Maszyna Turinga została stworzona przez Alana Turinga. Jest to model urządzenia służącego do wykonywania algorytmów. Maszyna składa się z… Czy to ważne? W tym wypadku nie, ponieważ dzisiaj dzięki grze Turing Machine będziecie mogli skorzystać z wczesnego modelu komputera i nie będzie potrzebna Wam do tego żadna elektronika.
Zdjęcia zawierają częściowy spojler pierwszej zagadki (a są ich tysiące)
Liczba graczy: 1-4
Wiek: 14+
Czas gry: 20+ minut
Wydawca: Lucky Duck Games
Kategoria: logiczna, dedukacyjna
Poziom trudności: średnio zaawansowany/zaawansowany
Cel gry Turing Machine jest prosty – rywalizujecie o to, kto jako pierwszy wśród graczy-programistów odnajdź trzycyfrowy kod składający się z cyfr od 1 do 5. Wydaje się bardzo matematycznie, ale nic bardziej mylnego. Turing Machine łączy w sobie elementy matematyczno-logiczne i poniekąd detektywistyczne. W grze wszyscy gracze grają równocześnie, więc nikt przy stole nie będzie się nudził. Jest to jednak zdecydowanie tytuł dla starszych graczy. Autorzy określili, że gra jest odpowiednia dla osób powyżej 14 roku życia.
Zawartość pudełka i wykonanie
Tutaj przede wszystkim należy się uznanie dla pudełko. Jest po prostu oryginalne. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że tytuł gry jest nadrukowany zielonymi literami jednak gdy przyjrzymy się szczegółom, okazuje się, że wieczko jest perforowane, a tytuł gry to nic innego jak zielona instrukcja. Dalej dostrzeżemy, że boki również posiadają perforację i są urozmaiceniem samego pudełka ponieważ zamykając je, gra poinformuje nas czy wieko jest równo z podstawą pudełka. Smaczek dla graczy, którzy posiadają w sobie pierwiastek perfekcjonizmu. Cała perforacja nawiązuje do kart perforowanych wykorzystywanych w prawdziwej maszynie Turinga.
Dalej jest już tylko lepiej. Pomimo, że otwierając pudełko przede wszystkim ukazuje nam się biel z niewielką ilością kolorów, także jak przystało na grę o algorytmach oprawa wizualna jest lekko mówiąc znikoma. Jednak nadaje to grze charakteru. W środku znajdziemy płytkę maszyny, 45 kart perforowanych w trzech kolorach i cyfrach od 1 do 5 wraz z pudełkiem, 48 kart kryteriów, 95 kart weryfikacji, ekran z pomocą gracza wraz z arkuszami, na których każdy gracz może robić sobie notatki oraz marker suchościeralny. Wszystkie elementy są bardzo dobrze wykonane i pomimo, że karty ciągle się przekłada to przy wielu rozgrywkach dalej nie widać na nich śladów zużycia.
Rozgrywka
I tu zaczynają się schody. Pomimo, że zasady są banalnie proste, przecież wystarczy odgadnąć tylko trzycyfrowy kod to gra jest trudna do wytłumaczenia. Niby każda runda składa się z 3 prostych kroków, czyli przygotowanie propozycji, zadanie pytania i wyciągnięcie wniosków; to przez to, że jest grą logiczną każdy gracz te ruchy może wykonywać i rozumieć inaczej. Należy się skupić i wydedukować co tak właściwie mówi nam odpowiedź weryfikatora, bowiem weryfikator nie zna odpowiedzi na pytanie jaki jest poprawny kod, a jedynie czy dana cyfra znajduje się bądź nie w sugerowanym przez nas kodzie.
Z pewnością warto jest przeczytać instrukcję i rozegrać pierwszą partię metodą prób i błędów razem z nią. Rozpoczynając przygodę z Turing Machine łatwo te błędy można popełnić jednak nie ma co się zrażać, gdyż właśnie te wpadki pomogą zrozumieć grę w 100%.
Wszyscy gracze przez każdą rundę przechodzą jednocześnie. Wybierają swój trzycyfrowy kod, zapisują go na swoim arkuszu gracza, nakładają na siebie 3 karty perforowane w różnych kolorach i poddają go weryfikacji przez maksymalnie 3 weryfikatory. W tym celu należy umieścić kartę weryfikatora pod trzema złożonymi przez nas kartami cyfr. Jeżeli któraś z cyfr jest poprawna, weryfikator pokaże symbol ✓, natomiast jeżeli cyfra jest nietrafiona pokaże się symbol X. Warto w spokoju jeszcze raz przeczytać co nam weryfikator odpowiedział i zapisać swoje wnioski na arkuszu gracza.
Trudno wytłumaczyć grę bez konkretnych przykładów dlatego w przypadku siadania do rozgrywki z graczami, którzy nigdy jeszcze nie grali, warto przejść z nimi 2-3 partie grając w tak zwane otwarte karty, aby w 100% zrozumieli zasady. Dzięki temu rywalizacja będzie równa.
Podsumowanie
Pomimo, że w instrukcji mamy tylko 20 zagadek to na końcu instrukcji znajdziemy QR kod z dostępem do tysięcy zagadek z podziałem na tryb solo i kooperację więc gra ma niesamowitą regrywalność. Zasady rzeczywiście są trudne do zrozumienia, jednak po kilku partiach odpala się syndrom jeszcze jednej tury, gdyż Turing Machine jest niesamowicie wciągającym tytułem. Nie jest to jednak gra dla każdego gdyż wymaga skupienia się i dedukcji. Z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom łamania szyfrów.
Pomimo, że w instrukcji mamy tylko 20 zagadek to na końcu instrukcji znajdziemy QR kod z dostępem do tysięcy zagadek z podziałem na tryb solo i kooperację także gra ma niesamowitą regrywalność. Zasady rzeczywiście są trudne do zrozumienia, jednak po kilku partiach odpala się syndrom jeszcze jednej tury, gdyż Turing Machine jest niesamowicie wciągającym tytułem. Nie jest jednak to gra dla każdego gdyż wymaga skupienia się i dedukcji. Z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom łamania szyfrów.
-
Zabawa
-
Regrywalność
-
Wykonanie
-
Przejrzystość zasad
-
Instrukcja
-
Wygląd
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.