Samochody koncepcyjne często tak szybko jak się pojawiają, tak szybko odchodzą w niepamięć. Przykładem takiego samochodu jest koncepcyjny SUV Isuzu XU-1 z 1993 roku, zaprojektowany przez Christohpera Chapmana.

A samym samochodzie zachowało się mało informacji. Zaprojektował je Christopher Chapman wraz z swoim zespołem pracującym w studio projektowym Isuzu w Cerritos w Kalifornii na początku lat 90. XU-1 miał być demonstratorem możliwości Isuzu, oraz wskazywać kierunki rozwoju motoryzacji, zwłaszcza dopiero raczkujących SUV-ów.

XU-1 miał 4,4 m długości, 1,79 m szerokości i 1,6 m wysokości, a rozstaw osi wynosił 2,7 m. Pod maską umieszczono sześciocylindrowy silnik o pojemności 3 litrów. Jak przystało na samochód o terenowym rodowodzie, XU-1 miał napęd na cztery koła. Tym co najbardziej go wyróżniało była czarna, opływowa karoseria o dość futurystycznym nawet jak na tamte lata wyglądzie z otwieranymi do góry drzwiami.

Samochód zaprezentowano na Motor Show w Tokio w 1993 roku, gdzie zdobył spore zainteresowanie mediów. W 1994 roku zaprezentowano go również na Motor Show w Chicago. Niestety na tym zakończyła się jego historia, ponieważ prezentacja zbiegła się z likwidacją oddziału w Kalifornii, przez co Chapman musiał zmienić pracę i nie mógł kontynuować prac nad swoim SUV-em. Nie do końca wiadomo również co się stało z jedynym zbudowanym XU-1, oraz czy w ogóle był to sprawny samochód. Prawdopodobnie trafił do jakiegoś magazynu i ślad po nim zaginął.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.