Człowiek od wieków marzył o lataniu. Chęć wzbicia się w powietrze wraz z ptakami była tak duża, że wielu śmiałków podejmowało próby wzbicia się w powietrze w maszynie cięższej od powietrza. Większość tych prób kończyła się tragicznie. Dopiero na początku XX wieku powstał pierwszy samolot, a w ciągu kilku kolejnych lat ludzie zaczęli latać coraz wyżej i dalej. Oto lista najważniejszych, przełomowych momentów w historii lotnictwa.

1. Pierwszy balon na ogrzane powietrze

Po raz pierwszy człowiek wzbił się w powietrze w własnoręcznie skonstruowanej maszynie (i przeżył) 21 listopada 1783 roku (podobno 15 października odbył się jeszcze lot próbny, ale nie jest on uznawany za swobodny lot balonu). Tego dnia, we Francji odbył się lot balonu na ogrzane powietrze, w którym znalazł się Jean-Francois Pilatre de Rozier. Wykorzystał on projekt balonu stworzonego przez braci Montgolfier. Jeszcze w tym samym roku odbyły się kolejne loty załogowe balonów. Warto dodać, że pierwszy lot balonu miał miejsce już 19 września 1783 roku, jednak był to lot bezzałogowy i trwał 10 minut. Później bracia Montgolfier wykonali jeszcze kilka prób z balonami, na pokładzie których znajdowały się zwierzęta.

Balon braci Montgolfier
Balon braci Montgolfier

2. Pierwszy lot samolotu cięższego od powietrza

O ile w 1900 roku w powietrze wzbił się pierwszy sterowiec szkieletowy, był to dalej lot maszyny wypełnionej lżejszym od powietrza gazem. Wyzwaniem był lot maszyny cięższej od powietrza, czyli… samolotu. Podejmowano wiele prób stworzenia takiej maszyny, ale aż do 1903 roku nie udało się wykonać lotu. Dopiero 14 grudnia 1903 roku w powietrze wzbił się samolot Flyer I stworzony przez braci Wright. Dzień ten uznawany jest za początek ery lotnictwa. Co istotne, od pierwszego lotu człowieka minęło 120 lat.

Pierwszy lot braci Wright
Pierwszy lot braci Wright

3. Pierwszy samolot odrzutowy

Kolejnym punktem kulminacyjnym w historii lotnictwa był rok 1939, kiedy to w powietrze wzbił się pierwszy samolot z silnikiem turboodrzutowym – jedynie 36 lat po pierwszym locie samolotu! 27 sierpnia 1939 roku w powietrze wzbił się Heinkel He 178. Samolot miał raczej prostą konstrukcję i nie zapowiadał rewolucji, jaką zapoczątkował. Wraz z rozwojem techniki, silniki turboodrzutowe dopracowano tak, że samoloty je wykorzystujące zaczęły w wielu dziedzinach wypierać samoloty z silnikami tłokowymi i nawet turbośmigłowymi.

Heinkel He 178 - pierwszy samolot turboodrzutowy
Heinkel He 178

4. Pierwszy człowiek w kosmosie

12 kwietnia 1961 rok, zaledwie 30 lat po oblocie pierwszego samolotu z silnikiem turboodrzutowym i 58 lat od pierwszego lotu samolotu miał miejsce kolejny historyczny lot. Tego dnia Jurij Gagarin stał się pierwszym człowiekiem który poleciał w kosmos. Wydarzenie te stało się punktem zwrotnym w historii podboju kosmosu, jednak trzeba pamiętać, że erę lotów w kosmos zapoczątkowało wyniesienie w kosmos pierwszego sztucznego satelity – Sputnik 1. Miało to miejsce 4 października 1957 roku.

Jurij Gagarin w drodze na stanowisko startowe
Jurij Gagarin w drodze na stanowisko startowe

5. Lądowanie na księżycu

Zaledwie 6 lat po pierwszym locie człowieka w kosmos miało miejsce jeszcze większe wydarzenie. 66 lat po pierwszym locie samolotu, człowiek postawił stopę na księżycu. 20 lipca 1969 roku Neil Armstrong i Edwin “Buzz” Aldrin jako pierwsi ludzie wylądowali na srebrnym globie. Narodziło się kilka teorii spiskowych, według których wydarzenie to odtworzono w studiu na Ziemi, wszystkie te teorie oparte są na fikcyjnych założeniach.

Neil Armstrong podczas wychodzenia z lądownika (fot. NASA)
Neil Armstrong podczas wychodzenia z lądownika (fot. NASA)

To nie koniec

To zaledwie kilka najważniejszych wydarzeń w historii lotnictwa. Było jeszcze wiele innych lotów, eksperymentów i projektów, które miały olbrzymi wpływ na lotnictwo. Kolejnym rozdziałem w historii lotnictwa są komercyjne loty w kosmos, dzięki którym coraz więcej osób (póki co mających pieniądze) może sobie pozwolić na opuszczenie chociaż na jakiś czas naszej planety. Może niedługo pojawi się na horyzoncie załogowy lot na marsa?

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.