W 2005 roku w Kartagenie w Kolumbii rozpoczęto budowę 58-piętrowego wieżowca Torre de la Escollera. Budynek miał mieć 206 m wysokości, stając się najwyższym budynkiem w Kolumbii. Niestety w 2007 roku konstrukcja została uszkodzona przez wiatr, a następnie rozebrana.

Wieżowiec Torre de la Escollera (nazwa pochodzi od klubu, który znajdował się wcześniej w tym samym miejscu) miał być najwyższym budynkiem w Kolumbii oraz jednym z najnowocześniejszych wieżowców w Ameryce Południowej. Ekskluzywny apartamentowiec miał mieć 206 m wysokości i 58 pięter, na których znalazłoby się 88 luksusowo urządzonych apartamentów, w tym jeden trzypiętrowy penthouse. Na dachu planowano również lądowisko dla helikopterów.

Torre de la Escollera (fot. Aguilacansada)

Torre de la Escollera (fot. Aguilacansada)

W wieżowcu miały znaleźć się dwie szybkobieżne windy, a na pierwszych 8 piętrach znajdowałyby się biura. Cechą charakterystyczną budynku była nie tylko wysokość, ale przede wszystkim smukłość konstrukcji, która od samego początku wzbudzała wątpliwości mieszkańców, którzy obawiali się, że budynek nie wytrzyma silnych powiewów wiatru. Dzięki lokalizacji wieżowca, mieszkańcy mieliby znakomity widok na całą okolicę oraz morze karaibskie.

Prace nad wieżowcem przebiegały powoli, ponieważ pierwszy inwestor wycofał się z projektu. 13 maja 2007 roku Kartagenę nawiedził huragan, który doprowadził do uszkodzenia konstrukcji wieżowca między piętrami 28 i 40. Cały stalowy szkielet wieżowca odchylił się od pionu o metr. Głównym powodem uszkodzeń był brak wzmocnień stalowej konstrukcji, typowych dla tak wysokich obiektów.

Przeprowadzone przez władze i inwestora badania wykazały, że uszkodzenia były zbyt duże, aby kontynuować prace. Podjęto wówczas decyzję o rozebraniu części wieżowca i pozostawieniu tylko 25-piętrowej konstrukcji. Ostatecznie jednak rozebrano cały budynek. Prace trwały do listopada 2007 roku.

Ze względu na swój charakterystyczny stalowy szkielet, niedokończona Torre de la Escollera wyróżniała się na tle innych zabudowań Kartageny. W miejscu, w którym miał powstać wieżowiec zbudowano niższe apartamentowce.

Torre de la Escollera

Torre de la Escollera

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.