Konkurs Piosenki Eurowizji ma długą historię, pełną mniej i bardziej znanych historii. Edycja z 2014 zapisze się znacząco w historii, jako jedna z najbardziej kontrowersyjnych pod względem wyników. Fala krytyki jaka przelała się po Europie, a zwłaszcza w Polsce była olbrzymia. Chociaż podpisuję się pod nią w pełni, ponieważ nie podoba mi się ani zwycięska piosenka, ani tym bardziej wykonawca (wykonawczyni według niektórych…), to jednak konkurs ten od dawna rządził się swoimi prawami i przyciągał specyficzną muzykę. Dlatego zamiast zastanawiać się jak zły był w tym roku finał Eurowizji i czy facet… tj. kobieta z brodą jest fajny czy nie fajny (swoją drogą osobiście mogę powiedzieć, że piosenka była przeciętnie słaba, nawet jak na Eurowizję, która słynie z oryginalnych utworów), zobaczmy jak to był ona samym początku – albo raczej posłuchajmy.

A wszystko zaczęło się 24 maja 1956 roku w Szwajcarii kiedy to Radiotelevisione svizzera di lingua italiana zorganizował pierwszy konkurs Eurowizji. Wzięło w nim udział 7 reprezentacji z Belgii, Francji, Holandii, Luksemburga, Niemiec, Szwajcarii i Włoch.

Zwycięską piosenkę zaśpiewała Lys Assia, a był to utwór Refrain.

Idea konkursu zrodziła się rok wcześniej w 1955 roku, kiedy to przedstawiciele różnych państw Europejskich postanowili zorganizować konkurs piosenki europejskiej, który nawiązywałby do  Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo, jednakże tym razem byłby ponad państwowym konkursem. Mimo, iż sam konkurs odbył się stosunkowo niedawno, ponieważ 58 lat to nie jest dużo, do dzisiaj nie są znane wyniki pozostałych utworów, które wystartowały w konkursie. Nigdy ich nie ujawniono. Ze względu na to, że wygrał utwór szwajcarski, a Szwajcaria była również organizatorem konkursu, mówi się, iż w tym przypadku wynik nie odzwierciedlał rzeczywistych walorów muzycznych i był podyktowany względami politycznymi, faworyzującymi Szwajcarię. Ciężko to jednoznacznie dzisiaj stwierdzić.

Co ciekawe, do dzisiaj nie zachowały się żadne nagrania filmowe z tego konkursu – za wyjątkiem jednego krótkie fragmentu (który znajdziecie powyżej).

Poniżej znajdziecie wybrane utwory, które wystartowały w inauguracyjnym konkursie Eurowizji:

Holandia

Szwajcaria

Belgia

Niemcy

Francja

Luksemburg

Włochy

1 2
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.