Poznań to szczególne miasto pod względem historii lotnictwa w Polsce. To w tym mieście swoje początki miało polskie lotnictwo wojskowe, a także dzięki wsparciu powstałych w Poznaniu linii lotniczych utworzono później PLL LOT. Port lotniczy Ławica jest więc kolebką polskiego lotnictwa.

W tym roku w czerwcu odbędzie się w Poznaniu Aerofestival. Impreza ta będąca połączeniem targów, pokazów i sporej imprezy dla fanów lotnictwa jest pierwszą tego typu imprezą w Poznaniu od prawie 25 lat. Pomijając mniejsze imprezy w okolicach miasta przez ostatnie lata nie było w Poznaniu porządnej imprezy dla fanów lotnictwa.

Jako mieszkaniec Poznania, a dokładnie osiedla Ławica, znajdującego się niedaleko lotniska oraz jako fan lotnictwa postanowiłem przejrzeć domowe archiwum fotograficzne w poszukiwaniu zdjęć z ostatnich pokazów lotniczych jakie miały miejsce w Poznaniu w 1991 roku. Przy okazji znalazłem zdjęcia z 1989 roku.

Nie jestem autorem tych zdjęć, ponieważ, cóż, w 1989 roku jeszcze nie było mnie na świecie, a w 1991 roku obserwowałem imprezę z perspektywy dziecięcego wózka 🙂 Zdjęcia wykonał mój tata, który również jest wielkim fanem lotnictwa i pasjonatem fotografii.

Chociaż zdjęcia mają swoje lata i nie jest ich dużo (nie było wtedy aparatów cyfrowych więc nie było mowy o „trzaskaniu” zdjęć seriami), muszę przyznać, że są bardzo fajne, zwłaszcza, że widać na nich np. MiG-a-23, których dzisiaj w powietrzu w Polsce nie zobaczymy.

Poniżej zdjęcia z pokazów z 1991 roku.

 

A tu kilka zdjęć z 1989 roku, wywołanych z slajdów.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.