Zbudowana w 1973 roku Kijowska wieża telewizyjna jest najwyższym budynkiem na Ukrainie, oraz najwyższą na świecie stalową wieżą o konstrukcji spawanej. Konstrukcja ma 385 m wysokości i pełni rolę wieży radiowo-telewizyjnej. Pierwotnie wieża taka miała stanąć w Moskwie, ale ostatecznie wybrano projekt wieży Ostankino.

Budowę wieży w Kijowie rozpoczęto w 1968 roku według planów wieży zaprojektowanej dla Moskwy przez Witalija Szimanowskiego. Ze względu na projektową wysokość obiektu (około 500 m), władze podjęły decyzję o jej obniżeniu, aby nie była wyższa od wieży w Moskwie. Ostatecznie, oddana do użytku 30 lipca 1973 roku kratownicowa wieża ma wysokość 385 m i masę 2700 ton.

Kijowska wieża telewizyjna (fot. Wkimedia Commons)

Kijowska wieża telewizyjna (fot. Wkimedia Commons)

Konstrukcja składa się z centralnej wieży, opartej na czterech podporach. Całość ma konstrukcję kratownicową, wykonaną z stalowych rur. Jej największą cechą charakterystyczną jest fakt, że podczas budowy wszystkie elementy konstrukcji łączono spawaniem, a nie nitami bądź śrubami, jak w przypadku innych podobnych budowli. Co istotne, wieżę budowano od góry do dołu, stopniowo podnosząc konstrukcję, a nie od dołu do góry. W związku z tym w trakcie prac nie wykorzystywano latających dźwigów do montażu kolejnych elementów konstrukcji.

Kijowska wieża telewizyjna (fot. Wkimedia Commons)

Kijowska wieża telewizyjna (fot. Wkimedia Commons)

Kijowska wieża telewizyjna posiada dwa zamknięte poziomy, na których znajduje się aparatura nadawcza – na wysokości 80 m znajduje się poziom niższy z aparaturą radiową, a na wysokości 200 m z aparaturą telewizyjną. W przeciwieństwie do innych podobnych konstrukcji, ukraińska wieża nie jest udostępniona do zwiedzania i nie posiada tarasu widokowego.

Warto dodać, że zainstalowane windy obsługują tylko część wysokości – pierwsza winda dociera do wysokości 200 m, a druga do 329 m.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.