W najbliższy weekend (13-14.06) na poznańskim lotnisku Ławica odbędzie się Aerofestival. Największa w Poznaniu i jedna z największych imprez lotniczych w Polsce. Nasz portal jest jednym z patronów medialnych imprezy.

Aerofestival 2015 to pierwsza od wielu lat impreza lotnicza w Poznaniu. Nie licząc niezbyt udanych pokazów Thunderbirds na Krzesinach w 2007 roku, jest to pierwsza taka impreza od 1991 roku. Nasza redakcja wybiera się na tę imprezę w silnej ekipie, także możecie spodziewać się licznych zdjęć i filmów.

Jako, że do imprezy pozostało już tylko kilka dni, mamy dla Was garść ważnych informacji. W razie czego wszystko to znajdziecie również na stronie Aerofestivalu – www.aerofestival.pl

Mapka Aerofestivalu

Mapka Aerofestivalu

Kiedy i w jakich godzinach

13-14 czerwca 2015

 • Sobota: 09:00 – 22.00
 • Niedziela: 09:00 – 18.00

W każdym dniu w powietrzu pojawią się prawie te same samoloty. Pokazy trwają od 10 do 18.

Gdzie

Port Lotniczy Poznań-Ławica od ulicy Dąbrowskiego. Na teren Aerofestivalu można się dostać tylko od ulicy Dąbrowskiego. Od ulicy Bukowskiej nie ma dostępu do terenu imprezy!

Dojazd

Jest kilka możliwości dojechania na teren imprezy. Organizatorzy zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej, ponieważ przewidywana liczba odwiedzających to nawet około 100 000 osób. Także samochód to nie do końca dobry pomysł. Dodatkowo pamiętajcie, żeby parkować tylko i wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. Najgorsze co można zrobić to zaparkować byle gdzie. Przy takim natężeniu ruchu i ilości odwiedzających każdy utrudniający przejazd samochód (np. włączający się do ruchu lub próbujący zaparkować w nieodpowiednim miejscu) będzie bardzo mocno utrudniać ruch.

Dojazd na Aerofestival

Dojazd na Aerofestival

PKP

Spod Dworca Zachodniego regularnie będzie kursować dedykowany autobus.

MPK

Wszystkie autobusy dedykowane na Aerofestival swój przystanek końcowy będą miały przy ulicy Tatrzańskiej. Przystanek ten zlokalizowany został w odległości 200 m od wejścia na teren wydarzenia. Przygotowano specjalne linie autobusowe. W autobusach obowiązują opłaty za przejazd zgodnie z aktualnymi taryfami MPK.

Dojazd:

LINIA NR 31

 • SOBOTA – 13 czerwca 2015 r. w godzinach 8.00 – 22.00 – kursy co 10 minut
 • NIEDZIELA – 14 czerwca 2015 r. w godzinach 8.00 – 20.00 – kursy co 10 minut

LINIA NR 32

 • SOBOTA – 13 czerwca 2015 r. w godzinach 8.00 – 22.00 – kursy co 5 minut
 • NIEDZIELA – 14 czerwca 2015 r. w godzinach 8.00 – 20.00 – kursy co 5 minut

LINIA NR 33

 • SOBOTA – 13 czerwca 2015 r. w godzinach 8.00 – 22.00 – kursy co 20 minut
 • NIEDZIELA – 14 czerwca 2015 r. w godzinach 8.00 – 20.00 – kursy co 20 minut

 • Autobus MPK nr 31. Autobus wyjeżdża spod Poznań City Center i kieruje się w stronę wydarzenia. Przystanek Tatrzańska jest ostatnim na jego linii.
 • POZNAŃ GŁÓWNY, BAŁTYK, SZYLINGA, POLNA SZPITAL N/Ż, GRODZISKA N/Ż, SZPITALNA N/Ż, OGRODY, BUŻAŃSKA N/Ż, PRZELOT N/Ż, PILOTÓW N/Ż.
 • Autobus MPK nr 32. Autobus wyjeżdża z terenu Toru Poznań i kieruje się
  w stronę wydarzenia.
 • TOR POZNAŃ (ul. Wyścigowa), LEŚNOWOLSKA, KOŁOBRZESKA, TATRZAŃSKA.
 • Autobus MPK nr 33. Autobus wyjeżdża z parkingu CH Auchan i kieruje się
  w stronę wydarzenia.
 • AUTOBUS NIE ZATRZYMUJE SIĘ NA ŻADNYCH PRZYSTANKACH POZA POCZĄTKOWYM I KOŃCOWYM.
 • Autobus MPK nr 56. Autobus wyjeżdża z zajezdni Ogrody w stronę przystanku Krzyżowniki. Rozkład jazdy dostępny na stronie

Samochód

Jeśli chcecie dojechać na teren imprezy samochodem (co będzie trudne) przygotowano 5 specjalnych parkingów dedykowanych dla osób odwiedzających Aerofestival.

 1. Tor Poznań (wjazd ul. Wyścigowa 3, Przeźmierowo) – 20zł/wjazd. Wraz z biletem wjazdu wymagany będzie bilet na wydarzenie zakupiony w przedsprzedaży (BILETY), bądź na miejscu wraz z biletem parkingowym.
 2. Teren Międzynarodowych Targów Poznańskich (wjazd ul. Śniadeckich) – 20zł/wjazd. Możliwość zakupu biletu na wydarzenie w kasach biletowych MTP.
 3. GreenParking (wjazd ul. Matejki 63) – 4zł/h. Strzeżony parking (850 miejsc parkingowych) oddalony o 350 metrów od terenów MTP. Dojazd na teren pokazów autobusem koloru niebieskiego nr 31.
 4. Poznań City Center (wjazd ul. Matyi 2) – ceny wg cennika, dla publiczności Aerofestivalu pierwsze 2 godziny bezpłatne.
 5. Auchan Swadzim (ul. Św. Antoniego 2) – bezpłatny wg dostępności miejsc.

Bilety

W przedsprzedaży (do 12 czerwca 2015 r. do godziny 23:59):

 • Karnet dwudniowy – 60 zł brutto;
 • Bilet jednodniowy – 40 zł brutto;
 • Bilet VIP jednodniowy – 300 zł brutto;
 • Spotter Pack – 250 zł brutto.

W dniach imprezy (13-14 czerwca 2015)

 • Karnet normalny dwudniowy – 80 zł brutto;
 • Karnet ulgowy dwudniowy – 60 zł brutto;
 • Bilet jednodniowy normalny – 50 zł brutto;
 • Bilet jednodniowy ulgowy – 40 zł brutto.
 • Bilety grupowe są dostępne dla klientów korporacyjnych oraz szkół. Podmioty zainteresowane prosimy o kontakt na adres info@aerofestival.pl

Bilety dostępne są za pośrednictwem:

 • przedsprzedaży internetowej (do 12 czerwca 2015 r.);
 • sieci EMPiK, Saturn, Media Markt, MediaExpert (do 12 czerwca 2015 r.);
 • kas biletowych Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas imprez targowych
  (od 9 czerwca 2015);
 • kas Aerofestivalu w dniu imprezy.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie: www.aerofestival.pl

Jak się przygotować

Aby jak najlepiej spędzić czas podczas takiej imprezy jak Aerofestival, należy się odpowiednio przygotować. Warto mieć na uwadze również to, że impreza ta odbywa się na lotnisku, a co za tym idzie, obowiązują pewne specyficzne zasady.

Ubiór

Dobór odpowiedniego stroju to podstawa. Pamiętajmy aby kierować się przy tym nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim przewidywaną prognozą pogody w czasie pokazów. Najważniejsza powinna być dla nas wygoda i komfort. Ponadto polecamy zabranie ze sobą m.in. koców, lornetek, krzesełek turystycznych i parasoli (wyłącznie składanych, bez ostrego zakończenia).

Nawodnienie organizmu

Nie zapomnijmy o wypiciu dużej dawki płynów. Długie przebywanie na otwartej przestrzeni wymaga od nas zadbania o odpowiednie nawodnienie organizmu. Podczas Aerofestivalu istnieje MOŻLIWOŚĆ PRZYNIESIENIA WŁASNEGO JEDZENIA oraz NAPOJÓW w jednorazowych opakowaniach kartonowych i opakowaniach typu PET, jednak takich które nie przekraczają pojemności 0,2 litra. W związku z wymogami związanymi z organizacją imprezy masowej nie będzie możliwości wniesienia napojów w opakowaniach szklanych i aluminiowych. Wszyscy uczestnicy festiwalu będą mieć również zagwarantowany dostęp do wody pitnej w postaci specjalnie na tą okazję dostarczonego beczkowozu.

Ochrona przed słońcem

Bezchmurne niebo, słońce i brak deszczu to wymarzona pogoda dla wszystkich fanów podniebnych akrobacji. Aby nie okazała się ona jednak dla nas zdradliwa, pamiętajmy o zaopatrzeniu się w nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i ochronny balsam do opalania.

Ochrona słuchu

Pokazy powietrzne samolotów odrzutowych to nie tylko nie lada atrakcja, ale i niezły hałas. Posiadanie zatyczek do uszu może okazać się niezbędne. Dla zapominalskich istnieje możliwość odbioru zatyczek dla najmłodszych w punkcie informacyjnym festiwalu.

Bezpieczeństwo dzieci

Aerofestival 2015 to doskonała okazja do spędzenia weekendu w rodzinnym gronie. Zadbaliśmy również o najmłodszych, na których podczas pokazów będą czekały liczne atrakcje i konkursy. Pamiętać należy jednak, żeby nie pozostawiać dzieci bez opieki oraz nie pozwalać im oddalać się od opiekunów. Warto także zaopatrzyć najmłodszych w kartkę z numerem kontaktowym do rodziców, co w przypadku jego zgubienia się, ułatwi oddanie dziecka w bezpieczne ręce. Jednocześnie polecamy wcześniejsze wyznaczenie punktu zbiórki, które będzie znane dla wszystkich członków rodziny.

Z myślą o pociechach zostały także przygotowane specjalne opaski, które będzie można odebrać w punkcie informacyjnym i kasach festiwalu oraz wydzielono specjalną strefę rodzinną, w której, w ciszy i spokoju, będzie można nakarmić i przewinąć dziecko.

Zachowanie czystości

Wszystkie śmieci oraz inne odpady powinny być umieszczone tylko i wyłącznie w przeznaczonych do tego miejscach. Pozostawienie ich na otwartej przestrzeni stanowi poważne zagrożenie dla statków powietrznych i może spowodować wypadek.

Zakazane przedmioty i niepożądane zachowanie

Nad bezpieczeństwem uczestników Aerofestivalu 2015 czuwać będą setki ochroniarzy, dlatego ważne jest abyśmy postępowali zgodnie z ich zaleceniami. Zabronione jest palenie papierosów w pobliżu maszyn lotniczych, a także wprowadzanie zwierząt na teren pokazów. Ponadto wszystkie przedmioty, których posiadanie jest zakazane podczas podróży samolotem nie mogą być wniesione na teren lotniska. Dotyczy to m.in. ostrych narządzi, broni, alkoholu itp.

Aparaty i kamery

Koniecznie zabierzcie ze sobą aparat i/lub kamerę. Takich imprez jest niewiele, także jest to świetna okazja do zrobienia znakomitych zdjęć – telefonem takich nie zrobicie!

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.