Kasa rejestrująca

Wracamy do przeszłości. Aby dzisiaj sfinalizować zakupy, trzeba przejść przez kasę. Kasa musi zarejestrować transakcję i potwierdzić ją stosowną informacją, w postaci paragonu.

Początkowo wszelkie transakcje jeśli w ogóle jakoś rejestrowano, to odbywało się to na papierze. Metoda ta nie dość że czasochłonna miała jeszcze jedną wadę. Nie dało się jej kontrolować. Sprzedawca mógł oszukać zarówno swojego szefa jak i klienta.

Jedna z starszych kas rejestrujących

Jedna z starszych kas rejestrujących

Z tego właśnie powodu James Ritty postanowił zrobić coś, aby temu zapobiec. Zainspirowany pierwszymi urządzeniami liczącymi, zaprojektował pierwszą kasę. Urządzenie to było w pełni mechaniczne. Sprzedawca musiał zaznaczać na nim każdą transakcję. Urządzenie informowało wszystkich dzwonkiem o każdej operacji. Aby móc otworzyć kasetkę z pieniędzmi, trzeba było przycisnąć odpowiedni przycisk. To generowało dźwięk, a kierownik wiedział dzięki temu o każdej transakcji.

Pierwsza kasa powstała w 1879 roku, a w 1883 roku została opatentowana. Wynalazek Rittiego okazał się strzałem w dziesiątkę. Nie tylko zmniejszył ilość oszustw, ale również przyniósł mu sławę. Jako, że Ritty był również właścicielem saloonu, miał sporo pracy i nie mógł ciągnąć dwóch biznesów na raz. Sprzedał więc swoją firmę Jacobowi H. Eckhartowi. Zaczął on udoskonalać wynalazek, ale po roku postanowił w 1884 roku również ją sprzedać. Nowym nabywcą został John H. Patterson. Zmienił on nazwę firmy i tak powstała National Cash Register. Firma ta jest do dzisiaj bardzo znana w USA i jest jednym z największych producentów kas.

Z czasem kasy zaczęły przechodzić liczne zmiany

Z czasem kasy zaczęły przechodzić liczne zmiany

Patterson udoskonalił wynalazek Rittiego, poprzez dodanie rolek papieru, na których drukowana była informacja o transakcji. W urządzeniu funkcjonowały dwie rolki. Jedna wewnętrzna, do rejestrowania transakcji dla sklepu i druga zewnętrzna, do drukowania pierwszych paragonów dla klientów. Tak zrodził się paragon.

Nowe kasy znacząco wpłynęły na zmniejszenie ilości oszustw podczas sprzedaży, oraz poprawiły pracę księgowych. W 1906 roku powstała pierwsza elektryczna kasa rejestrująca. W latach 60. zaczęły pojawiać się natomiast pierwsze kasy elektroniczne. Nowe urządzenia ułatwiały wydawanie reszty ponieważ miały wbudowane kalkulatory.

Różne rodzaje kas

Różne rodzaje kas

Obecnie kasy są bardzo rozbudowanymi urządzeniami i opierają się na komputerach. Znacząco ułatwia to obecnie pracę kasjerów i sprzedawców, którzy nie muszą praktycznie niczego liczyć już sami. Zmniejszyły się również ich rozmiary.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.