Salon to prawdziwa dusza każdego domu. Chociaż służy głównie do spędzania wolnego czasu, to form odpoczynku jest tak wiele, że to pomieszczenie wymaga przemyślanego rozplanowania oświetlenia. Inne bowiem światło będzie potrzebne do oglądania telewizji, inne do czytania, a jeszcze inne do szybkiego wykonania zadania do pracy. W jaki sposób pogodzić wszystkie czynności wykonywane w salonie właściwym oświetleniem? Oto nowoczesne rozwiązania, które rozwieją wszystkie wątpliwości!

Projektowanie oświetlenia w salonie – od czego zacząć?

Zanim pstryknięcie włącznika oświetli twoje królestwo relaksu, warto odpowiednio przygotować się do rozmieszczenia źródeł światła. Na początek dokładnie przyjrzyj się swojemu salonowi, żeby dowiedzieć się, jak wygląda kwestia dostępu naturalnego światła. Nie bez znaczenia jest także jego metraż. Jeśli jest to spore pomieszczenie, najlepiej podzielić je na strefy. Zastanów się, które miejsce będzie służyło do wypoczynku, w którym miejscu będzie stał fotel, idealny do wieczornej lektury, a gdzie stworzysz swój kącik do ewentualnej pracy. Mając taki plan, łatwiej będzie dostosować oświetlenie do twoich potrzeb.

Oświetlenie salonu - wskazówki i nowoczesne rozwiązania

Punktowe oświetlenie w salonie i jego zalety

Przebywając w swoim ulubionym miejscu w salonie, wcale nie trzeba oświetlać całego pomieszczenia. Jeśli dwie osoby wykonują różne czynności, także nie muszą wykorzystywać światła o tej samej barwie czy natężeniu. Punktowe oświetlenie zapewnia niezależność pod tym względem. Można wówczas oświetlić całą przestrzeń, część lub tylko jedno wybrane miejsce. Jeśli salon jest mały, wystarczy zamontować jedną dużą lampę sufitową, równomiernie oświetlającą całe pomieszczenie oraz kinkiety doświetlające te obszary, które będą służyć do pracy lub czytania.

Oświetlenie salonu - wskazówki i nowoczesne rozwiązania

Rodzaje lamp do salonu – jak dostosować światło do wykonywanych czynności?

Lubisz wieczorem zagłębić się w ulubionej lekturze? W tym przypadku doskonale sprawdzi się lampa podłogowa, której światło będzie barwy neutralnej. Do oglądania telewizji wystarczą kinkiety lub plafony umieszczone na ścianie, dające delikatne światło o barwie ciepłej. Jeśli potrzebujesz oświetlić całe pomieszczenie, postaw na stylowe żyrandole lub taśmy LED. Nowoczesne rozwiązania pozwalają dbać o środowisko naturalne, a także o ekonomiczne korzystanie z prądu. Oświetlenie LED cieszy się dużą popularnością właśnie z tych powodów. Dodatkowo pozwala na wygodne dostosowanie barwy i natężenia do tego, co aktualnie robisz.

Oświetlenie salonu - wskazówki i nowoczesne rozwiązania

Jak oświetlić salon z aneksem kuchennym?

Salon połączony z aneksem kuchennym daje nie tylko możliwość łatwego serwowania posiłków do strefy jadalnej. Dzięki takiej konfiguracji można przygotowywać jedzenie, nie przerywając oglądania ulubionego serialu lub toczącej się dyskusji podczas przyjęcia. Jak jednak oświetlić właściwie taki salon? Przede wszystkim należy zadbać o główne oświetlenie górne. Może ono znajdować się na środku salonu lub nad stołem. Klimatu może dodać oświetlenie dekoracyjne, umieszczone na ścianach lub na podłodze w formie dużych lamp stojących.

W części kuchennej światło powinno być wyraziste i umieszczone nad obszarami przeznaczonymi do gotowania czy też zmywania naczyń. Pomocne mogą okazać się także listwy LED, które doświetlą przestrzeń podszafkową.

Oświetlenie salonu - wskazówki i nowoczesne rozwiązania

Dobór lamp do stylu salonu – jak zachować spójność w aranżacji?

Oprócz funkcjonalności oświetlenie ma także za zadanie doskonale się prezentować i dodawać wyrazu wybranej aranżacji salonu. Różnorodność modeli lamp i żyrandoli pozwala na idealne dopełnienie jej, bez względu na to, czy bliższy jest ci styl glamour, boho, czy też nowoczesny. Warto także zwrócić uwagę na dobór wielkości kloszy do pomieszczenia. Posiadacze okazałych salonów nie powinni wybierać zbyt małych, ponieważ nie tylko zaginą w całej aranżacji, ale także nie zapewnią dostatecznie dużo światła. Zawieszenie rozłożystego żyrandola w pokoju dziennym niewielkich rozmiarów spowoduje z kolei jego przytłoczenie, a salon optycznie się zmniejszy.

Szukasz pomysłów na nowoczesne oświetlenie swojego salonu? Wejdź na reuter.com i wybierz lampy, które dodadzą mu blasku!


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.