Wenecja to przede wszystkim Most Rialto, Plac Św. Marka z słynną dzwonnicą i pałacem Dożów oraz niesamowite kanały, wąskie uliczki i wszechobecne stare kamienice i pałacyki. Jedną z mniej znanych, ale powoli zyskujących popularność atrakcji w Wenecji jest księgarnia Libreria Acqua Alta, której właściciel określa ją jako najpiękniejszą księgarnie na świecie.

Księgarnia znajduje się przy skrzyżowaniu uliczek Calle Lunga Santa Maria Formosa i Campiello del Tintor, na wschód od Mostu Rialto. Łatwo trafić w to miejsce z placu Campo Santa Maria Formosa. Księgarnia ulokowana jest na parterze jednej z kamieniczek, a przed wejściem widać kilka stołów z książkami i stojaków. Na jednym z nich widnieje tabliczka z napisem “Welcome to the most beautiful Bookshop in the World”.

Libreria Acqua Alta (fot. Michał Banach)

Libreria Acqua Alta (fot. Michał Banach)

Wystarczy tylko jedno spojrzenie na wnętrze księgarni, aby dojść do wniosku, że na pewno nie jest to najpiękniejsza księgarnia, ale na pewno jest to wyjątkowe miejsce. Książki piętrzą się w stertach porozkładanych w każdym miejscu i chociaż na pierwszy rzut oka wygląda to na kompletny chaos, większość z nich podzielona jest tematycznie. Pomiędzy książkami (z których wiele swoje najlepsze lata ma już za sobą) kręcą się koty, które przegarniają zalegający na półkach kurz.

Libreria Acqua Alta (Acqua Alta, pol. wysoka woda to określenie dużych pływów, które zalewają Wenecję co jakiś czas) to nie tylko stare i zakurzone książki (wśród nich znaleźć można na pewno wiele białych kruków), ale i sporo nowszych wydań zarówno włoskich książek jak i tych poświęconych konkretnie Wenecji. Tym co wyróżnia księgarnię jest jednak przede wszystkim klimat tego miejsca.

Libreria Acqua Alta (fot. Michał Banach)

Libreria Acqua Alta (fot. Michał Banach)

Ze względu na podtopienia, które często zdarzają się w Wenecji, większość książek, które nie mieszczą się na półkach umieszczono w… gondoli i kilku wannach rozstawionych po kątach. Dzięki temu jeśli woda zaleje budynek – a może tego dokonać przez drzwi wychodzące prosto na kanał, nie zniszczy cennych zbiorów.

Kolejną ciekawostką jest niewielki ogródek w którym zbudowano schody z książek (tak, schody powstały z prawdziwych książek, głównie encyklopedii) dzięki, czemu można po niech wejść i rzucić okiem na kanał biegnący obok księgarni.

Libreria Acqua Alta (fot. Michał Banach)

Libreria Acqua Alta (fot. Michał Banach)

Chaotyczne i ciasne wnętrze Libreria Acqua Alta, wszechobecny bałagan i ściany oraz schody z książek połączonych śrubami i pianką tworzą niesamowity klimat. Warto tam zajrzeć, ponieważ nie jest to miejsce najbardziej odwiedzane przez turystów, chociaż powoli zyskuje popularność – księgarnia powstała około 15 lat temu. Na pewno nie jest to najpiękniejsza księgarnia, ale bez wątpienia jest jedną z bardziej oryginalnych.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.