Sid Meier’s Civilization V

W 2010 roku otrzymaliśmy kolejną już Cywilizację, tym razem z numerem 5, a w 2013 roku doczekaliśmy sie dodatku Nowy Wspaniały Świat, w którym nasza nacja doczekała się w końcu należnego jej uznania. Pisanie czym Cywilizacja jest wymagało by nowego artykułu, tak wiec wspomnę tylko pokrótce, że w tej grze prowadzimy wybraną przez nas nację od praktycznie czasów prehistorycznych aż do podróży w kosmos. Rozgrywka przy tym jest całkowicie turowa i tak podczas tysiąclecia budujemy los narodu rozwijając miasta i technologie, a także prowadząc wojny oraz rozmowy dyplomatyczne. Jest to gra dużo mniej poważna niż inne. Nacje są prowadzone od początku do końca przez nieśmiertelne postacie historyczne typu Napoleon czy Ghandi. Każda nacja ma też pewne zdolności i tak np. w przypadku Polski zdolnością jest “Solidarność” (hahaha lol), a nieśmiertelnym władcą jest Kazimierz III Wielki.

Kazimierz III Wielki... podobny?

Kazimierz III Wielki… podobny?

Osobiście poszedłbym za ciosem i dał Lecha Wałęsę. Odpowiedź “Panu to ja mogę nogę podać” w przypadku fiaska rozmowy dyplomatycznej na pewno byłaby źródłem wielkiej radości wśród narodu. No, ale jest jak jest… Kazimierz Wielki też niczego sobie.

Skrzydła? Czy to ptak? Czy samolot? Nie! To husaria.

Skrzydła? Czy to ptak? Czy samolot? Nie! To husaria.

No nie dało rady bez husarii. Widoczni tak musi być chociaż mogliby dać np. Strzelców Podhalańskich dla czasów nowożytnych.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Podziel się.

O autorze

Avatar

Interesuje się polityką, technologią militarną, komputerową oraz oczywiście samymi grami komputerowymi. Nie jest mi obca także historia, zwłaszcza dotycząca XX wieku. Reszta opisu w DLC [5,99zł + VAT]