Jeszcze całkiem niedawno, w XVIII wieku wiedza na temat starożytnych cywilizacji, ludów i imperiów istniejących w odległych od Europy czy też Ameryki Północnej regionach świata była wręcz zerowa. Dopiero za sprawą kilku śmiałków szukających przygód, zaczęła rodzić się archeologia.

To właśnie losy tych śmiałków, do których bardziej pasują takie określenia jak awanturnicy czy też… złodzieje, jest początkiem historii archeologii. Brian Fagan w swojej książce Krótka historia archeologii, od wydawnictwa RM postanowił opisać losy ludzi, oraz wydarzenia, dzięki którym narodziła się archeologia, a wielkie muzea z całego świata, z British Museum na czele zdobyły swoje cenne zbiory.

Książka ta mimo tytułu do krótkich nie należy. Na blisko 400 stronach autor opisuje zarówno postacie badaczy, naukowców i archeologów, którzy dokonywali największych odkryć archeologicznych (często jeszcze zanim ta dziedzina nauki narodziła się na dobre), jak i wydarzenia, które miały olbrzymi wpływ na rozwój archeologii.

W podzielonej na 40 rozdziałów publikacji znajdziemy w związku z tym wiele ciekawych historii przedstawionych w krótki i zwięzły sposób, ukazujących zarówno historię archeologii jak i jej powstania. Kolejne rozdziały poświęcone są różnym dziedzinom archeologii, najważniejszym odkryciom i postaciom, ale nie są ułożono chronologicznie. Autor postanowił skupić się na wydarzeniach, przedstawiając ich związek przyczynowo-skutkowy, zamiast opisywania w chronologiczny sposób kolejnych wydarzeń.

Książka utrzymana jest ciekawym i dosyć luźnym stylu. Nie znajdziemy tu bardzo szczegółowych opisów odkryć i wydarzeń, ponieważ autor stara się w zwięzły sposób przedstawić stosunkowo skomplikowaną i pełną niuansów historię archeologii. Można powiedzieć, że Krótka historia archeologii to bardziej książka rozrywkowa, zawierająca dużą ilość faktów, a nie typowa książka historyczna.

Takie podejście nie wszystkim będzie odpowiadać, ponieważ niektóre wątki mogłyby być lepiej opisane, ale z drugiej strony wyraźnie celem autora jest zaciekawienie czytelnika i zachęcenie go do zgłębienia konkretnych dziedzin archeologii oraz losów poszczególnych badaczy we własnym zakresie. Można powiedzieć, że jest to wręcz idealna książka do przeczytania dla przyjemności, która o wiele ciekawiej przedstawi historię archeologii niż typowe podręczniki historii. Nie można jednak powiedzieć, że wyczerpuje ona temat.

Więcej informacji o książce można znaleźć na stronie wydawnictwa RM – Krótka historia archeologii

Krótka historia archeologii

Krótka historia archeologii

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.