O nas

Historia

Latem 2013 roku grupa studentów dziennikarstwa z Poznania postanowiła stworzyć projekt portalu na którym mogliby podzielić się swoimi pasjami i zainteresowaniami z innymi. Cel był prosty – stworzyć stronę, którą sami chcielibyśmy odwiedzać i czytać. Projekt dosłownie zrodził się na korytarzu w przerwie między zajęciami.

Lato przebiegło pod hasłem projektowania nowej strony. Od samego początku chcieliśmy stworzyć stronę o lekkiej i przyjemnej formule, na której znalazłyby się teksty i materiały dla wszystkich. Równocześnie chcieliśmy, aby strona prezentowała się jak najlepiej, zarówno pod względem wizualnym jak i przede wszystkim merytorycznym.

Prace nad właściwą stroną ruszyły w październiku i zakończyły się 21 października. Ruszyła wówczas pierwsza wersja strony, która z założenia miała być czymś w rodzaju piaskownicy, w której zdobylibyśmy doświadczenie i przetestowalibyśmy nasze założenia. Aż do końca roku podejmowaliśmy różne działania, dyskutując i testując kolejne rozwiązania. Wraz z początkiem 2014 roku uznaliśmy, że udało nam się znaleźć optymalną formę portalu i postanowiliśmy przeprowadzić gruntowną przebudowę witryny, zgodnie z obraną wizją projektu.

1 lutego 2014 roku uruchomiona została ostateczna wersja portalu SmartAge.pl. Strona znacznie różniła się od naszej wcześniejszej piaskownicy i była efektem wielu godzin ciężkiej pracy. W kolejnych miesiącach zajęliśmy się rozwijaniem strony i powiększaniem jej, oraz precyzowaniem tematyki, która zaczęła się nieznacznie zawężać, tak aby na stronie znalazły się jak najlepsze informacje. Kolejne osoby zaczęły dołączać do projektu, dzięki czemu możemy pochwalić się coraz większą bazą tekstów i rzeszą czytelników.

W czerwcu 2016 roku redakcje portali SmartAge.pl i HorizonGamer.pl utworzyły wydawnictwo SmartAge Media Sp. z o.o., które przejęło opiekę nad stronami.

Portal SmartAge.pl został wpisany do rejestru dzienników i czasopism 2 września 2014 roku, a 15 października 2014 roku został zarejestrowany w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych i oznaczony symbolem ISSN 2391-7342.


Cel projektu

Celem portalu SmartAge.pl jest prezentowanie ciekawych informacji o otaczającym nas świecie. W publikowanych tekstach piszemy o mało znanych i nietypowych faktach oraz historiach. Skupiamy się na tematach, które są nam bliskie ze względu na zainteresowania i pasje. Dlatego w naszej redakcji znajdzie się miejsce dla każdego, kto chce podzielić się swoją wiedzą i zainteresowaniami z innymi. Przyświeca nam zasada, że każdy pisze o tym co go interesuje tak, jak potrafi, a jeśli trzeba, to wzajemnie sobie pomagamy.

Ze względu na skład redakcji oraz zainteresowania redaktorów niektóre tematy stały się wiodącymi na stronie. Można do nich zaliczyć przede wszystkim tematy historyczne, związane z rozwojem techniki na przestrzeni lat, konfliktami zbrojnymi i militariami, lotnictwem, marynistyką, motoryzacją i kilkoma pokrewnymi tematami. Znaleźć u nas można również ciekawych filmów i książek.

Tym co ma nas wyróżniać, to zachowanie równowagi między jakością wpisów a lekkim i przystępnym ich podaniem. Zależy nam na tym, aby publikowane treści były autorskie i ciekawe. Dlatego nasze artykuły wzbogacamy licznymi zdjęciami, filmikami i komentarzami. Mamy też jeden bardzo ważny cel – dzielenie się pozytywnym myśleniem i chęcią poznawania świata. Jeśli już coś musimy skrytykować, to zawsze merytorycznie i nie po to by tylko krytykować. Ze względu na różne poglądy redaktorów na niektóre tematy (np. polityczne) staramy się przedstawiać spojrzenie z kilku stron, tak aby wzbudzić dyskusję a nie manifestować jedną opinię.


Redakcja

W skład załogi portalu wchodzi wiele osób o różnych zainteresowaniach i umiejętnościach. Początkowo redakcja składała się z studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, studiujących na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Z czasem ekipa powiększyła się o kolejne osoby, które chciały dołożyć coś od siebie do tego projektu. Jako, że większość z nas zakończyła już swoją przygodę z studiami, możemy dzisiaj mówić o absolwentach WNPiD.

Początkowo pomysłodawcą projektu był Michał, który wspólnie z Kubą, Karoliną, Łukaszem i Klaudyną rozpoczął projektowanie portalu. Z czasem do ekipy dołączyły kolejne osoby, a inne poszły swoją drogą.


Nazwa i logo

Nazwa strony zrodziła się podczas licznych dyskusji na temat tego jak powinna wyglądać strona. Szukaliśmy czegoś łatwego do zapamiętania, ale zarazem dosyć neutralnego, aby nie sugerowało konkretnej tematyki portalu. Dlaczego SmartAge? Bo chcemy być SMART! Nazwa to zlepek słów Smart – odnoszącego się do inteligencji i ciekawości świata, oraz Age – odnoszącego się do nowego podejścia (XXI-wiecznego 😉 ) do prezentowania swoich zainteresowań i pasji.

Tak przynajmniej można to wytłumaczyć szczegółowo 😉


Michał Banach

Hej!

Nazywam się Michał Banach i jestem twórcą oraz redaktorem naczelnym portalu SmartAge.pl. Pochodzę z Poznania i urodziłem się w 1990 roku. Ukończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Zawodowo oprócz prowadzenia portalu zajmuję się marketingiem. 

Mogę o sobie powiedzieć, że jestem człowiekiem otwartym na świat, który zawsze szuka czegoś nowego. Mam spory dystans do życia i staram się do wszystkie podchodzić pozytywnie. Swoich zainteresowań nie mogę spisać, ponieważ interesuję się zbyt wieloma rzeczami. Na pewno mogę powiedzieć, że interesuję się fotografią (moje zdjęcia znaleźć można na Flickerze), historią, militariami i techniką.

Tworząc portal SmartAge.pl chcę dzielić się z innymi swoimi zainteresowaniami i pasją 🙂

Michał Banach


Redakcja

Wydawca

SmartAge Media Sp. z o.o. 

ul. Tatrzańska 1/5, 60-413 Poznań

NIP: 779-24-43-402

Kontakt: kontakt@smartage.pl

Redaktor naczelny

Michał Banach (michal.banach@smartage.pl)

Redaktorzy

Michał Niemczyk, Patrycja Hartman

Pisali u nas

Andrzej Mazuruk, Michał Stefaniak, Ola Piątkowska, Jakub Kafel, Damian Wojtal, Klaudia Brudło, Natalia Stroiwąs, Izabela Truszkowska, Karolina Bukowska, Klaudyna Walkowiak, Edyta Siedlecki, Bartosz Stodolny, Bernard Szymanowski, Jędrzej Mąkosa, Joanna Piórkowska, Karolina Grochowicz-Stec, Marek Mikulski, Marta Pirug, Michał Czerwiński, Piotr Kijanowski, Roman Husarski, Łukasz Kuliberda, Kalina Losiak i Monika Kwietniak

Dział reklamy i marketingu

Michał Banach (michal.banach@smartage.media.pl)

Marta Liberska (marta.liberska@smartage.pl)