Wenecja to przepiękne miasto, pełne zabytków oraz malowniczych kanałów i uliczek. Ciężko jednoznacznie wybrać jeden najważniejszy symbol tego miejsca, ale bez wątpienia jednym z nich jest Plac Św. Marka i znajdująca się przy nim Bazylika Św. Marka, Pałac Dożów oraz Dzwonnica Św. Marka – Campanile di San Marco.

Współczesna Dzwonnica Św. Marka powstała w 1513 roku, w wyniku przebudowy starszej konstrukcji uszkodzonej przez trzęsienie ziemi. Autorami projektu byli Giorgio Spavento i Bartolomeo Bon. W kolejnych latach wielokrotnie poprawiono konstrukcję i przeprowadzono liczne naprawy.

Dzwonnica Św. Marka na pustym Placu Św. Marka

Dzwonnica Św. Marka na pustym Placu Św. Marka

Po upływie prawie 400 lat doszło jednak do katastrofy. W poniedziałek, 14 lipca 1902 roku o godzinie 9.45 dzwonnica zawaliła się. Chociaż już kilka dni wcześniej zauważono pęknięcia na północnej stronie wieży, nikt nie spodziewał się, że doprowadzą one do katastrofy.

Zdjęcie-fotomontaż przedstawiający zawalenie się dzwonnicy

Zdjęcie-fotomontaż przedstawiający zawalenie się dzwonnicy

Na szczęście nikt nie zginął, a ze względy na umiejscowienie wieży, uszkodzenia okolicznych budynkó były niewielkie. Władze Wenecji natychmiast przystąpiły do zbierania funduszy na odbudowę budowli – około 500 000 lirów. Zdecydowano, że poza kilkoma wzmocnieniami konstrukcji, ma ona wyglądać tak samo jak przed zawaleniem. Prace prowadzone przez G.A. Parcheddu trwały do 6 marca 1912 roku. Oficjalnie nową dzwonnicę otwarto 25 kwietnia.

Ruiny Dzwonnicy Św. Marka

Ruiny Dzwonnicy Św. Marka

Na szczycie dzwonnicy znajduje się 5 dzwonów. Wieża ma 98,6 metra wysokości i podobnie jak większość budowli w Wenecji, wznosi się na drewnianych palach. W ostatnich latach ze względu na zapadanie się gruntu, podstawę wzmocniono.

Aby dostać się na znajdujący się na szczycie taras widokowy można skorzystać z windy, albo awaryjnie z schodów. Z tarasu rozpościera się wspaniały widok na prawie całą Wenecję i okoliczne wyspy.

Dzwonnica Św. Marka (fot. Michał Banach)

Dzwonnica Św. Marka (fot. Michał Banach)

Widok z szczytu dzwonnicy (fot. Michał Banach)

Widok z szczytu dzwonnicy (fot. Michał Banach)

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.