Wenecja to przepiękne miasto, pełne zabytków oraz malowniczych kanałów i uliczek. Ciężko jednoznacznie wybrać jeden najważniejszy symbol tego miasta, ale bez wątpienia jednym z nich jest Plac Św. Marka i znajdująca się przy nim Bazylika Św. Marka, Pałac Dożów oraz Dzwonnica Św. Marka – Campanile di San Marco.

Historia Dzwonnicy Św. Marka sięga IX wieku, kiedy to rozpoczęto budowę pierwszej dzwonnicy na placu obok pałacu Dożów. Prace ukończono jednak dopiero w XII wieku. Do XIV wieku kilkukrotnie ją przebudowano, głównie z powodu pożarów, które niszczyły jej konstrukcję, zwłaszcza dach. Do największych pożarów doszło od uderzeń piorunów w 1383, 1388, 1401, 1403 i 1489 roku. W 1511 roku trzęsienie ziemi, które nawiedziło Wenecję znacząco uszkodziło dzwonnicę. W kolejnych latach dzwonnicę przebudowano, nadając jej współczesny wygląd.

Zdjęcie-fotomontaż przedstawiający zawalenie się dzwonnicy
Zdjęcie-fotomontaż przedstawiający zawalenie się dzwonnicy

W XVI wieku do dzwonnicy dobudowano komorę dzwonną zwieńczoną platformą z posągami, które służyły jako wiatrowskaz. W latach 1537-1549 Jacopo Sansovino dobudował Loggettę u podstawy dzwonnicy. Dalsza historia dzwonnicy była o wiele spokojniejsza niż wcześniejsza, głównie zza sprawą solidnej konstrukcji z kamienia. Kolejne uderzenia piorunów nie doprowadziły do większych pożarów. Na przestrzeni lat dzwonnicę poddawano jedynie niewielkim naprawom.

W 1745 roku uderzenie pioruna doprowadziło jednak do pojawienia się rysy fasadzie i osłabienia konstrukcji dzwonnicy. Obudowano wówczas dzwonnicę cegłami, aby wzmocnić jej konstrukcję. Po upływie prawie 400 lat doszło jednak do katastrofy. W poniedziałek, 14 lipca 1902 roku o godzinie 9.45 dzwonnica zawaliła się. Chociaż już kilka dni wcześniej zauważono pęknięcia na północnej stronie budowli, nikt nie spodziewał się, że doprowadzą one do katastrofy.

Ruiny Dzwonnicy Św. Marka
Ruiny Dzwonnicy Św. Marka

Na szczęście nikt nie zginął, a ze względu na umiejscowienie wieży, uszkodzenia okolicznych budynków były niewielkie. Władze Wenecji natychmiast przystąpiły do zbierania funduszy na odbudowę budowli – potrzebne było około 500 000 lirów. Zdecydowano, że poza kilkoma wzmocnieniami konstrukcji, ma ona wyglądać tak samo jak przed zawaleniem. Prace prowadzone przez G.A. Parcheddu trwały do 6 marca 1912 roku. Oficjalnie nową dzwonnicę otwarto 25 kwietnia. Projekt odbudowanej dzwonnicy przygotowali Luca Beltrami i Gaetano Moretti.

Obecnie na szczycie dzwonnicy znajduje się 5 dzwonów. Wieża ma 98,6 metra wysokości i podobnie jak większość budowli w Wenecji, wznosi się na drewnianych palach. W ostatnich latach ze względu na zapadanie się gruntu, podstawę wzmocniono. Jest to najwyższy obiekt w Wenecji. Aby dostać się na znajdujący się na szczycie taras widokowy można skorzystać z windy, albo awaryjnie ze schodów. Z tarasu rozpościera się wspaniały widok na prawie całą Wenecję i okoliczne wyspy.

Dzwonnica Św. Marka (fot. Michał Banach)
Dzwonnica Św. Marka (fot. Michał Banach)

Widok z szczytu dzwonnicy (fot. Michał Banach)
Widok z szczytu dzwonnicy (fot. Michał Banach)

Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.