Siedziba główna Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w stolicy Rosji. Charakterystyczne wykończenie dachu nazywane przez wielu „Złotym Mózgiem” nie tylko przykuwa uwagę, ale również jest źródłem wielu teorii spiskowych.

Rosyjska Akademia Nauk jest jednym z ważniejszych towarzystw naukowych na świecie. W czasach ZSRR działała pod nazwą Akademia Nauk ZSRR. W latach 60. władze Akademii uznały, że należy zbudować nową siedzibę instytucji w Moskwie przy Alei Lenina (Leninjskij prospiekt). Decyzję o budowie budynku podjęto w 1966 roku, ale prace rozpoczęto dopiero w 1974 roku.

Siedziba główna Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie (fot. Wikimedia Commons)
Siedziba główna Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie (fot. Wikimedia Commons)

Ze względu na koszt projektu oraz rozmiar kompleksu, dopiero w 1990 roku ukończono główne budynki, a w 1997 roku ukończono pozostałe obiekty. Dużym problemem, z którym musieli zmierzyć się budowniczy był podmokły grunt, na którym wznoszono kompleks – dopiero po rozpoczęciu prac zauważono, że nie jest to najlepsze miejsce pod budowę tak dużego obiektu. Autorem pierwotnego projektu był Jurij Platonow, jednak ze względu na trwające prawie 20 lat prace, pod koniec projektem zajmował się Aleksiej Szczusew.

Olbrzymi kompleks w stylu późnego sowieckiego modernizmu wyróżnia się przede wszystkim wykończeniem dachów oraz szczegółów konstrukcji w złotym kolorze. Najbardziej niesamowity jest dach centralnego, 22-piętrowego budynku, kryjący szyby wind, anteny oraz restaurację. Wiąże się z nim również miejska legenda, według której konstrukcja ta wcale nie jest ozdobą, tylko olbrzymią anteną służącą do… kontrolowania mieszkańców miasta. Dowodem na to miały być częste bóle głowy u niektórych pracowników budynku. Nie był to zresztą jedyny radziecki budynek, któremu w czasach ZSRR przypisywano taką rolą.

Siedziba główna Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie (fot. isir.ru)
Siedziba główna Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie (fot. isir.ru)

Oprócz centralnego wieżowca, w skład kompleksu wchodzi również sala koncertowa mieszcząca 1500 osób, ogród zimowy oraz olbrzymi plac. Pod względem inżynieryjnym, w centralnym budynku zastosowano wiele ciekawych i nowoczesnych jak na tamte lata rozwiązań, ponieważ zakładano, że kompleks ten będzie wizytówką radzieckiej nauki. Obecnie Złoty Mózg cały czas jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Moskwie.

Siedziba główna Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie (fot. mapio.net)
Siedziba główna Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie (fot. mapio.net)

Sporo zdjęć budynku można znaleźć na stronie Olivera Linsa.

https://www.youtube.com/watch?v=1vD-0ODesxs

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.