Obok miasta Kalazin, w obwodzie twerskim w Rosji znajduje się utworzone w 1939 roku jezioro zaporowe o nazwie Zbiornik Uglickiego. Z jego tafli wystaje 74-metrowa dzwonnica soboru św. Mikołaja, będąca jedyną pozostałością po świątyni i zabudowaniach, które zburzono w trakcie budowy zbiornika.

W 1935 roku radzieckie władze zainicjowały prace nad Uglicką Elektrownią Wodną. Budowę hydroelektrowni, oraz przygotowania do utworzenia jeziora zaporowego na Wołdze, które miało obsługiwać elektrownię rozpoczęto w styczniu 1936 roku. Ze względu na lokalizację zbiornika, część pobliskiego miasta Kalazin miała znaleźć się pod wodą. W związku z tym rozpoczęto wyburzanie zabudowań, w tym soboru św. Mikołaja, zbudowanego w 1694 roku. Chociaż cały obiekt został rozebrany, pozostawiono zbudowaną w 1800 roku dzwonnicę.

Dzwonnica soboru św. Mikołaja

Dzwonnica soboru św. Mikołaja

Mająca 74,5 m wysokości budowla w stylu późnoklasycystycznym przetrwała, a jej najniższe piętro zostało zalane przez wody jeziora, gdy w 1940 roku zbiornik został napełniony. Uglicka Elektrownia Wodna została oficjalnie uruchomiona 8 grudnia 1940 roku, a pełną moc uzyskała 20 marca 1941 roku. Obecnie dysponuje ona mocą 120 MW.

Pozostawiona po soborze dzwonnica została nazwana “zatopioną dzwonnicą”. Przez lata, pozostawiona własnemu losowi niszczała, ale z czasem obiekt stał się atrakcją turystyczną. W związku z tym, już po upadku ZSRR lokalne władze usypały wokół dzwonnicy wyspę z kamieni i piasku, dzięki czemu udało się ją zabezpieczyć przed wodą, oraz umożliwić jej w miarę bezpieczne zwiedzanie. W 2007 roku została w tym miejscu odprawiona Święta Liturgia, a w 2016 roku zawieszono 5 nowych dzwonów. Obecnie dzwonnica jest jedną z większych lokalnych atrakcji turystycznych.

Dzwonnica soboru św. Mikołaja (fot. Roman Turbajew)

Dzwonnica soboru św. Mikołaja (fot. Roman Turbajew)

Sam Zbiornik Uglicki otaczający dzwonnicę ma powierzchnię 249 km², długość 143 km i maksymalną szerokość 5 km. Średnia głębokość wynosi zaledwie 5 m, ale maksymalna dochodzi do 23 m. Objętość zbiornika wynosi 1,24 km³.

Warto dodać, że po zalaniu zbiornika, miasto Kalazin zostało przeniesione na wyższy teren. Obecnie żyje w nim około 12 770 mieszkańców (dane z 2018 roku)

Uglicka Elektrownia Wodna (fot. Wikimedia Commons)

Uglicka Elektrownia Wodna (fot. Wikimedia Commons)

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.