Z wielu gier planszowych dostępnych w sprzedaży od dawna kilka tytułów nieprzerwanie cieszy się popularnością graczy. Do listy takich gier bez wątpienia należy Ubongo, które poza podstawową wersją dostępne jest w wielu odmianach i wersjach. Co sprawia, albo czy faktycznie tytuł ten zasługuje na taką popularność?

Liczba graczy: 1-4
Wiek:
8+
Czas gry: 25 minut
Wydawca: Egmont
Kategoria: logiczna, solo, rodzinna, puzzle
Poziom trudności: średnio zaawansowany

Ubongo to gra logiczna, w której celem gracza jest jak najszybsze dopasowanie kafelków do pól na planszy. Pod wieloma względami tytuł ten przypomina popularne gry na smartfony, jednak w przeciwieństwie do nich jest bardziej wymagająca ze względu na brak podpowiedzi i ograniczony czas na wykonanie zadania. Oprócz recenzowanej podstawowej wersji gry, dostępne są jej różne warianty i wersje. Niektóre z nich są prostsze, a inne trudniejsze. Ubongo jest jedną z najpopularniejszych gier planszowych na świecie.

Ubongo

Zawartość pudełka i wykonanie

Pudełko z grą zawiera 48 kafelków – po 12 dla każdego z graczy, 36 plansz z łącznie 432 zadaniami, kostkę, klepsydrę, woreczek, tor rund oraz 58 kolorowych klejnotów, które służą do określania punktacji. Jak przystało na popularną i sprzedawaną w milionach egzemplarzy grę, wszystko wykonane jest bardzo dobrze. Insert pozwala na dokładne posegregowanie zawartości, dzięki czemu przygotowanie do każdej rozgrywki, niezależnie od liczby graczy będzie szybkie.

Plansze i kafelki wykonane są kartonu, a klejnoty z plastiku. Potrzebna do losowania zadań kostka jest natomiast drewniana. Widać, że gra jest maksymalnie zoptymalizowana pod względem wykonania, ponieważ nie ma zbędnych elementów.

Instrukcja do gry jest bardzo krótka, ponieważ same zasady rozgrywki są proste. Inaczej wygląda kwestia układanek, które będziemy układali.

Ubongo

Rozgrywka

Rozgrywka w Ubongo pod względem zasad jest prosta. Sama gra oferuje również alternatywne wersje zasad, dzięki którym możemy dostosować grę do swoich oczekiwań z świadomością, że nie przegapimy jest zasad. W skrócie, celem gry jest jak najszybsze ułożenie kafelków.

Gracze losują za pomocą kostki układ, który muszą ułożyć na swojej planszy. Czas odmierzany jest za pomocą klepsydry. Po wykonaniu zadania w wyznaczonym czasie, gracze otrzymują w ramach punktacji klejnoty. Co ciekawe, w punktacji występuje element losowy. Poza określonymi punktami, gracze losują dodatkowe klejnoty, dzięki którym mogą zdobyć więcej punktów. W rozgrywce czteroosobowej dwaj ostatni gracze zdobywają punkty dzięki losowaniu. Umożliwia im to zdobycie czasami na tyle wielu punktów, że będą mogli rywalizować z najlepszym graczem.

Ubongo

Z racji tego, że jest to gra logiczna, w Ubongo występują dwa poziomy trudności. Różnią się liczbą kafelków do ułożenia – 3 lub 4. Dzięki losowości w wyborze zadań oraz kolejności plansz, każda rozgrywka będzie inna. Chociaż prawidłowe ułożenie kafelków dla każdego zadania jest zawsze jedno, duża liczba zadań i losowość sprawiają, że ciężko zapamiętać prawidłowe rozwiązania.

Co istotne, w Ubongo można grać również w pojedynkę. Sposób gry zależy wówczas od nas. Możemy grać na czas, gdzie liczy się szybkość wykonania zadań, lub na ilość, gdzie liczyć się będzie liczba wykonanych zadań w określonym czasie.

Ubongo

Ogólnie, zasady gry skonstruowane są tak, że możliwe jest dostosowanie ich do swoich potrzeb. Z racji tego, że nie ma zbyt wielu elementów wpływających na rozgrywkę, sami możemy dodawać kolejne utrudnienia, dzięki którym nawet po jakimś czasie gra dalej będzie wyzwaniem. A jeśli to nam nie wystarczy, dostępny jest dodatek pozwalający na zróżnicowanie punktacji i dodanie do dwóch kolejnych graczy.

Podsumowanie

Ubongo to klasyk gier planszowych. Na pudełku widnieje adnotacja, że sprzedano 2,5 mln kopii gry, ale zapewne są to już nieaktualne informacje. Dzięki ogólnie prostym zasadom i dużej przystępności, jest to gra zarówno dla młodszych i starszych graczy. Jej logiczny charakter ma pozytywny wpływ na koncentrację i rozwój umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów.

Śmiało można powiedzieć, że jest to dobra gra, ale… nie jest odkrywacza. Nie ma tu wyróżniającej się mechaniki, niepowtarzalnego designu ani emocjonującej rozgrywki. Nie oznacza to, że są to wady wpływające na odbiór gry. Po prostu takie są i będą cechy gier logicznych opartych o układanie kafelków. Jeśli więc lubicie gry logiczne, ten tytuł na pewno przypadnie Wam do gustu. A co ważne, spokojnie można w tę grę grać nawet ze znajomymi i dziećmi, ponieważ zasady są proste i łatwe do przyswojenia.

8.5

Śmiało można powiedzieć, że jest to dobra gra, ale... nie jest odkrywacza. Nie ma tu wyróżniającej się mechaniki, niepowtarzalnego designu ani emocjonującej rozgrywki. Nie oznacza to, że są to wady wpływające na odbiór gry. Po prostu takie są i będą cechy gier logicznych opartych o układanie kafelków. Jeśli więc lubicie gry logiczne, ten tytuł na pewno przypadnie Wam do gustu.

  • Zabawa 8
  • Regrywalność 8
  • Wykonanie 8
  • Przejrzystość zasad 10
  • Instrukcja 10
  • Wygląd 7
  • Oceny użytkowników (0 Głosów) 0

Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.