Czasy kiedy domowe biblioteki zajmowały regały z półkami odchodzą już w niepamięć. Coraz popularniejsze stają się biblioteki trzymane w formie ebooków. Na rynku dostępnych jest sporo czytników elektronicznych książek, ale tylko kilka firm znajduje się w czołówce. Jedną z nich jest inkBOOK, mający w swojej ofercie czytnik inkBook Prime HD, który miałem okazję przetestować.

Kilka słów na początek

Czym są czytniki ebooków nie trzeba chyba już wyjaśniać. Urządzenia tego typu są na rynku od dobrych wielu lat i przeszły sporą drogę od mniej lub bardziej przydatnych czytników, po urządzenia niewiele różniące się od smartfonów. Oprócz bardzo popularnych czytników Kindle, jedną z najlepszych alternatyw jest firma inkBook mająca w swojej ofercie kilka, różnego rodzaju czytników, z których model Prime HD jest bez wątpienia tym sztandarowym.

InkBOOK Prime HD

InkBOOK Prime HD

Sam z marką inkBOOK “znam się” od dawna, ponieważ używam czytnika inkBOOK Obsidian (wydanego w 2015 roku i już nie będącego w sprzedaży). Kiedy w moje ręce trafił model Prime HD mogłem więc porównać oba urządzenia i zobaczyć jaką drogę przeszedł inkBOOK i porównać oba urządzenia.

Krótka historia papieru elektronicznego

Ogólna charakterystyka

InkBOOK Prime HD to podstawowy model czytnika ebooków marki inkBOOK. Nie jest to najtańsze urządzenie w ofercie firmy, ale też nie jest to najwyższy model – nad nim znajduje się jeszcze inkBOOK Explore z m.in. większym ekranem. Urządzenie wyposażone jest w 6-calowy ekran o rozdzielczości 1072×1448 px i posiada 8 GB wbudowanej pamięci, z możliwością rozszerzenia jej przez kartę microSD o kolejne 32 GB.

Na pokładzie czytnika znajdziemy system operacyjny InkBOOK OS oparty na Androidzie, dzięki czemu zapewnia on pewne możliwości współpracy z aplikacjami znanymi z smartfonów – zarówno od Google jak i Adobe, a także kilku innych firm. Do obsługi aplikacji służy wbudowana aplikacja podobna do Sklepu Google, w której znajdziemy kilkadziesiąt aplikacji – od prostych gier, po biblioteki zapewniające dostęp do różnych źródeł książek.

Sam czytnik ma bardzo prostą budowę i wyposażony jest w 4, programowalne przyciski – po dwa po obu stronach ekranu. Możemy je wykorzystać zarówno do przeglądania książek, jak i przypisać do nich inne funkcje. Dodatkowo w dolnej części ekranu mamy standardowy centralny przycisk-sensor, tak jak w smartfonach. Przycisk zasilania znajduje się z tyłu, natomiast na dole znajduje się port micro USB i slot na kartę microSD.

Pod względem rozmiaru i układu przycisków można śmiało powiedzieć, że wszystko jest na swoim miejscu i obsługa czytnika jest bardzo wygodna. Jeśli dokupimy do niego dodatkowe etui, zyskamy również możliwość ustawiania czytnika w pionie np. na stole. Na pierwszy rzut oka etui wygląda niezbyt stabilnie, ale wystarczy po prostu nauczyć się odpowiedniego wykorzystywania załamań. Samo etui wykonane jest materiału, który ułatwia trzymanie czytnika i sprawia, że leżąc np. na stole nie powinien on zbyt łatwo ześlizgnąć się.

InkBOOK Prime HD

InkBOOK Prime HD

Ekran i czytnik

Jak przystało na porządny czytnik, inkBOOK HD ma bardzo dobry ekran zapewniający możliwość czytania książek w każdych warunkach. Zarówno w ciemności jak i w ostrym słońcu. Największą zaletą urządzenia jest możliwość nie tylko dostosowania jasności ekranu (lub jej całkowitego wyłączenia, aby maksymalnie obniżyć zużycie energii), ale również możliwość zmiany temperatury barwowej ekranu.

Rozdzielczość ekranu jest bardzo dobra i nie można mieć do niej żadnych zastrzeżeń – ilustracje w książkach są bardzo czytelne. Responsywność ekranu dotykowego jest natomiast typowa dla elektronicznego papieru, czyli raczej kiepska. Delikatne muśnięcia ekranu nie powodują żadnej reakcji, a opóźnienie w reakcji na dotyk momentami denerwuje – zwłaszcza podczas pisania. Precyzja wykrywania dotyku też pozostawia wiele do życzenia i przy mniejszych elementach widocznych na ekranie, zdarza się, że klikamy w jedno, a wybiera się drugie pole. Z drugiej strony działanie ekranu w niczym nie różni się od innych czytników ebooków.

InkBOOK Prime HD

InkBOOK Prime HD

InkBOOK Prime HD umożliwia korzystanie z różnych formatów plików – od PDF-ów, przez ePub, Mobi i inne najpopularniejsze formaty ebooków. O ile w przypadku ePubów, wszystko działa dobrze, tak niestety z PDF-ami czytnik radzi sobie zdecydowanie gorzej. Wczytanie książki chwilę zajmuje, a przełączanie stron ma wyraźne opóźnienie.

Warto mieć to na uwadze, ponieważ przy dłuższej eksploatacji i czytaniu tylko PDF-ów, może nam zacząć to przeszkadzać. W tym miejscu dochodzimy do ciekawego porównania z starym czytnikiem Obsidian, który ma słabszy procesor, mniejszą rozdzielczość ekranu i taką samą ilość RAMu jak Prime HD. W nim PDF-y uruchamiają się zdecydowanie szybciej. Najwyraźniej jest to więc kwestia oprogramowania, a nie mocy obliczeniowej czytnika.

InkBOOK Prime HD

InkBOOK Prime HD

InkBOOK Prime HD oprócz wbudowanej biblioteki umożliwia dostęp do bibliotek Legimi oraz Empik GO. Jest to przydatne, ponieważ obie biblioteki posiadają olbrzymie zasoby książek. W aplikacji InkBook Apps możemy natomiast znaleźć jeszcze kilka innych podobnych bibliotek, więc książki możemy pozyskiwać z najróżniejszych źródeł.

Dodatkowe funkcje

Jak przystało na urządzenie oparte na Androidzie, Prime HD wyposażony jest w przeglądarkę internetową, a w aplikacjach znajdziemy np. Sudoku. Są to fajne dodatki, ale ich praktyczność pozostawia wiele do życzenia. Przeglądarka jest bardzo uproszczona, przez co odpalenie większość stron internetowych będzie bardzo męczące. Jest to więc bardziej dodatek na wypadek nagłej potrzeby skorzystania z internetu, niż wartościowa funkcjonalność.

InkBOOK Prime HD

InkBOOK Prime HD

Czytnik wyposażony jest w moduł Wi-Fi i Bluetooth, które pozwalają na dostęp do internetu oraz łączność z innymi urządzeniami. Jeśli jednak zależy nam na wydłużeniu czasu pracy urządzenia, lepiej trzymać je wyłączone, ponieważ bardzo szybko zużywają baterię. Jeśli chodzi o samo zużycie energii, czytnik w trybie offline, z odpowiednio ustawionym przejściem w stan uśpienia spokojnie będzie działać przez kilka tygodni. Jeśli jednak odpalimy Wi-Fi, to czas pracy skróci się nawet do kilku godzin.

Dużym plusem urządzenia jest możliwość personalizacji ustawień i dostosowania czytnika do naszych potrzeb. Warto z tego skorzystać, aby zarówno wydłużyć czas pracy na baterii, jak i zwiększyć ergonomię użytkowania czytnika. Domyślne ustawienia są bowiem tak ustawione, że czytnik bardzo szybko sam się rozładuje.

InkBOOK Prime HD

InkBOOK Prime HD

Podsumowanie

InkBOOK Prime HD to solidny, dobrze wykonany czytnik, który na pewno spełni oczekiwania większości użytkowników. Dobry ekran, dodatkowe możliwości (których na szczęście nie ma aż tyle, aby zamienić czytnik w smartfona), ładny design i dobre etui są największymi jego atutami. Kilka wymienionych przeze mnie wad nie powinno być problemem dla nikogo, ponieważ nie jest to nic, czego nie znalibyśmy z innych czytników. Jeśli więc szukacie nowego czytnika, inkBOOK Prime HD jest na pewno godny polecenia i wart zakupu.

Z racji tego, że sam nie muszę inwestować w nowy czytnik, zostanę przy swoim starym inkBOOK Obisidian, który chociaż ma gorszy ekran i obecnie już całkowicie przestarzałe oprogramowanie, trzyma dłużej baterię (bo jest większa) i w przypadku niektórych formatów plików działa nieco szybciej od nowszego modelu Prime HD 🙂

InkBOOK Prime HD

InkBOOK Prime HD

Więcej informacji o inkBOOK Prime HD jak i możliwość jego zakupu znajdziecie na stronie inkBOOK.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.