Siatki foliowe

Siatki foliowe, bądź reklamówki jak się na nie często mówi, wykorzystuje się praktycznie w handlu do pakowania zakupionych towarów i ich transportu. Rosnący nacisk na ekologię sprawia, że nie są one już tak popularne jak kilka lat temu, ale mimo to w sowim czasie zrewolucjonizowały handel.

Zanim pojawiły się siatki foliowe, w sklepach pakowano zakupy w torby papierowe, bądź do plecaków itd. zależnie co miał przy sobie klient. Wadą toreb papierowych było to, że przy cięższych zakupach łatwo się rozrywały.

Siatki foliowe są lekkie ale bardzo wytrzymałe

Siatki foliowe są lekkie ale bardzo wytrzymałe

Poszukując taniego sposoby na pakowanie zakupów, zaczęto zwracać uwagę na coraz popularniejsze tworzywa sztuczne. Plastik zaczął się popularyzować w handlu w latach 60. Dzięki swoim praktycznie nieograniczonym możliwościom formowania i obrabiania, był to idealny materiał na siatki.

Pierwsze patenty na siatki foliowe wydano w 1965 roku w Europie. Twórcą ówczesnych siatek był szwed Sten Gustaf Thulin. Zaprojektowane przez niego siatki były lekkie i tanie w produkcji. Mimo to praktyczni amerykanie dalej szukali jeszcze lepszego patentu na produkcję siatek. W 1977 roku uzyskali patent na swój wzór siatek. Z czasem kolejne firmy eksperymentowały z różnymi materiałami, ale efekty nie był zadowalające. W 1982 roku firma Kroger and Safeway zaprojektowała siatki foliowe z polietylenu w charakterystycznym znanym dzisiaj kształcie. Od tego czasu zaczęły się one popularyzować na całym świecie. W latach 90. aż 80% sklepów spożywczych na całym świecie używało ich.

Ich popularność zaczyna jednak obecnie spadać. Nacisk na ekologię sprawił, że do łask wróciły torby papierowe i materiałowe, bardziej przyjazne dla środowiska.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.