Butelka plastikowa

Obok kartonowych opakowań, jednymi z najpopularniejszych (często nawet najbardziej popularnych) opakowań do napojów są plastikowe butelki. Bardzo lekkie i przezroczyste idealnie nadają się do wszystkich rodzajów produktów. Nie zawsze tak było.

Plastik wynaleziono już w XIX wieku. Wykorzystując różne sztuczne polimery zaczęto projektować różnego rodzaju przedmioty z nowego, bardzo łatwego w obróbce materiału. Miał on jednak sporą wadę w przypadku wykorzystania go z różnymi produktami spożywczymi. Wchodzące w jego skład polimery wchodziły w reakcję z znajdującymi się we wnętrzu opakowania produktami. Efekty były różne, ale zawsze negatywne.

Butelki plastikowe szybko zyskały popularność

Butelki plastikowe szybko zyskały popularność

Kolejne wojny coraz bardziej usprawniały produkcję tworzyw sztucznych. Gdy w latach 50-tych zaczęły popularyzować się opakowania kartonowe, niektórzy producenci zaczęli zastanawiać się, czy nie można zaprojektować jeszcze tańszego opakowania. W latach 60-tych amerykański inżynier Nathaniel Wyeth zaczął eksperymentować nad stworzeniem plastikowej butelki do napojów gazowanych – te były najbardziej problematyczne dla plastiku. Początkowe eksperymenty kończyły się odkształceniem butelek, ze względu na zachodzące w środku reakcje chemiczne. Mimo to Wyeth nie poddawał się. Po wykonaniu tysięcy wręcz prób wreszcie znalazł polimery, które odpowiednio przygotowane mogły posłużyć do stworzenia wytrzymałej i zdrowej butelki plastikowej.

Swój wynalazek zaprezentował w 1973 roku. Butelka początkowo wykonana była z polimerów opartych na nylonie, ale z czasem zastąpił je politereftalan etylenu – w skrócie PET. I tak w krótkim czasie nowe butelki zaczęły zyskiwać popularność.

Plastikowe butelki mają różne kształty i rozmiary

Plastikowe butelki mają różne kształty i rozmiary

Mimo ciągłego poprawiania metod produkcji plastikowych butelek, ich rosnącej popularności i zmieniającej się jakości, do dnia dzisiejszego nie udało się wyeliminować największej ich wady, czyli wpływu na smak znajdującego się w środku napoju. Dalej przewagę mają jednak butelki szklane.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.