem.

Brunel podejmował się wielu wyzwań w zakresie inżynierii i budownictwa. Nie wszystkie jego projekty były udane, ale bez wątpienia zdobywał dzięki nim duże doświadczenie. Z ciekawszych, zrealizowanych przez niego projektów była budowa modułowego szpitala Renkioi w 1854 roku. Szpital powstał z myślą o leczeniu rannych żołnierzy podczas Wojny Krymskiej. Zbudowano go w Wielkiej Brytanii i w częściach przetransportowano do Turcji.

Great Eastern jako atrakcja turystyczna prawdopodobnie w 1886-1887 roku. (fot. National Library of Ireland)
Great Eastern jako atrakcja turystyczna prawdopodobnie w 1886-1887 roku. (fot. National Library of Ireland)

Niestety będący wielkim palaczem Isambard Brunel zmarł w wieku 53 lat 15 września 1859 roku w Londynie z powodu udaru, którego doznał 5 września. Tym samym nie dane mu było ujrzeć końca prac nad wieloma z jego projektów. Brunel zapisał się w historii Wielkiej Brytanii pod wieloma względami. Jego projekty inżynieryjne całkowicie zmieniły sposób podróżowania po wyspach brytyjskich. Część z nich pozostaje w użyciu do dnia dzisiejszego. Tym co również wyróżniało Brunela, był jego styl ubierania. Brunel nie był zbyt wysoki, nawet jak na tamte lata, ponieważ miał 152 cm wzrostu. Miał z tego powodu kompleksy, więc rekompensował je wysokim cylindrem. Śmiało można jednak powiedzieć, że Brunel może nie był wysoki, ale był tytanem inżynierii.

Isambard Kingdom Brunel
Isambard Kingdom Brunel
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.