Tetra Pak

Dzisiaj soki i mleko oraz różne pochodne produkty pakowane są najczęściej w kartonowe opakowania. Są one estetyczne, lekkie i wygodne do przechowywania. Nie zawsze tak było. Początkowo wszelkie płyny sprzedawano w szklanych butelkach. Z czasem gdy pojawiły się puszki, także i w takich opakowaniach. Koszt wytworzenia tych opakowań był jednak bardzo wysoki, co przy wzroście sprzedaży generowało niepotrzebne koszty. Wielu producentów żywności zaczęło więc szukać nowych opakowań.

Pierwsze opakowania Tetra Pak miały bardzo nietypowe kształty

Pierwsze opakowania Tetra Pak miały bardzo nietypowe kształty

Po zakończeniu II wojny światowej nastąpił olbrzymi rozwój technologii w praktycznie każdej dziedzinie. Powstało wówczas w Szwecji małe przedsiębiorstwo, założone przez Rubena Rausinga i Erika Wallenberga. Zaczęli oni projektować kartonowe opakowania na napoje. Złożone z kilku warstw kartonu, papieru, polietylenu oraz folii aluminiowej opakowania zadebiutowały w Szwecji pod koniec lat 40. Początkowo niezbyt się przyjęły. Mimo to, konstruktorzy dalej próbowali zainteresować kolejne firmy swoim wynalazkiem. Dopracowując swoje opakowania pod względem kształtu i grubości w końcu znaleźli pierwszych kupców.

Założona przez nich firma – AB Tetra Pak zadebiutowała w 1952 roku. Ich opakowania charakteryzowały się tym, że były łatwe w użyciu i przechowywaniu ze względu na swój kształt, tanie w produkcji, oraz wytrzymałe na tyle, by przechowywać w nich różne płyny.

Różne opakowania Tetra Pak

Różne opakowania Tetra Pak

W kolejnych latach firma wprowadzała na rynek kolejne opakowania o różnych kształtach i rozmiarach. Rosnące zainteresowanie produktami tej szwedzkiej firmy sprawiło, że szybko zaczęła się ona rozrastać w międzynarodowy koncern. Dzisiaj firma ta jest jednym z największych producentów kartonowych opakowań na świecie. Śmiało można powiedzieć, że każde znane dzisiaj kartonowe opakowanie do napoju zostało zaprojektowane właśnie przez Tetra Pak.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.