Odwiedzając Park Narodowy Krka w Chorwacji, zwłaszcza wodospad Skradinski Buk można natknąć się na metalową konstrukcję i pozostałości po budynku, na których wisi małą tabliczka. Są to pozostałości hydroelektrowni Jaruga uruchomionej 28 sierpnia 1895 roku. Pierwszego obiektu tego typu w Europie i drugiego na świecie.

Woda wykorzystywana była od wieków do napędzania różnych maszyn np. głównie młynów, ale zawsze chodziło o generowanie ruchu. W XIX wieku wraz z rozwojem metod wytwarzania energii elektrycznej pojawił się jednak pomysł wykorzystania wody do zasilania turbin, które napędzałyby generatory elektryczne. W skrócie, przepływająca woda miała obracać łopatki turbin, a te napędzałyby generatory wytwarzające energię elektryczną. Punktem zwrotnym było opracowanie przez francuskiego inżyniera, Benoît Fourneyrona specjalnej turbiny, która stała się podstawą do zbudowania hydroelektrowni.

Elektrownia wodna Jaruga (fot. npkrka.hr)
Elektrownia wodna Jaruga (fot. npkrka.hr)

W 1893 roku burmistrz Szybeniku, znajdującego się wówczas w granicach Austro-Węgier,  Ante Šupuk oraz Vjekoslav Meichsner stworzyli firmę, która otrzymała pozwolenie na wykorzystanie fragmentu rzeki Krka do budowy pierwszej w kraju, a jak się później okazało pierwszej w Europie i drugiej na świecie, hydroelektrowni. W 1894 roku wydano natomiast pozwolenie na budowę linii przesyłowej o długości 11 km i składającej się z drewnianych słupów między przyszłą elektrownią a Szybenikiem. Dodatkowo linia miała korzystać z sześciu stacji transformatorowych.

Według założeń, elektrownia, która otrzymała nazwę Jaruga, zlokalizowana w pobliżu wodospadu Skradinski Buk miała zasilać 340 lamp ulicznych oraz kilka już zelektryfikowanych domów w mieście. Jej budowę rozpoczęto wraz z otrzymaniem zgody na budowę linii przesyłowej, a prace trwały 16 miesięcy. Hydroelektrownia przepływowa, jak fachowo nazywa się tego typu obiekty wyposażona została w dwa generatory o mocy 550 kW oraz transformatory wyprodukowane przez węgierską firmę Ganz. Elektrownia otrzymała jedną turbinę Girard o wydajności 3,2 m³/s, chociaż przez wodospad przy którym umieszczono elektrownię przepływało 25,81 m³/s wody.

Pozostałości hydroelektrowni Jaruga (fot. Michał Banach)
Pozostałości hydroelektrowni Jaruga (fot. Michał Banach)

Po zakończeniu budowy, elektrownię uruchomiono oficjalnie 28 sierpnia 1895 roku. Dokładnie 3 dni wcześniej, w Niagara Falls w Stanach zjednoczonych uruchomiono bardzo podobną elektrownię Edward Dean Adams Power Plant. W związku z tym to amerykańska elektrownia stała się pierwszą hydroelektrownią prądu zmiennego podłączoną do sieci elektrycznej, a elektrownia Jaruga stałą się drugą na świecie, ale pierwszą w Europie hydroelektrownią.

W krótkim czasie na rzece Krka zbudowano kolejne elektrownie wodne o większej mocy. W 1898 roku rozpoczęto budowę elektrowni tuż obok elektrowni Jaruga, natomiast pierwsza elektrownia otrzymała rok później dodatkową turbinę z myślą o zasilani pobliskiej fabryki (która jednak spłonęła jeszcze w tym samym roku). Nową elektrownię Jaruga uruchomiono w 1904 roku. Przez kolejne lata oba obiekty funkcjonowały równolegle, chociaż nowa elektrownia miała większą moc. Ostatecznie w 1913 roku pierwszą elektrownię wyłączono, a całą wodę, którą wykorzystywała przekierowano do większej elektrowni należącej do Societa anonima per l’utillizzazione delle forze idrauliche della Dalmazia (SUFID).

Pozostałości hydroelektrowni Jaruga (fot. Michał Banach)
Pozostałości hydroelektrowni Jaruga (fot. Michał Banach)

Wraz z wybuchem I wojny światowej pozostałości po pierwszej elektrowni rozebrano, a maszyny zdemontowano w celu przetopienia i wykorzystania do produkcji uzbrojenia. Na miejscu pozostały fundamenty hali turbin oraz fragment jednej z turbin, który co ciekawe, przetrwał do naszych czasów. Obecnie lokalne władze starają się rozbudować muzeum w miejscu pierwszej europejskiej elektrowni wodnej. Co ciekawe, nowa elektrownia Jaruga cały czas pozostaje w użyciu i można ją zobaczyć podczas zwiedzania Parku Narodowego Krka oraz wodospadu Skradinski Buk. Obecnie dysponuje ona mocą około 5,4 MW i wytwarza energię głównie na potrzeby parku.

Nowa hydroelektrownia Jaruga z 1904 roku (fot. Michał Banach)
Nowa hydroelektrownia Jaruga z 1904 roku (fot. Michał Banach)

Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.