Dyktatorzy mają to do siebie, że lubią otaczać się rzeczami wielkimi. Od olbrzymich pałaców po kolekcje samochodów, kosztowności, czy też jachty. Również Saddam Husajn posiadał luksusowy jacht. Zbudowany w 1982 roku statek nosił nazwę Al Mansur. Jednostka podzieliła jednak los reżimu dyktatora Iraku.

Blisko 120-metrowy jacht zbudowano w Finlandii. Ze względu na swój rozmiar bardziej przypominał mały wycieczkowiec, niż „zabawkę dyktatora”. Al Mansur miał 8 pokładów i wyporność ponad 7400 ton. Jego wnętrze wykończono z przepychem godnym dawnych liniowców pasażerskich.

Na jego pokładzie można było pomieścić około 200 pasażerów (sic!), a załoga podobno liczyła… 120 osób. Dane te wydają się jednak nieco przesadzone. Napęd stanowiły dwa silniki diesla o mocy 29 530 KM, zapewniające prędkość 20 węzłów.

Al Mansur (fot. Kees Heemskerk)
Al Mansur (fot. Kees Heemskerk)

Do służby wszedł 26 marca 1983 roku. Jacht przetrwał zarówno wojnę Iracko-Irańską oraz operację Pustynna Burza. Niestety wraz z rozpoczęciem drugiej wojny w Iraku w 2003 roku, olbrzymi statek nie miał już tyle szczęścia. Na kilka dni przed wybuchem walk Husajn kazał ukryć go w porcie w Basrze.

Mimo ukrycia jednostki z dala od głównych działań wojennych, 27 marca dostrzegli ją piloci dwóch F-14 Tomcat. Uznali oni, że statek może być wykorzystywany jako centrum łączności i przypuścili atak, zrzucając na niego bomby o masie 225 kg.

 Al Mansur
Al Mansur

W wyniku trafienia jacht zapalił się i wkrótce zatonął. Jeszcze przez kolejne dwa lata częściowo wypalony wrak był widoczny w porcie. Dopiero w 2005 roku rozpoczęto jego złomowanie.

Warto dodać, że w 1981 roku w Danii zbudowano jeszcze jeden jacht – Qadissivat Saddam. Jednostka podobno nigdy nie trafiła do Iraku i pozostawała w Europie. Po upadku reżimu Husajna statek otrzymał nazwę The Ocean Breeze i wystawiono go na sprzedaż w 2009 roku. Jest on nieco mniejszy, ponieważ ma jedynie 82 m długości. Załogę stanowi 35 osób, a na pokładzie znajduje się 14 kabin dla 28 pasażerów.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.
SmartAge.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.