Wenecja to obok Rzymu i Paryża jedno z najważniejszych turystycznych miast w Europie. Unikalne pod względem położenia, architektury i klimatu, pełne zabytków i słynnych budynków, zwykle dosłownie zalane jest turystami. Na szczęście można jeszcze odnaleźć unikalny klimat tego miasta, jeśli wie się, gdzie szukać. Oto kilka porad jak zwiedzać to miasto i jak zrobić ciekawe zdjęcia.

Informacje ogólne

Wenecja to miasto położone w północno-wschodniej części Włoch. Oficjalnie mieszka tu 264 550 osób (dane z 2014 roku) a gęstość zaludnienia wynosi 640 os./km². Ze względu na swoje położenie i architekturę, jedynymi środkami transportu są tu wszelkiego rodzaju łodzie i promy. Nie ma tu żadnych samochodów, rowerów czy też motocykli i skuterów tak charakterystycznych dla Włoch. Do samego miasta dotrzeć można jednak na dwa sposoby – drogą wodną (albo z promu/wycieczkowca, albo z lotniska tzw. taksówką wodną albo tramwajem wodnym), oraz drogą lądową pociągiem, albo samochodem (np. autobusem, jeśli do miasta przyjeżdżamy w ramach zorganizowanej wycieczki), który musimy zostawić zaraz za mostem łączącym miasto z stałym lądem.

Wenecja (fot. Michał Banach)

Wenecja (fot. Michał Banach)

O historii Wenecji napisano już wiele, więc ograniczę się jedynie do informacji podstawowych. W latach 726-1797 miasto to było stolicą Republiki Weneckiej, będącej potęgą morską i handlową na Morzu Śródziemnym. W związku z tym Wenecja przyciągała bogatych kupców, którzy chętnie inwestowali w rozbudowę zarówno budynków miejskich jak i prywatnych rezydencji i pałaców.

W XIX wieku miasto zostało włączone do Królestwa Włoch, a w kolejnych latach z potęgi handlowej, zaczęło się przekształcać w potęgę turystyczną. Obecnie jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Włoch, przyciągającą miliony turystów (według danych z 2017 roku dziennie do miasta przybywa 60 000 osób, co przekłada się rocznie na 22 do 30 mln turystów (sic!)), którzy zalewają miasto podobnie jak woda w czasie przypływów. Ilość turystów jest tak duża, że władze zaczynają nawet rozważać ograniczenie ich liczby, co niekoniecznie podoba się samym zainteresowanym jak i części mieszkańców, którzy żyją z turystyki.

Wenecja (fot. Michał Banach)

Wenecja (fot. Michał Banach)

Jak się dostać i kiedy jechać?

Najwygodniejszym sposobem dostania się do miasta jest samolot. Lądując w Porcie Lotniczym Marco Polo (loty są korzystne cenowo i czasowo, oraz co istotne bezpośrednie np. z Warszawy), do samego miasta dotrzemy taksówką wodną (najdroższy sposób, ale najwygodniejszy, ponieważ w większości przypadków podwiezie nas tam gdzie chcemy) lub tramwajem wodnym vaporetto, który ma swoje przystanki w różnych częściach miasta (później jednak będzie trzeba dojść pieszo do hotelu).

Inną możliwością jest podróż pociągiem lub samochodem, jednak i tak będzie trzeba potem użyć transportu wodnego, aby dotrzeć do centrum miasta, gdzie znajduje się najwięcej hoteli i wszystkie atrakcje. Po samym mieście można podróżować tylko pieszo, albo tramwajem wodnym, jednak jest się wówczas mocno uzależnionym od jego przystanków.

Wenecja (fot. Michał Banach)

Wenecja (fot. Michał Banach)

Jeśli chodzi o najlepszy czas na wizytę, jest to wiosna i jesień, ponieważ liczba turystów w tym okresie spada, słońce zachodzi wcześniej, co pozwala zrobić lepsze zdjęcia, a przede wszystkim temperatury są bardziej przyjazne. Najgorszym momentem jest środek lata, kiedy temperatury dochodzą do ponad 30 °C, a liczba wycieczek objazdowych po mieście przyprawia o zawrót głowy.

Kolejną istotną kwestią jest wybór noclegu. Tutaj wszystko zależy od naszego budżetu, ponieważ Wenecja nie należy do tanich miast, ale z drugiej strony pokój hotelowy będziemy wykorzystywać głównie do spania, a przez sam hotel będziemy tylko przemykali wychodząc na miasto. Ważne jest jednak, aby znajdował się najlepiej w dzielnicy San Marco albo San Polo. Będziemy wówczas mogli szybko dostać się do różnych części miasta.

Wenecja (fot. Michał Banach)

Wenecja (fot. Michał Banach)

Jaki sprzęt fotograficzny zabrać?

Jeśli wybieramy się do Wenecji na zdjęcia i zwiedzanie, przyda się przede wszystkim aparat z szerokokątnym obiektywem – sam używałem 16-35 mm, który spisywał się idealnie w wąskich kanałach. Bardzo przydatny będzie również statyw, zwłaszcza jeśli planujemy robić zdjęcia nocne. W niektórych sytuacjach przyda się również lampa błyskowa, jednak nie jest to rzecz niezbędna.

Standardowe obiektywy od 24 do 70 lub 105 mm również się przydadzą, ale głównie podczas robienia zdjęć z punktów widokowych, albo na większych uliczkach. Robiąc zdjęcia należy pamiętać, że w uliczkach i kanałach zwykle będzie ciemno, ale z drugiej strony niebo będzie rozświetlone przez słońce – chyba, że trafimy na gorszą pogodę. Mając to na uwadze trzeba się odpowiednio ustawiać, aby złapać ciekawe światło.

Canal Grande (fot. Michał Banach)

Canal Grande (fot. Michał Banach)

Bardzo przydatnym sprzętem okaże się również… mapa, zwłaszcza w wersji elektronicznej, dzięki której zaplanujemy trasę, albo zaznaczymy fotografowane miejsca, aby łatwiej później je opisać.

1 2 3 4
Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.