Zbudowana w 1973 roku Kijowska wieża telewizyjna jest najwyższym budynkiem na Ukrainie, oraz najwyższą na świecie stalową wieżą o konstrukcji spawanej. Konstrukcja ma 385 m wysokości i pełni rolę wieży radiowo-telewizyjnej. Pierwotnie zaprojektowano ją z myślą o Moskwie, ale ostatecznie wybrano projekt wieży Ostankino.
Gdy w połowie lat 50. XX władze Moskwy podjęły decyzję o budowie nowej wieży radiowo-telewizyjnej, przeanalizowano kilka projektów. Jednym z nich była stalowa wieża o spawanej konstrukcji, zaprojektowana przez Witalija Szimanowskiego. Projekt nie zyskał jednak aprobaty władz, które preferowały bardziej solidną konstrukcję zaprojektowaną przez N. W. Nikitina. Pierwotny projekt trafił do szuflady, ale przypomniano sobie o nim w połowie lat 60. kiedy władze Kijowa również zauważyły potrzebę budowy nowej wieży telewizyjnej.
Projekt Szimanowskiego był odpowiedni, ale pod naciskiem władz centralnych zmodyfikowano go, aby był o 30% niższy niż pierwotny. Władze Moskwy nie chciały aby w Kijowie stała równie wysoka wieża jak w Moskwie. Po dostosowaniu projektu, w 1968 roku rozpoczęto budowę wieży w Kijowie. Ostatecznie, oddana do użytku 30 lipca 1973 roku kratownicowa wieża ma wysokość 385 m i masę 2700 ton.
Konstrukcja składa się z centralnej wieży, opartej na czterech podporach o wysokości 100 m. Całość ma konstrukcję kratownicową, wykonaną ze stalowych rur. Jej największą cechą charakterystyczną jest fakt, że podczas budowy wszystkie elementy konstrukcji łączono spawaniem, a nie nitami bądź śrubami, jak w przypadku innych podobnych budowli. Co istotne, wieżę budowano od góry do dołu, stopniowo podnosząc konstrukcję, a nie od dołu do góry. W związku z tym w trakcie prac nie wykorzystywano latających dźwigów do montażu kolejnych elementów konstrukcji.
Kijowska wieża telewizyjna posiada dwa zamknięte poziomy, na których znajduje się aparatura nadawcza – na wysokości 80 m znajduje się poziom niższy z aparaturą radiową, a na wysokości 200 m z aparaturą telewizyjną. W przeciwieństwie do innych podobnych konstrukcji, ukraińska wieża nie jest udostępniona do zwiedzania i nie posiada tarasu widokowego. Warto dodać, że zainstalowane windy obsługują tylko część wysokości – pierwsza winda dociera do wysokości 200 m, a druga do 329 m. Szyb wind ma 4 m średnicy i jest stalową rurą o ścianach grubości 12 mm.
1 marca 2022 roku na samym początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wieża została ostrzelana i nieznacznie uszkodzona. Zginęło 5 osób znajdujących się na terenie obiektu, w tym pierwszy ukraiński dziennikarz zabity w trakcie wojny. Uszkodzenia wieży spowodowały przerwę w nadawaniu sygnałów, ale zostały z czasem naprawione. Nie wiadomo, czy atak był celowy, a zamiarem było uszkodzenie czy też zawalenie wieży, czy też był to przypadkowy pocisk, który uderzył w wieżę zamiast we właściwy cel.
Źródło zdjęć: depositphotos.com
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.