Crusader Kings

Seria stworzona przez Paradox Interactive, znane szwedzkie studio specjalizujące się w tzw. “wielkich strategiach” (z ang. grand strategy) czyli gier dających nam pod kontrolę całe państwa i kawał świata do podbicia. Na serię składają się jak dotąd Crusader Kings I & II z kolejno 2004 i 2012 roku oraz raczej zbyt duża liczba dodatków, z której to też niestety Szwedzi także są znani. Mimo wszystko obie części cieszą się zasłużoną renomą oraz wysokimi ocenami zarówno wśród graczy jak i recenzentów.

Pod kontrolę dostajemy Europę oraz fragmenty Afryki i Azji z lat 1066-1419 czyli od stulecia istnienia Polski aż do momentu gdzie Krzyżacy zaczęli dostawać łupnia. Pod naszą kontrole dostajemy jednak nie tyle państwo lecz seniora rodu szlacheckiego i naszym zadaniem jest stopniowe zwiększanie jego wpływów oraz zagwarantowanie przetrwania. Na pierwsze pole wysuwają się zakulisowe spiski i sojusze czyli można tu mówić o takim średniowiecznym symulatorze latynoskiej opery mydlanej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by stanąć na czele Piastów i jako Bolesław Śmiały zająć pół Europy. Warto jednak odnotować, że w grach Paradoxu element militarny jest odwzorowany tylko za pomocą tabelek i współczynników, a nie starań gracza w czasie rzeczywistym . Polska w tamtym czasie ma dobre umiejscowienie ze względu na bliskość dużej liczby małych państewek pogańskich, które można rozmontować. Siłowanie się z Sacrum Imperium Romanum nie jest wskazane… chyba, że za pomocą trucizn i spisków.

Zaczynamy skromnie...

Zaczynamy skromnie…

...no i pozamiatane.

…no i pozamiatane.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Podziel się.

O autorze

Avatar

Interesuje się polityką, technologią militarną, komputerową oraz oczywiście samymi grami komputerowymi. Nie jest mi obca także historia, zwłaszcza dotycząca XX wieku. Reszta opisu w DLC [5,99zł + VAT]