Znajdująca się w stolicy Argentyny Buenos Aires księgarnia El Ateneo Grand Splendid jest chyba jedną z najpiękniejszych księgarni na świecie. Znajduje się ona w dawnym teatrze Teatro Gran Splendid, w którym miejsca dla publiczności zamieniono na regały z książkami.

Teatro Gran Splendid zbudowano w 1919 roku przy 1860 Sante Fe Avenue w Buenos Aires, na zlecenie Maxa Glücksmanna. Oficjalnie otwarto je w maju 1919 roku. Projekt budynku stworzyli Pero i Torres Armengol, freski namalował włoski malarz Nazareno Orlandi, a rzeźby stworzył Troiano Troiani.

El Ateneo Grand Splendid (fot. Roberto Fiadone)

El Ateneo Grand Splendid (fot. Roberto Fiadone)

Początkowo teatr mieścił 1050 osób i przyciągał tłumy widzów. W 1924 roku w budynku teatru uruchomiono rozgłośnię radiową Radio Splendid. Pod koniec lat 20. budynek poddano znaczącej przebudowie i przekształcono w kino. W 1929 roku zaprezentowano w nim pierwsze w Argentynie filmy dźwiękowe.

Przez kolejne lata budynek wykorzystywano jako kino, ale w lutym 2000 roku został przekazany Grupo Ilhsa, będącej właścicielem sieci księgarni El Ateneo i Yenny. Nowy właściciel wyremontował teatr i przerobił go w olbrzymią księgarnię. Usunięto krzesła i zastąpiono je regałami z książkami i płytami. Na galeriach również umieszczono regały oraz ławki, na których klienci mogą usiąść i czytać dostępne w księgarni książki.

El Ateneo Grand Splendid (fot. Phillip Capper)

El Ateneo Grand Splendid (fot. Phillip Capper)

Dzięki przepięknym wnętrzom oraz powierzchni około 2000 m² El Ateneo Grand Splendid stało się flagową księgarnią sieci. W samym tylko 2007 roku sprzedano tam około 700 tyś książek, a przez budynek przewinęło się około miliona klientów.

Księgarnia ta jest słusznie uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Dzięki przepięknym wnętrzom i niesamowitej historii nie jest to jedynie sklep z książkami, tylko prawdziwa świątynia książek.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.