Podczas II wojny światowej w bazie Muroc Army Air Base na słonym jeziorze Rogers zbudowano olbrzymią drewnianą makietę okrętu wojennego. Służyła ona do szkolenia pilotów bombowców zanim wyruszyli do swoich jednostek operujących na lotniskowcach bądź w bazach morskich.

Baza Muroc Army Air Base powstała w 1933 roku jako część poligonu wykorzystywanego do szkolenia pilotów bombowców. W lipcu 1942 roku oficjalnie stała się samodzielną bazą lotniczą specjalizującą się w szkoleniu załóg bombowców przed wysłaniem ich do baz poza USA. To właśnie w tym czasie na terenie znajdującego się obok bazy słonego jeziora Rogers postanowiono zbudować tymczasowy cel AAF Temporary Building (Target) T-799, znany bardziej jako Muroc Maru.

AAF Temporary Building (Target) T-799 Muroc Maru
AAF Temporary Building (Target) T-799 Muroc Maru

Obiekt ten wykonano z drewna pokrytego drutem i papą. Swoim wyglądem konstrukcja przypominała sylwetkę japońskiego ciężkiego krążownika Takao. Okręty tego typu były bardzo podobne do innych japońskich ciężkich krążowników np. typu Myōkō oraz Mogami. Teren w miejscu, w którym zbudowano całą konstrukcję miał inną kolorystykę i ukształtowanie, dzięki czemu z powietrza makieta wyglądała jak płynący okręt wojenny.Koszt prac wyniósł 35 819 dolarów (współcześnie około 631 000 dolarów). Nieoficjalna nazwa Muroc Maru powstała z połączenia słowa Muroc (od nazwy bazy) i Maru (słowa często stosowanego w nazwach japońskich statków).

Konstrukcja wykorzystywana była od marca 1943 roku aż do 1950 do szkolenia pilotów bombowców. Ostatecznie całość rozebrano gdy podczas oględzin obiektu stwierdzono zły stan techniczny drewnianej konstrukcji. Obecnie po Muroc Maru nie ma śladu.

AAF Temporary Building (Target) T-799 Muroc Maru
AAF Temporary Building (Target) T-799 Muroc Maru

Krążowniki typu Takao – japońskie krążowniki waszyngtońskie, zbudowane jako ulepszone okręty typu Myōkō. W latach 1927-1932 zbudowano 4 jednostki, z których dwie – Takao i Atago poddano przed wybuchem II wojny światowej przebudowie w celu obniżenia środka ciężkości i tym samym zwiększenia ich dzielności morskiej. Ostatecznie trzy okręty zostały zatopione w trakcie wojny – w tym dwa przez amerykańskie okręty podwodne, a ostatni, czwarty okręt – Takao, uszkodzony w trakcie wojny, został po jej zakończeniu zatopiony jako… okręt-cel.

Japoński krążownik Takao
Japoński krążownik Takao
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.