Java należy do najpopularniejszych języków programowania, a developerzy kodujący w nim mogą liczyć na ponadprzeciętne zarobki, nawet na tle całej branży IT. Ze względu na różnorodność zastosowań, zarówno zakres obowiązków, jak i wysokość wynagrodzenia, może się bardzo różnić w poszczególnych firmach. Jesteś zainteresowany nauką języka programowania? A może już znasz Javę i poszukujesz możliwości rozwoju zawodowego? Sprawdź, w jakich branżach jest największe zapotrzebowanie na programistów Java i gdzie najlepiej szukać ofert.

Na czym polega praca programisty Java?

W najbardziej ogólnym rozumieniu programowanie w Javie polega dokładnie na tym samym, co programowanie w każdym innym języku – czyli na pisaniu kodu. Proces rozpoczyna się od zrozumienia potrzeb klienta, przeanalizowania ich i dopasowaniu optymalnych rozwiązań. Gotowy kod wymaga również przetestowania i zdebugowania, jeśli zachodzi taka potrzeba (a najczęściej zachodzi).

Jeśli natomiast mowa o konkretach, Java jest szczególnie lubiana przez programistów zajmujących się back endem stron i witryn internetowych, a także aplikacjami mobilnymi i desktopowymi – widoczna jest zatem duża różnorodność. Ze względu na swoją funkcjonalność i przejrzystość, Java sprawdza się zarówno w dużych projektach, realizowanych na potrzeby korporacji, jak i przy pracy nad małymi zleceniami, takimi jak proste aplikacje na smartfony.

Fizycznie programista może przebywać w biurze, ale coraz częściej pracodawcy oferują możliwość home office albo pracy hybrydowej. Znacznie zwiększa to możliwości kandydata, rozszerzając obszar poszukiwania pracy o odległe miejscowości, a nawet o zagranicę.

Które branże potrzebują programistów Java?

Java wykorzystywana jest do realizacji zleceń dla bardzo różnorodnych branż. Oczywiście od razu nasuwa się na myśl tworzenie stron i sklepów internetowych na zlecenie podmiotów zewnętrznych. Faktycznie, Java nadaje się do tego doskonale. To w Javie stworzone zostały strony wielu gigantów, takich jak najpopularniejszy w Polsce serwis streamingowy, najczęściej używana poczta mailowa, jak również jedna z przodujących europejskich platform sprzedażowych.

Programista Java - w jakich branżach potrzebują go najbardziej?

Dodatkowo Java świetnie sprawdza się w przypadku tworzenia dedykowanych aplikacji i programów, przeznaczonych do użytkowania w konkretnych branżach. Szczególnie upodobały ją sobie systemy bankowe, firmy oferujące oprogramowanie dla służby zdrowia, a także firmy gamingowe (to w Javie stworzono jedną z najpopularniejszych obecnie gier survivalowo-eksploracyjnych, bardzo charakterystyczną graficznie).

Programista Java bez doświadczenia – ile może zarobić?

Do wejścia w świat Javy zachęcają przede wszystkim zarobki – nawet junior bez doświadczenia może liczyć na 5 000 zł netto na start. Po zaledwie kilku latach pracy przeważają płace rzędu 10 000 zł na rękę. Najbardziej zaawansowani programiści Java potrafią nawet potroić ten wynik.

Na dodatek jest to zawód przyszłościowy – rynek wcale się nie wysyca, zapotrzebowanie na programy, aplikacje i rozwiązania internetowe stale rośnie, a zatem pracy dla Java developerów na pewno nie zabraknie.

Gdzie znaleźć najlepsze oferty pracy dla programisty Java?

Jeśli szukasz pracy w charakterze programisty Java, sprawdź oferty na GoWork. Możesz je wygodnie filtrować, m.in. pod kątem miejsca wykonywania pracy, rodzaju umowy czy trybu pracy.

Dodatkowym atutem korzystania z wiarygodnych serwisów z ogłoszeniami o pracę, jest możliwość przejrzenia opinii o pracodawcach i wybrania tego, który cieszy się najlepszymi recenzjami.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.