Kozacy
Seria Kozacy składa się z gier Kozacy: Europejskie Boje z 2000 roku (2001 w Polsce) razem z dodatkami Powrót na Wojnę oraz Sztuka Wojny, a także Kozacy II Wojny Napoleońskie z 2005 z samodzielnym dodatkiem Kozacy II Bitwa o Europę z 2006 roku. Twórcą było tutaj GSC Game World z Ukrainy słynne na świat cały właśnie tymi grami oraz genialnym S.T.A.L.K.E.R.
Pierwszą część dzieje się na przełomie XVII i XVIII wieku gdzie głównymi wydarzeniami są dążenie niepodległościowe Ukraińców oraz spore wycieczki grupowe ze Szwecji. Kampanię, w której można pokierować Polską dodano dopiero w dodatku Sztuka Wojny, ale w potyczkach można była grać naszym krajem już od początku. Gry te były typowymi RTSami czyli zbieraliśmy surowce, budowaliśmy budynki oraz szkoliliśmy żołnierzy za pomocą, których miała dokonać sie sprawiedliwość dziejowa na naszych wrogach. Oceny zawsze były bardzo wysokie i Kozacy są dzisiaj wspominani jako klasyka gatunku.
Druga część skupia się jak sama nazwa wskazuje na Wojnach Napoleońskich czyli serii konfliktów z lat 1803-1815, który realnie groził całemu kontynentowi perspektywą jedzenia żab i ślimaków przez całe wieki. Z naszej perspektywy wszystko ma niby być w porządku, bo Napoleon wyzwolił Polskę podczas raczej nieciekawego okresu po rozbiorach (nie to, żeby jako wielki przywódca szukał żołnierzy do wykorzystania gdziekolwiek mógł ale co ja tam wiem) i tu nasza nacja wkracza w dodatku Bitwa o Europę razem z własną kampanią. Kozacy 2 mają kilka ciekawych zmian w stosunku do poprzednika m. in. uproszczony system pozyskiwania surowców, ogromna rola sformowanych oddziałów w miejsce raczej luźnych jednostek, morale jako jeden z kluczowych czynników w bitwach itp.
Pomijając kampanię, można było też zagrać potyczkę lub bitwę historyczną. Największą frajdę miałem jednak grając w podobnym do serii Total War turowym trybie strategicznym, w którym przesuwaliśmy naszą armię po prostej mapie Europy stopniowo poszerzając granice naszego państwa poprzez wygrywanie bitew taktycznych w czasie rzeczywistym. Warto odnotować, że w tym trybie stajemy do walki z armią, którą formujemy w tylko i wyłącznie trybie strategicznym gdyż na poziomie taktycznym nie ma możliwości budowy jednostek. Ilość oddziałów jakie posiadamy zależy od poziomu doświadczenia naszego generała i w końcowej fazie gry ścierają się ze sobą naprawdę spore formacje.
Druga część Kozaków może nie ma takiej renomy jak pierwsza, ale posiada oddane grono sympatyków, którzy docenili całkiem realistyczne oddanie realiów walki w czasach napoleońskich, ciekawe pomysły dotyczące rozgrywki oraz przepiękną grafikę 2D.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.