Podczas II wojny światowej Niemiecki przemysł doprowadził do stworzenia olbrzymiej i bardzo skomplikowanej machiny wojennej. Tysiące fabryk i zakładów projektowało i budowało coraz nowocześniejsze uzbrojenie, które miało pomóc w zwycięstwie. Książka Machina wojenna III Rzeszy autorstwa Chrisa Bishiopa i Adama Warnera pozwala poznać tę potęgę.

Książka ta jest już kolejną pozycją z serii Panoramy techniki wojskowej od wydawnictwa Almapress. O ile wcześniejsze publikacje skupiały się na konkretnych rodzajach sił zbrojnych ale w kontekście kilku państw, tak najnowsza książka z serii poświęcona jest tylko i wyłącznie siłom zbrojnym III Rzeszy.

W książce znajdziemy przegląd poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, ich historii i struktur oraz szczegółowe i opatrzone barwnymi ilustracjami i wykresami opisy uzbrojenia. Największą zaletą książki jest jej wszechstronność przy zachowaniu dużej ilości szczegółowych opisów – co nie jest popularne w podobnych książkach.

Na blisko 200 stronach opisane zostały najważniejsze formacje niemieckich sił zbrojnych, od wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej po oddziały powietrznodesantowe czy elitarne formacje SS. Opisy poszczególnych formacji zawierają esencję wszystkich najważniejszych informacji – od historii poszczególnych jednostek i ich struktur po uzbrojenie i taktykę walki.

Szczegółowe opisy uzbrojenia są podobne do poprzednich książek serii. Autorzy skupili się na najważniejszych informacjach i danych technicznych bez rozwodzenia się nad szczegółowymi opisami wykorzystania bojowego. Dzięki temu otrzymujemy skondensowaną porcję wiedzy, która dla jednych będzie wystarczająca, a dla pozostałych będzie świetną bazą do samodzielnego poszukiwania kolejnych informacji w bardziej monograficznych i szczegółowych książkach.

Machina wojenna III Rzeszy to kolejna solidna pozycja w ofercie wydawnictwa Almapress. Wyraźnie widać przy tym, że poprawie uległa kwestia jakości informacji. O ile wiele wcześniejszych książek kierowanych było do początkujących pasjonatów uzbrojenia, tak ta pozycja zainteresuje nawet fanów i osoby od dawna interesujące się zarówno historią II wojny światowej jak i uzbrojeniem wojsk III Rzeszy.

Jedyną istotną wadą książki jest to, że… jest to kolejna pozycja poświęcona Niemcom i III Rzeszy. Pod względem merytorycznym jest to bardzo ciekawa pozycja, ale powiedzmy sobie szczerze – książek poświęconych III Rzeszy jest na polskim rynku wydawniczym stanowczo za dużo. Miejmy nadzieję, że w przyszłości do oferty wydawnictwa wejdą książki poświęcone machinom wojennym USA, ZSRR, Wielkiej Brytanii lub nawet Polski (wbrew pozorom byłaby to bardzo ciekawa książka).

Machina wojenna III Rzeszy - Chris Bishop, Adam Warner

Machina wojenna III Rzeszy – Chris Bishop, Adam Warner

8.0 Warta lektury

Machina wojenna III Rzeszy to obecnie najsolidniejsza książka z serii Panoramy techniki wojskowej wydawnictwa Almapress. Jedyną wadą jest fakt, że jest to kolejna książka o Niemcach i III Rzeszy.

  • 8
  • Ocena użytkowników (1 głosów) 0.5
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.