27 sierpnia 1955 roku wydano pierwszą edycję Księgi Rekordów Guinnessa. Licząca 198 stron i wydrukowana w 50 000 egzemplarzy książka powstała w Wielkiej Brytanii z inicjatywy Sir Hugh Beavera. Jej historia zaczęła się jednak znacznie wcześniej, bo już 10 listopada 1951 roku.
Historia
To właśnie tego listopadowego dnia, Sir Beaver podczas imprezy w jednym z barów podjął się dyskusji na temat najszybszych zwierząt łownych w Europie. Problemem dyskutujących było wybranie tego najszybszego, ponieważ nigdzie nie było informacji na ten temat.
Po długiej dyskusji Sir Beaver uznał, że gdyby powstała książka zawierająca wszystkie informacje o najważniejszych rekordach w różnych kategoriach, tego typu dyskusje mogłyby być znacznie ciekawsze. Natychmiast rozpoczął więc prace nad księgą rekordów.

Będąc dyrektorem browarów Guinnessa, Hugh Beaver nazwał zarówno firmę jak i samą książkę nazwą swojego browaru. Prace nad książką prowadził zespół składający się min. z Christophera Chatawaya i braci Norrisa i Rossa McWhirterów.
Pierwsza edycja gotowa była 27 sierpnia 1955 roku i liczyła 198 stron. Wydrukowaną ją w 50 000 egzemplarzy i rozpoczęto jej stopniową dystrybucję. Jak się okazało, pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. W kolejnych latach wydawnictwo zwiększyło nakład do milionów egzemplarzy na całym świecie. Co roku przygotowywana jest nowa edycja księgi.
W 1956 roku pojawiła się edycja amerykańska, a w 1960 roku sprzedano 500 000 egzemplarz księgi. W 1962 roku pojawiło się pierwsza francuska edycja, oraz druga amerykańska. W Niemczech pierwsza edycja pojawiła się rok później, a w 1964 roku sprzedano milionowy egzemplarz.

Pierwsze edycje w Japonii, Hiszpanii, Danii i Norwegii pojawiły się w 1967 roku. Rok później pojawiła się edycja Szwedzka, Fińska, Włoska oraz Południowoafrykańska. Do 1974 roku sprzedano 23,95 mln egzemplarzy książki. Tym samym Księga rekordów Guinnessa znalazła się w Księdze rekordów Guinnessa jako najpopularniejsze wydanie książkowe w historii. Rok później pojawiło się wydanie Czeskie, a w 1976 Kanadyjskie. W 1981 roku pojawiła się edycja Chińska, a w 1982 Turecka.
Do Rosji (jeszcze ZSRR) księga zawitała w 1989 roku, a rok później trafiła również do Polski. W 2000 roku uruchomiono stronę internetową księgi.

Księga rekordów Guinnessa
Obecnie Księga rekordów Guinnessa to już nie tylko książka, ale i cały przemysł. Olbrzymia fundacja i firma zajmująca się zbieraniem informacji do kolejnych wydań, liczne programy telewizyjne i projekty. Chociaż początkowo ograniczano się do rekordów „typowych” i wyjątkowych naturalnych, obecnie na liście można znaleźć wiele bardzo nietypowych informacji.

Obecnie co roku zgłaszanych jest około 50 000 rekordów z 174 krajów, z których wybieranych co roku jest około 6000. Łącznie lista rekordów zawiera około 40 000 wpisów. Łącznie sprzedano 132 mln książek. W samym tylko 2014 roku sprzedano 2,7 mln książek w 100 krajach i 20 językach. Oprócz tego rocznie sprzedawanych jest około 3 mln ebooków.
Informacje o wszystkich historycznych wydaniach Księgi rekordów Guinnessa znajdziecie na TEJ stronie. Natomiast na TEJ stronie znajdziecie przegląd rekordów.