Pod koniec XIX wieku istniały dziesiątki, jak nie setki patentów na zamknięcia do butelek. Wydawało się, że nie da się już wymyślić niczego lepszego. Wtedy to William Painter stworzył kapsle, które w krótkim czasie stały się jednym z najpopularniejszych sposobów na zamykanie butelek.

William Painter urodził się 20 listopada 1838 roku w Irlandii, a w wieku 20 lat wyemigrował do USA w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Ostatecznie osiadł w Baltimore, gdzie podjął prace w zakładzie Murrill & Keizer jako majster. Painter był bardzo pomysłowym człowiekiem i cały czas szukał sposobu na ulepszanie przedmiotów codziennego użytku, w szczególności związanych z wszelkiego rodzaju butelkami i sposobami ich zamykania.

William Painter
William Painter

Wadą ówczesnych zamknięć do butelek była albo ich skomplikowana, a tym samym droga w produkcji konstrukcja, albo problematyczny sposób otwierania, wymagający np. użycia korkociągu. Painter wpadł wówczas na pomysł zupełnie nowego zamknięcia, które jak się później okazało było wręcz genialne w swojej prostocie.

Rozwój przemysłu sprawił, że produkcji metalowych przedmiotów stawała się coraz tańsza i powszechniejsza. Painter zaprojektował więc niewielki, metalowy kapsel z 24 ząbkami, który przy użyciu specjalnego urządzenia nakładało się na szyjkę butelki (która musiała zawierać specjalne wytłoczenie), a dzięki zagięciu ząbków, zapobiegało się jego odpadnięciu. Pod kapslem umieszczona była uszczelka, dzięki której zawartość butelki nie wylewała się i nie stykała z metalowym zamknięciem.

Wyróżnikiem kapsla był również jego jednorazowy charakter i niski koszt produkcji. Tym samym zapotrzebowanie na nowe kapsle nigdy nie miało spaść. Painter opatentował swój wynalazek 2 lutego 1892 roku (U.S. Patent 468,226), a następnie rozpoczął akcję promocyjną, w ramach której m.in. przesłał pocztą butelki z piwem przez cały kontynent, pokazując skuteczność zamknięcia.

Painter uruchomił produkcję kapsli w swojej firmie Bottle Seal Company, która z czasem zmieniła nazwę na Crown Cork and Seal Company. Wynalazca nie poprzestał na samym kapslu, ponieważ już we wniosku patentowym na niego zawarł informację, że najlepszym sposobem otwierania butelek zamkniętych przy jego użyciu będzie specjalny otwieracz, który opatentował 6 lutego 1894 roku (U.S. Patent 468,258).

Po lewej mechaniczne zamknięcie do butelki, a po prawej kapsle
Po lewej mechaniczne zamknięcie do butelki, a po prawej kapsle

Firma Paintera szybko stała się najważniejszym producentem kapsli na świecie, przez lata zachowując monopol na ich wytwarzanie. Mimo to kapsle bardzo szybko rozpowszechniły się na całym świecie, głównie dzięki swojej niskiej cenie i łatwości produkcji i otwierania. Chociaż współcześnie kapsle nie są już tak powszechne i stosuje się je najczęściej do zamykania butelek z piwem lub napojami gazowanymi, nic nie wskazuje by miały wyjść z użycia. Warto również dodać, że kapsle są cały czas bardzo popularnym… przedmiotem kolekcjonerskim.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.