Wenecja to obok Rzymu i Paryża jedno z najważniejszych turystycznych miast w Europie. Unikalne pod względem położenia, architektury i klimatu, pełne zabytków i słynnych budynków, zwykle dosłownie zalane jest turystami. Na szczęście można jeszcze odnaleźć unikalny klimat tego miasta jeśli wie się, gdzie szukać. Oto kilka porad jak zwiedzać to miasto i jak zrobić ciekawe zdjęcia.

Informacje ogólne

Wenecja to miasto położone w północno-wschodniej części Włoch. Oficjalnie mieszka tu 258 685 osób (dane z 2020 roku) a gęstość zaludnienia wynosi 620 os./km². Ze względu na swoje położenie i architekturę, jedynymi środkami transportu są tu wszelkiego rodzaju łodzie i promy. Nie ma tu żadnych samochodów, rowerów czy też motocykli i skuterów tak charakterystycznych dla Włoch. Do samego miasta dotrzeć można jednak na dwa sposoby – drogą wodną (albo z promu/wycieczkowca, albo z lotniska tzw. taksówką wodną albo tramwajem wodnym), oraz drogą lądową pociągiem, albo samochodem (np. autobusem, jeśli do miasta przyjeżdżamy w ramach zorganizowanej wycieczki), który musimy zostawić zaraz za mostem łączącym miasto ze stałym lądem.

Wenecja (fot. Michał Banach)
Wenecja (fot. Michał Banach)

O historii Wenecji napisano już wiele, więc ograniczę się jedynie do informacji podstawowych. W latach 726-1797 miasto to było stolicą Republiki Weneckiej, będącej potęgą morską i handlową na Morzu Śródziemnym. W związku z tym Wenecja przyciągała bogatych kupców, którzy chętnie inwestowali w rozbudowę zarówno budynków miejskich jak i prywatnych rezydencji i pałaców.

W XIX wieku miasto zostało włączone do Królestwa Włoch, a w kolejnych latach z potęgi handlowej, zaczęło się przekształcać w potęgę turystyczną. Obecnie jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Włoch, przyciągającą miliony turystów (według danych z 2017 roku dziennie do miasta przybywa 60 000 osób, co przekłada się rocznie na 22 do 30 mln turystów (sic!)), którzy zalewają miasto podobnie jak woda w czasie przypływów. Ilość turystów jest tak duża, że władze zaczynają nawet rozważać ograniczenie ich liczby, co niekoniecznie podoba się samym zainteresowanym jak i części mieszkańców, którzy żyją z turystyki.

Wenecja (fot. Michał Banach)
Wenecja (fot. Michał Banach)

Jak się dostać i kiedy jechać?

Najwygodniejszym sposobem dostania się do miasta jest samolot. Lądując w Porcie Lotniczym Marco Polo (loty są korzystne cenowo i czasowo, oraz co istotne bezpośrednie np. z Warszawy), do samego miasta dotrzemy taksówką wodną (najdroższy sposób, ale najwygodniejszy, ponieważ w większości przypadków podwiezie nas tam gdzie chcemy) lub tramwajem wodnym vaporetto, który ma swoje przystanki w różnych częściach miasta (później jednak będzie trzeba dojść pieszo do hotelu).

Inną możliwością jest podróż z lotniska Treviso, oddalonego o 20 km od Wenecji albo pociągiem lub samochodem, jednak i tak będzie trzeba potem użyć transportu wodnego, aby dotrzeć do centrum miasta, gdzie znajduje się najwięcej hoteli i wszystkie atrakcje. Po samym mieście można podróżować tylko pieszo, albo tramwajem wodnym, jednak jest się wówczas mocno uzależnionym od jego przystanków.

Wenecja (fot. Michał Banach)
Wenecja (fot. Michał Banach)

Jeśli chodzi o najlepszy czas na wizytę, jest to wiosna i jesień, ponieważ liczba turystów w tym okresie spada, słońce zachodzi wcześniej, co pozwala zrobić lepsze zdjęcia, a przede wszystkim temperatury są bardziej przyjazne. Najgorszym momentem jest środek lata, kiedy temperatury dochodzą do ponad 30 °C, a liczba wycieczek objazdowych po mieście przyprawia o zawrót głowy.

Kolejną istotną kwestią jest wybór noclegu. Tutaj wszystko zależy od naszego budżetu, ponieważ Wenecja nie należy do tanich miast, ale z drugiej strony pokój hotelowy będziemy wykorzystywać głównie do spania, a przez sam hotel będziemy tylko przemykali wychodząc na miasto. Ważne jest jednak, aby znajdował się najlepiej w dzielnicy San Marco albo San Polo. Będziemy wówczas mogli szybko dostać się do różnych części miasta.

Wenecja (fot. Michał Banach)
Wenecja (fot. Michał Banach)

Jaki sprzęt fotograficzny zabrać?

Jeśli wybieramy się do Wenecji na zdjęcia i zwiedzanie, przyda się przede wszystkim aparat z szerokokątnym obiektywem – sam używałem 16-35 mm, który spisywał się idealnie w wąskich kanałach. Bardzo przydatny będzie również statyw, zwłaszcza jeśli planujemy robić zdjęcia nocne. Standardowe obiektywy od 24 do 70 lub 105 mm również się przydadzą, ale głównie podczas robienia zdjęć z punktów widokowych, albo na większych uliczkach. Robiąc zdjęcia należy pamiętać, że w uliczkach i kanałach zwykle będzie ciemno, ale z drugiej strony niebo będzie rozświetlone przez słońce – chyba, że trafimy na gorszą pogodę. Mając to na uwadze trzeba się odpowiednio ustawiać, aby złapać ciekawe światło.

Ciekawym momentem na zdjęcia jest wschód słońca i godziny wieczorne, kiedy niskie słońce rozświetla niektóre uliczki. W związku z tym warto zaplanować wizytę w Wenecji z noclegiem, aby mieć czas na znalezienie ciekawych miejsc do zdjęć, a przede wszystkim, aby oglądać wschód słońca z placu San Marco. Z drugiej strony godziny wieczorne to znakomity moment na ciekawe zdjęcia, ponieważ większość przyjezdnych wycieczek opuszcza miasto po obiedzie, więc robi się nieco luźniej. W nocy klimat Wenecji czuć jeszcze bardziej, ponieważ miasto zupełnie się wyludnia.

Bardzo przydatnym sprzętem okaże się również… mapa, zwłaszcza w wersji elektronicznej, dzięki której zaplanujemy trasę, albo zaznaczymy fotografowane miejsca, aby łatwiej później je opisać. Warto pamiętać, że Wenecja jest ogólnie skomplikowanym miastem, przez co powrót do konkretnego punktu może nie być taki łatwy.

Atrakcje

Wenecja z jednej strony pełna jest słynnych budynków i miejsc, które po prostu trzeba obejrzeć, ale z drugiej strony wszystkie z nich są oblężone przez turystów.  Jeśli chcemy poczuć klimat miasta, warto zejść z utartych ścieżek i zajrzeć w inne części miasta, często niedoceniane przez turystów. Zakładając, że przyjeżdżamy do Wenecji na kilka dni, na obejrzenie wszystkiego w mieście, przy dosyć intensywnym zwiedzaniu, będziemy potrzebowali 2-4 dni. Na szczęście większość atrakcji i zabytków jest tak blisko siebie, że za jednym zamachem można zaliczyć znaczną część z nich, a pozostały czas wykorzystać na delektowanie się klimatem Wenecji.

Zacznijmy od miejsc obowiązkowych, które trzeba zaliczyć, oraz kilku mniej znanych atrakcji, a później przejdziemy do propozycji tras.

Wenecja (fot. Michał Banach)
Wenecja (fot. Michał Banach)

Most Rialto

Listę najważniejszych miejsc do odwiedzenia otwiera Most Rialto (Ponte di Rialto) na Canal Grande, będący najstarszym mostem na największym kanale miasta, a do 1854 roku jedynym. Praktycznie przez cały dzień jest on pełen turystów, którzy próbują zrobić słynne zdjęcia samego mostu jak i widoku z niego na kanał. W związku z tym, jeśli chcemy go odpowiednio sfotografować, najlepiej wybrać się w to miejsce wcześnie rano, zanim zaleją go turyści, albo późno w nocy, aby wykonać nocne zdjęcia głównego kanału, na którym cały czas coś pływa. Najlepszy widok na sam most jest z południowego brzegu kanału, z przystani dla łodzi, a z bliska można go obejrzeć z północnego brzegu.

Na moście znajdziemy sporo sklepików oferujących gadżety i teoretycznie typowo weneckie pamiątki, jednak warto uważać, ponieważ nie zawsze są to produkty wytworzone w Wenecji – zwłaszcza dotyczy to szkła Murano.

Plac Św. Marka

Kolejnym z najważniejszych punktów do odwiedzenia w Wenecji jest Plac Św. Marka z słynną dzwonnicą (Więcej informacji), bazyliką oraz Pałacem Dożów (Palazzo Ducale). Jak tylko wejdziemy w pobliże placu zauważymy, że liczba turystów wzrasta do wręcz ogromnych rozmiarów. Sam plac przez większość dnia będzie oblężony przez nich, a w okolicach Campanili, Bazyliki i Pałacu Dożów znajdziemy długie kolejki osób czekających na wejście.

Dzwonnica Św. Marka (fot. Michał Banach)
Dzwonnica Św. Marka (fot. Michał Banach)

Mimo wszystko warto się chwilę pomęczyć i wejść zwłaszcza na szczyt dzwonnicy, z której rozpościera się wspaniały widok na całą Wenecję, wyspę San Giorgio Maggiore oraz Giudecca. Jeśli chodzi o wybór pory dnia, wszystko zależy od naszych oczekiwań. Najmniejsza kolejka jest rano, ale z drugiej strony będziemy mieli słońce akurat na wprost jeśli będziemy fotografowali np. Basilica di Santa Maria della Salute. Wieczorem za to, będziemy mogli zrobić zdjęcia przed zachodem słońca z pięknie oświetloną wspomnianą bazyliką oraz wyspą San Giorgio Maggiore.

Sama Bazylika (Basilica di San Marco) i Pałac Dożów są warte odwiedzenia, ale pod warunkiem, że lubimy oglądać dzieła sztuki i kościoły (w Wenecji znajdziemy dziesiątki pięknych kościołów, które na pewno znajdą się również na trasach wycieczek zorganizowanych). Będąc na placu możemy również zajrzeć do okolicznych restauracji i kawiarni. Ceny będą wysokie, ale wspomnienia będą bezcenne. Ponadto oprócz tysięcy turystów wędrujących z miejsca na miejsce i zasłaniających widok znajdziemy tu też słynne gołębie z Placu Św. Marka (jeśli ktoś lubi bliskie spotkania z tymi ptakami).

Dzwonnica Św. Marka (fot. Michał Banach)
Dzwonnica Św. Marka (fot. Michał Banach)

Jeśli chcemy zrobić dobre zdjęcia w tym miejscu, najlepiej przyjść wieczorem, albo bardzo wcześnie rano. Ludzi nie unikniemy (chyba, że późną jesienią, albo wczesną wiosną, kiedy jest mniej turystów), więc dobrym rozwiązaniem może być statyw i wykonanie serii zdjęć, które następnie złożymy, wymazując ludzi. Wadą tego rozwiązania jest czas potrzebny na zrobienie zdjęć.

Dzwonnica Św. Marka (fot. Michał Banach)
Dzwonnica Św. Marka (fot. Michał Banach)

Most Westchnień

Most Westchnień, czyli Ponte dei Sospiri to kolejny z najważniejszych punktów do zobaczenia w Wenecji. Jest to niewielki mostek łączący Pałac Dożów z pobliskim więzieniem. Jego nazwa, chociaż często kojarzona z czymś romantycznym, w praktyce wzięła się od faktu, że więźniowie przechodzący przez niego mogli po raz ostatni spojrzeć na Wenecję.

Most widoczny jest z dwóch stron i zawsze w jego pobliżu spotkamy sporo turystów. Na szczęście przez swoje położenie nad kanałem, będziemy mogli go spokojnie sfotografować o każdej porze dnia i nocy.

Ponte dell’ Accademia

Most Akademii, drugi pod względem wieku most na Canal Grande to obowiązkowe miejsce dla wszystkich fotografów. Widok na kanał i Basilica di Santa Maria della Salute jest jednym z najsłynniejszych kadrów z Wenecji. Zwykle nie ma problemu z dostaniem się w to miejsce, ponieważ znajduje się on dosyć daleko od największych atrakcji miasta. Z drugiej strony warto przejść się do tej części Wenecji, ponieważ ma ona swój nieco odmienny klimat, a zbaczając z głównych uliczek możemy zobaczyć wiele ciekawych miejsc.

Canal Grande (fot. Michał Banach)
Canal Grande (fot. Michał Banach)

Venezia Arsenale

Arsenał Wenecki, będący cały czas bazą wojskową to jedno z bardziej charakterystycznych miejsc w mieście – zwłaszcza południowa brama. Część Arsenału wykorzystywana jest obecnie w celach muzealnych. Obok bramy i mostu nad kanałem znajduje się muzeum marynistyczne – Museo Storico Navale di Venezia, w którym znajdziemy kilka historycznych jednostek pływających zarówno włoskich jak i weneckich. Muzeum jest ukryte za narożnikiem budynku, więc większość turystów go nie zauważa. Jeśli interesują was takie klimaty, warto tam zajrzeć, ponieważ nie jest to najpopularniejsza atrakcja turystyczna.

Museo Storico Navale (fot. Michał Banach)
Museo Storico Navale (fot. Michał Banach)

Scala Contarini del Bovolo

Ukryta między kamieniczkami klatka schodowa przy Palazzo Contarini del Bovolo wyróżnia się niesamowitym widokiem na dachy Wenecji oraz Campanilę. Ze względu na swoje położenie, większość wycieczek ogranicza się tylko do podejścia na niewielki placyk obok schodów. Na samym szczycie nie spotkamy więc tłumów, tak jak w innych częściach miasta. Więcej informacji.

Scala Contarini del Bovolo (fot. Michał Banach)
Scala Contarini del Bovolo (fot. Michał Banach)

Fondaco dei Tedeschi

Luksusowa galeria handlowa obok Mostu Rialto nie cieszy się chyba zbyt dużym zainteresowaniem turystów – o czym świadczą pustki w sklepach i znudzona obsługa, ale pod jednym względem nie ma sobie równych – na dachu umieszczono taras widokowy, z którego widać Canal Grande oraz Most Rialto. Widok jest niesamowity i pozwala na zrobienie świetnych panoram Wenecji, zwłaszcza przy zachodzącym słońcu. Niestety samego zachodu nie uwiecznimy, ponieważ galeria zamykana jest po 20.30.

Acqua Alta Library

Księgarnia atrakcją turystyczną? Acqua Alta Library to wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić głównie ze względu na niesamowity klimat panujący w zawalonych książkami wnętrzach niewielkiego sklepu. Przy odrobinie szczęścia może uda nam się znaleźć jakieś białe kruki? Więcej informacji.

Libreria Acqua Alta (fot. Michał Banach)
Libreria Acqua Alta (fot. Michał Banach)

Squero di San Trovaso

Jest to niewielki zakład produkujący najważniejszy symbol Wenecji – gondole. Rocznie powstaje tu około 10 nowych gondoli. Przy odrobinie szczęścia można poprosić o zgodę na wejście do środka, jednak najciekawiej miejsce to wygląda i tak z drugiej strony kanału. W zależności od pory dnia możliwe będzie zobaczenie pracowników podczas budowy albo konserwacji gondoli.

Squero di San Trovaso (fot. Michał Banach)
Squero di San Trovaso (fot. Michał Banach)

Wyspa Murano

Położona na północ od Wenecji wyspa Murano jest miejscem, gdzie powstają charakterystyczne szklane ozdoby, które można znaleźć w weneckich sklepach. Na wyspę płynie się tramwajem wodnym zatrzymując się po drodze przy cmentarzu na wyspie San Michele in Isola. Najlepiej wypłynąć z przystanków niedaleko szpitala. Na samej wyspie znajdziemy liczne zakłady szklarskie, w których będziemy mogli obejrzeć pokaz umiejętności mistrzów tworzących różne, często niesamowite szklane przedmioty.

Chcąc kupić oryginalne szkło Murano, trzeba zwrócić uwagę na certyfikat i jego treść, ponieważ wiele produktów sprzedawanych w różnych sklepach – również tych na Murano, ma certyfikat, według którego jest to produkt wykonany oryginalną techniką wytapiania szkła Murano, co nie oznacza, że powstał na wyspie. Wyspa jest spokojniejsza od Wenecji, więc można tam chwilę odpocząć od zgiełku panującego np. na Placu Św. Marka albo przy Moście Rialto.

Burano

Jeśli mamy więcej czasu, warto wybrać się na wyspę Burano. Chociaż jest daleko od Wenecji, wyróżnia się jeszcze większym spokojem i niesamowitymi kolorowymi domkami, idealnie nadającymi się na zdjęcia. Sama wyspa nie ma żadnych atrakcji i znajduje się stosunkowo daleko od Wenecji, ale odwiedzając ją, możemy odpocząć i obejrzeć coś zupełnie innego niż zatłoczone i pozbawione zieleni uliczki Wenecji.

San Giorgio Maggiore

Wyspa z kościołem Chiesa di San Giorgio Maggiore nie należy do najciekawszych, ale jest to jedyne miejsce, z którego można spokojnie sfotografować Pałac Dożów i Campanilę od strony wody. Z drugiej strony charakterystyczna dzwonnica przy kościele wygląda jak nieco pomniejszona Campanila, więc sama wyspa, zwłaszcza oglądana ze szczytu dzwonnicy na Placu Św. Marca wygląda bardzo ciekawie.

Gondole

Wenecja nie mogłaby istnieć bez gondoli, a rejs jedną z nich uznawany jest za wyjątkowo romantyczny. W praktyce jest to jedna z bardziej przereklamowanych atrakcji Wenecji. Rejs nie należy do tanich, a widoki nie są specjalnie romantyczne – wiele zależy od samego gondoliera. Największym problemem są ciągłe korki w kanałach, przez co często rejs gondolą zamienia się w czekanie na możliwość przepłynięcia w danym miejscu. Jeśli zależy nam na czasie, możemy spokojnie pominąć tę atrakcję.

Weneckie Kanały

Jak przystało na miasto na wodzie, kanały w Wenecji są po prostu drogami, po których zamiast samochodów poruszają się łodzie. Jeśli jednak chcemy zobaczyć ładne (na swój sposób) a nie oblężone przez turystów kanały, warto opuścić centrum miasta i udać się albo w rejon Arsenału, albo do dzielnicy Dorsoduro, gdzie turyści nie docierają już w tak dużych ilościach.

Ciekawym miejscem są okolice Campo San Barnaba, gdzie nie ma zbyt wielu turystów i panuje spokój, pozwalający na delektowanie się klimatem Wenecji. Warto również dodać, że w tym miejscu kręcono sceny do filmu Indiana Jones i Ostatnia Krucjata.

Wenecja (fot. Michał Banach)
Wenecja (fot. Michał Banach)

Jeśli natomiast chcemy sfotografować kameralne uliczki, dobrym miejscem będą okolice Targu Rybnego, na północ od Mostu Rialto. Uliczki w tej części miasta są bardzo wąskie, a odchodząc od głównych ulic można uciec przed turystami. Sam targ rybny jest niesamowitym miejscem, ale trzeba tam trafić rano, ponieważ po 11:00 większość stoisk jest już zamykana.

Jedzenie

Wenecję można porównać do Nowego Jorku pod względem jedzenia. Kawiarnie, restauracje i bary znajdziemy wszędzie. Ceny będą zwykle podobne (poza Placem Św. Marka), a wybór menu będzie zależał tylko od naszych oczekiwań. Warto sprawdzać jednak opinie o restauracjach, ponieważ niektóre są bardziej nastawione na turystów niż na faktycznie włoską, dobrą kuchnię.  Wiele dobrych restauracji znajduje się wokół Mostu Rialto przy samym Canal Grande.

Wenecja (fot. Michał Banach)
Wenecja (fot. Michał Banach)

Zwiedzanie – propozycje tras

W zależności od czasu, jaki spędzimy w Wenecji, najważniejsze atrakcje można zaliczyć nawet za jednym razem. Jeśli jednak rozłożymy zwiedzanie na dwa lub trzy dni, będziemy mogli poczuć klimat Wenecji i bardziej skupić się na podziwianiu miasta, niż zaliczaniu kolejnych atrakcji. Oto propozycja szybkie zwiedzenia najważniejszych miejsce w Wenecji.

Santa Maria della Salute (fot. Michał Banach)
Santa Maria della Salute (fot. Michał Banach)

Zaczynając zwiedzanie, warto zacząć od Targu Rybnrgo, ponieważ za jednym zamachem można obejrzeć Most Rialto i wejść na taras widokowy Fondaco dei Tedeschi. Następnie północną stroną Canal Grande możemy dojść do Camp San Polo, a później do Campo Santa Margherita, skąd dotrzemy do Campo San Barnaba, zaliczając sporo klimatycznych uliczek. Z tego miejsca warto pójść na południe, aby rzucić okiem na wyspę Giudecca, a później dojść do Squero di San Trovaso i Mostem Akademii wrócić do centrum Wenecji i dzielnicy San Marco. Następnie najlepiej pójść prosto przez Campo Santo Stefano, Campo Sant’Anzalo aż do Campo Manin, gdzie za rogiem znajduje się Scala Contarini del Bovolo. Z tego miejsca dojdziemy do Placu Św. Marka gdzie możemy zakończyć wycieczkę nawet przed obiadem.

Mając zaliczoną zachodnią część Wenecji, w kolejny dzień możemy rozpocząć zwiedzanie od Campanili na Placu Św. Marka, a następnie promenadą przejść obok Mostu Westchnień w kierunku Arsenału Weneckiego. Następnie możemy wrócić do centrum spokojniejszymi uliczkami i kanałami, albo przejść na drugą stronę wyspę i skorzystać z tramwaju wodnego, aby popłynąć np. na Murano. W drodze powrotnej zahaczymy o Acqua Alta Library i wrócimy przez Campo Santa Maria Formosa do centrum wyspy. W ten sposób zaliczymy wszystkie najważniejsze atrakcje w Wenecji w dwa dni, a jeśli pominiemy Arsenał i Murano, to nawet w jeden.

Chiesa di San Barnaba (fot. Michał Banach)
Chiesa di San Barnaba (fot. Michał Banach)

Jeśli możecie spędzić w Wenecji więcej czasu, trasy te można bardziej podzielić, albo wykorzystać dodatkowe dni aby wrócić w niektóre miejsca ponownie o innych porach dnia, aby zrobić ciekawe zdjęcia. Każda z tych tras ma około 5-6 km długości i zajmuje przy spokojnym marszu 3-4 godzin spaceru (zakładając, że będziemy się zatrzymywać zarówno na zdjęcia, jak i np. na kawę w kawiarni.

Równocześnie warto pamiętać, że północno-wschodnia część miasta, gdzie częściej znaleźć można apartamenty do wynajęcia na pobyt jest bardziej sypialnią miasta, niż miejscem dla turystów. Znajdziemy tam mniej atrakcji, a same uliczki nie będą zbyt kameralne. Oczywiście nie ma tam również tłumów turystów.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.