Przeglądając ofertę salonów, komisów lub prywatnych sprzedających, wielu kierowców zastanawia się, jaki rodzaj skrzyni biegów wybrać: manualną czy automatyczną. Czy jazda automatem rzeczywiście jest łatwiejsza? Co z kosztami eksploatacji i napraw w obydwu przypadkach? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Manualna a automatyczna skrzynia biegów – podstawowe różnice

Jak sama nazwa wskazuje, manualna skrzynia biegów wymaga ręcznej zmiany biegów przez kierowcę, który musi dostosować ich wybór do prędkości jazdy i terenu, po którym aktualnie jedzie. Obsługuje w tym celu – oprócz gazu i hamulca – także pedał sprzęgła. Więcej o mechanice działania manualnej skrzyni biegów, a także jej wadach i zaletach przeczytasz w artykule na blogu Kia: https://kiawiarnia.pl/manualna-skrzynia-biegow/.

Rodzaj skrzyni biegów a łatwość prowadzenia pojazdu

Samochód z automatyczną skrzynią biegów ma mniej pedałów do obsługi, odpada także konieczność częstego przekręcania dźwigni zmiany biegów i dostosowywania wyborów w adekwatny sposób do prędkości i warunków panujących na drodze. Z wymienionych powodów prowadzenie samochodu z automatem rzeczywiście jest obiektywnie łatwiejsze, bo nie wymaga tak dużej podzielności uwagi i jest mniej męczące, zwłaszcza podczas stania w korku czy pokonywania wzniesień. Automaty chwalą sobie zwłaszcza początkujących kierowcy oraz osoby, które rzadko prowadzą samochód. Chcesz wiedzieć więcej o automatycznej skrzyni biegów? Zajrzyj na https://kiawiarnia.pl/automatyczna-skrzynia-biegow/.

Automat czy manual: co jest lepsze? Wady i zalety
Automat czy manual: co jest lepsze? Wady i zalety

Faktem jest jednak też to, że kierowcy z dużym stażem, którzy pokonali już wiele kilometrów klasycznym manualem, w zdecydowanej większości wcale nie marzą o tym, aby przesiąść się do auta z automatyczną skrzynią biegów. Jego obsługa jest dla nich problematyczna ze względu na to, że przyzwyczaili się do wciskania pedału sprzęgła i ręcznego zmieniania biegów. W ten sposób czują, że mają większą kontrolę nad procesem jazdy, a sama zmiana biegów jest u nich prawie podświadoma: nie muszą zastanawiać się przed każdym przekręceniem dźwigni.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.