Odwiedzając Poznań, a zwłaszcza centrum miasta, mało kto pamięta, że miasto to było swego czasu potężną fortecą, znaną jaką Twierdza Poznań. W XIX wieku w mieście powstał kompleks kilkunastu fortów, umocnionych kamienic oraz bram, chroniących miasto przed atakiem. Jednym z najważniejszych elementów twierdzy była tzw. Brama Berlińska w Poznaniu.

Nieistniejąca już dzisiaj Brama Berlińska znajdowała niedaleko miejsca, w którym obecnie stoi Zamek Cesarski zbudowany w 1910 roku. Prace nad bramą ruszyły w 1843 roku w ramach prac nad drugim etapem budowy Twierdzy Poznań i zakończyły się po 6 latach. Ufortyfikowany obiekt był też jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w mieście.

Brama Berlińska w Poznaniu
Brama Berlińska w Poznaniu

Oficjalne otwarcie bramy miało miejsce 26 sierpnia 1850 roku. Początkowo miała ona 3 przeloty, z których środkowy przeznaczony był dla pojazdów, a boczne dla pieszych. Szybko okazało się jednak, że taka konstrukcja ma za małą przepustowość.

W związku z tym w latach 1867-1869 przeprowadzono przebudowę, dzięki której brama zyskała dodatkowy, czwarty przelot. Niestety dalej nie pozwalało to na sprawne obsługiwanie setek pojazdów, które przekracząły bramę każdego dnia.

Brama Berlińska w Poznaniu
Brama Berlińska w Poznaniu

W 1880 roku przez dwa najszersze środkowe przeloty (o wymiarach 5,18 m wys. i 5,56 m szer.) poprowadzono linię tramwaju elektrycznego. Ostatecznie na początku XX wieku podjęto decyzję o likwidacji Bramy Berlińskiej oraz lewobrzeżnego rdzenia poligonalnego.

Prace rozpoczęły się w 1901 roku i zakończyły się w 1905 roku. Równocześnie rozpoczęto budowę Zamku Cesarskiego. Obecnie po Bramie Berlińskiej nie pozostał żaden ślad.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.