Egzamin na doradcę podatkowego jest organizowany przez Ministerstwo Finansów, a jego głównym celem jest weryfikacja kompetencji kandydatów ubiegających się o prawo do wykonywania tego zawodu. Składa się z części teoretycznej i części praktycznej, co oznacza, że kandydat musi wykazać się zarówno znajomością przepisów prawa podatkowego, jak i umiejętnością ich zastosowania w konkretnych sytuacjach.
Kto może zostać doradcą podatkowym?
Aby zostać doradcą podatkowym, kandydat musi łącznie spełniać określone wymagania m.in.:
- posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,
- cieszyć się pełnią praw publicznych,
- odznaczać się nienagannym charakterem i dotychczasowym postępowaniem dającym rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu,
- posiadać wyższe wykształcenie,
- odbyć sześciomiesięczną praktykę zawodową na terenie Polski,
- zdać egzamin na doradcę podatkowego z wynikiem pozytywnym oraz
- w ciągu trzech lat od tego momentu złożyć wniosek o wpis na listę.
Jak przygotować się do egzaminu?
W celu dobrego przygotowania się do egzaminu warto zgromadzić materiały: ustawy, podręczniki, testy oraz przygotować harmonogram nauki i, przede wszystkim, zadbać o systematyczność. Również dobrym pomysłem jest rozważenie zapisania się na kurs czy szkolenie przygotowawcze.
Jak wyglądają etapy egzaminu?
Zakres egzaminu obejmuje aż dwanaście dziedzin prawa podatkowego, dlatego też uchodzi za wyjątkowo wymagający i trudny. Jak wspomniano powyżej egzamin, składa się z dwóch części – najpierw kandydat przystępuje do testu oraz sporządza pismo procesowe, a następnie, podczas części ustnej, odpowiada na 10 wylosowanych pytań. Warto zaznaczyć że wszystkie pytania egzaminacyjne są wcześniej udostępniane w uchwale Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, stanowi to pewnego rodzaju uproszczenie dla kandydatów, gdyż mają możliwość zapoznania się z ich treścią jeszcze przed egzaminem.
Czas trwania egzaminu
Na napisanie części testowej zostaje przeznaczone 100 minut, a na rozwiązanie zadania 180 minut. Z kolei w części ustnej nie ma określonych ram czasowych, typowa sesja egzaminacyjna trwa od 45 do 60 minut. Z opinii wynika, że zdanie części pisemnej jest łatwiejsze od zdania części ustnej.
Terminy i miejsce odbywania się egzaminów
Część pisemna egzaminu przeprowadzana jest w ostatnich latach 2 razy w roku – wiosną i jesienią. Egzaminy ustne odbywają się zazwyczaj co miesiąc z pominięciem miesięcy, w których są przeprowadzane egzaminy pisemne. Egzaminy pisemne odbywają się zazwyczaj w Warszawskim Domu Technika, zaś egzaminy ustne w gmachu Ministerstwa Finansów w Warszawie.
Kolejne kroki po zdaniu egzaminu na doradcę podatkowego
Po zdaniu egzaminu kandydat musi odbyć 6-miesieczną praktykę zawodową (8 godzin tygodniowo), a następnie złożyć wniosek o wpis na listę doradców podatkowych. Końcowym etapem jest złożenie ślubowania przed Przewodniczącym Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
Artykuł powstał na podstawie wpisu blogowego pt. „Jak wygląda egzamin na doradcę podatkowego”, opublikowanego pod adresem: https://kkr.tax/blog/jak-wyglada-egzamin-na-doradce-podatkowego
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.