Każdy ma swój świat i swoje kredki, a już tym bardziej dzieci, które za ich pomocą przelewają na kartki (i nie tylko…) wytwory swojej wyobraźni. Istnieje wiele różnych rodzajów kredek, a najpopularniejszymi są kredki ołówkowe oraz świecowe. Te ostatnie mają ciekawą, krótką, a jednocześnie długą historię.
Początek historii kredek świecowych jest trudny do jednoznacznego ustalenia. Już w starożytności powstawały kredki wykonane z wosku zmieszanego z barwnikami. Wcześniej podobne technikę wykorzystywano prawdopodobnie do tworzenia malowideł naskalnych. Kredki świecowe zaczęły zyskiwać dużą popularność dopiero pod koniec XVIII wieku w Europie, chociaż pierwsze istotniejsze wzmianki o nich zaczęły pojawiać się w 1813 roku.
W XIX wieku w Europie kredki wykonane z wosku i barwnika produkowane był w różnych formach i odmianach przez wielu producentów, przez co były całkiem popularne, ale dopiero pod koniec wieku zaczęły powstawać firmy specjalizujące się typowo w ich produkcji oraz dystrybucji. Jedną z takich firm była Franklin Mfg. Co z Rochester w stanie Nowy Jork założona w 1876 roku. W tym samym czasie Charles A. Bowley z Massachusetts zaczął opracowywać kredki wykonane z parafiny, co pozwoliło na bardziej przemysłowe podejście do ich produkcji.
W 1900 roku na rynku pojawiła się założona przez Edwina Binneya i Harolda Smitha firma Binney & Smith Co. (współcześnie Crayola LLC), która miała całkowicie zmienić rynek. Początkowo specjalizowała się w produkcji ołówków, barwników oraz farb. W 1903 roku wprowadziła do sprzedaży własne kredki świecowe o nazwie Crayola. Początkowo w charakterystycznym żółtym pudełku znajdowało się 8 kredek w kolorze czarnym, brązowym, niebieskim, czerwonym, zielonym, pomarańczowy, żółtym i fioletowym. Jego koszt wynosił 5 centów. Dzięki dużym mocom przerobowym, firma szybko zdominowała rynek i zyskała ogólnokrajową renomę, a kredki Crayola stały się synonimem wszystkich kredek świecowych (nazywanych w USA „crayons”, z francuskiego ołówek kredowy). Nazwa marki Crayola była natomiast zlepkiem francuskich słów craie (pol. kreda) i oleaginous (pol. wosk parafinowy).
Chociaż wiele firm próbowało swoich sił w produkcji kredek świecowych, to właśnie Binney & Smith Co. zdominowała rynek w USA, podobnie jak firma Majewski i S-ka założona w 1899 roku pod Warszawą, która produkuje nieprzerwanie od ponad 100 lat kredki Bambino (będące „suchą” konkurencją dla kredek świecowych) zdominowała polski rynek. Na przestrzeni lat technologia produkcji kredek świecowych nie ulegała większym zmianom. Jedynie dodawano kolejne kolory, dzięki czemu współcześnie dostępnych jest bardzo dużo różnych barw kredek. Kredki świecowe nie są tak precyzyjne jak ołówkowe, ale z drugiej strony idealnie nadają się dla dzieci, ponieważ nie wymagają ostrzenia.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.