27 sierpnia 1955 roku wydano pierwszą edycję Księgi Rekordów Guinnessa. Licząca 198 stron i wydrukowana w 50 000 egzemplarzy książka powstała w Wielkiej Brytanii z inicjatywy Sir Hugh Beavera. Jej historia zaczęła się jednak znacznie wcześniej, bo już 10 listopada 1951 roku.

Historia

To właśnie tego listopadowego dnia, Sir Beaver podczas imprezy w jednym z barów podjął się dyskusji na temat najszybszych zwierząt łownych w Europie. Problemem dyskutujących było wybranie tego najszybszego, ponieważ nigdzie nie było informacji na ten temat.

Po długiej dyskusji Sir Beaver uznał, że gdyby powstała książka zawierająca wszystkie informacje o najważniejszych rekordach w różnych kategoriach, tego typu dyskusje mogłyby być znacznie ciekawsze. Natychmiast rozpoczął więc prace nad księgą rekordów.

Pierwsze wydanie Księgi rekordów Guinnessa
Pierwsze wydanie Księgi rekordów Guinnessa

Będąc dyrektorem browarów Guinnessa, Hugh Beaver nazwał zarówno firmę jak i samą książkę nazwą swojego browaru. Prace nad książką prowadził zespół składający się min. z Christophera Chatawaya i braci Norrisa i Rossa McWhirterów.

Pierwsza edycja gotowa była 27 sierpnia 1955 roku i liczyła 198 stron. Wydrukowaną ją w 50 000 egzemplarzy i rozpoczęto jej stopniową dystrybucję. Jak się okazało, pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. W kolejnych latach wydawnictwo zwiększyło nakład do milionów egzemplarzy na całym świecie. Co roku przygotowywana jest nowa edycja księgi.

W 1956 roku pojawiła się edycja amerykańska, a w 1960 roku sprzedano 500 000 egzemplarz księgi. W 1962 roku pojawiło się pierwsza francuska edycja, oraz druga amerykańska. W Niemczech pierwsza edycja pojawiła się rok później, a w 1964 roku sprzedano milionowy egzemplarz.

Sir Hugh Beaver
Sir Hugh Beaver

Pierwsze edycje w Japonii, Hiszpanii, Danii i Norwegii pojawiły się w 1967 roku. Rok później pojawiła się edycja Szwedzka, Fińska, Włoska oraz Południowoafrykańska. Do 1974 roku sprzedano 23,95 mln egzemplarzy książki. Tym samym  Księga rekordów Guinnessa znalazła się w Księdze rekordów Guinnessa jako najpopularniejsze wydanie książkowe w historii. Rok później pojawiło się wydanie Czeskie, a w 1976 Kanadyjskie. W 1981 roku pojawiła się edycja Chińska, a w 1982 Turecka.

Do Rosji (jeszcze ZSRR) księga zawitała w 1989 roku, a rok później trafiła również do Polski. W 2000 roku uruchomiono stronę internetową księgi.

Wszystkie wydane do tej pory edycje Księgi rekordów Guinnessa
Wszystkie wydane do tej pory edycje Księgi rekordów Guinnessa

Księga rekordów Guinnessa

Obecnie Księga rekordów Guinnessa to już nie tylko książka, ale i cały przemysł. Olbrzymia fundacja i firma zajmująca się zbieraniem informacji do kolejnych wydań, liczne programy telewizyjne i projekty. Chociaż początkowo ograniczano się do rekordów „typowych” i wyjątkowych naturalnych, obecnie na liście można znaleźć wiele bardzo nietypowych informacji.

Najnowsza edycja księgi rekordów Guinnessa
Najnowsza edycja księgi rekordów Guinnessa

Obecnie co roku zgłaszanych jest około 50 000 rekordów z 174 krajów, z których wybieranych co roku jest około 6000. Łącznie lista rekordów zawiera około 40 000 wpisów. Łącznie sprzedano 132 mln książek. W samym tylko 2014 roku sprzedano 2,7 mln książek w 100 krajach i 20 językach. Oprócz tego rocznie sprzedawanych jest około 3 mln ebooków.

Informacje o wszystkich historycznych wydaniach Księgi rekordów Guinnessa znajdziecie na TEJ stronie. Natomiast na TEJ stronie znajdziecie przegląd rekordów.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.